خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
سیاسی

غنی: مالکیت، طرح، تطبیق و نظارت از تعهدات کنفرانس جینوا مطلقاً به دوش دولت افغانستان است

در تاریخ:
پنج شنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۹
گزارش توسط:
رفیع مجیدی-کابل
اشتراک گذاری:

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان قبل از ظهر امروز در قصر چهارچنار ارگ در مراسم افتتاح ورکشاپ تعقیب و تحقق تعهدات کنفرانس جینوا ۲۰۲۰ که به ابتکار ریاست عمومی ادارۀ امور ریاست جمهوری برگزار شده بود، اشتراک و سخنرانی کرد.

در این مراسم معاونین ریاست جمهوری، شماری از اعضای کابینه، سفرا و اعضای کوردیپلماتیک مقیم کابل نیز حضور داشتند که ابتدا فضل محمود فضلی رئیس عمومی ادارۀ امور گفت که ورکشاپ امروزی به منظور غنامندی هرچه بیشتر مسودۀ طرزالعمل و پلان عمل تحقق تعهدات کنفرانس جینوا برگزار شده است.

وی افزود که ریاست عمومی ادارۀ امور به طور کلی در پنج بخش کاری از جمله هماهنگی، تسهیلات، حمایت، نظارت و فشار مثبت در پروسۀ تحقق تعهدات کنفرانس جینوا با همه ادارات تطبیق کننده و ذیدخل، همکاری جدی و موثر را انجام خواهد داد.

سپس محمد خالد پاینده سرپرست وزارت مالیه صحبت کرده، گفت که مشارکت بین دولت جمهوری افغانستان و همکاران بین المللی ریشه در ارزش ها و اهداف مشترک ما دارد.

وی تصریح کرد که به رهبری دولت و شرکای بین المللی اطمینان میدهیم که برای تعهدات چارچوب مشارکت افغانستان آمادگی کامل داریم و از حمایت رهبری دولت و همکاری نهادهای تطبیق کننده و جوانب ذیدخل، استقبال می کنیم.

سرپرست وزارت مالیه با تاکید بر اینکه هماهنگی با تمام دونرها مانند گذشته به پیش خواهد رفت، گفت که تعهدات سند چارچوب مشارکت افغانستان (APF) متفاوت، بهتر و منسجم تر است، اما فاصله تطبیق و بررسی آن کمتر از گذشته می باشد.

متعاقباً رئیس جمهور غنی در سخنرانی اش ضمن خوش آمدید به شرکت کنندگان، گفت که امروز دولت جمهوری اسلامی افغانستان بحیث نمایندۀ مشروع مردم افغانستان، موقف همکاری و هماهنگی خود را به صورت اساسی تثبیت کرد.

رئیس جمهور ضمن تشکر از همکاران بین المللی به ویژه حکومت جدید امریکا، سازمان ناتو، اتحادیه اروپا و تمام کشورهای که به افغانستان در کنفرانس جینوا تعهد همکاری کردند، گفت که در ماحول کنونی درک عمیق و تقدیر از قربانی های نیروهای قهرمان امنیتی و دفاعی افغانستان به سطح بین المللی وجود دارد. اراده، ظرفیت و پایمردی آنان روزانه تقدیر و به آن احترام گذاشته می شود. قوای امنیتی و دفاعی ما نه تنها ضامن آزادی افغانستان عزیز است، بلکه در مبارزه با تروریزم بین المللی و شبکه های جرمی نقش کلیدی دارد.

وی افزود که دنیا درک کرده که ما بحیث یک جامعه، ملت و دولت موجب موج حملات خشونت آمیز قرار داریم و قربانی جامعه مدنی، ژورنالیست ها و شخصیت های برازنده علمی، سیاسی و اجتماعی ما امروز موجب همدردی تمام دنیا شده است.

رئیس جمهور غنی گفت که اجماع ملی ما برای ایجاد صلح پایدار و باعزت، امروز به اجماع بین المللی برای دیپلوماسی فعال جهت ایجاد یک صلح پایدار و دایمی مبدل گردیده و به همان اندازه که خشونت بیشتر شده، اندازه حقانیت جمهوریت نیز ثابت گردیده و ضرورت واضح است که فشارهای مثبت و همه جانبه بالای طالبان و حامیان شان وارد شود و این بحیث یک نیاز منطقوی و بین المللی احساس شده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: جای خرسندی است که پروژه های بزرگ منطقوی روزانه تطبیق می شوند و اجماع برای ایجاد افغانستان منحیث چهارراه منطقه، روز تا روز قوی تر می گردد.

وی افزود که نقطه عطف برای ما بحیث یک کشور مسلمان، اجماع علمای جهان اسلام راجع به عدم مشروعیت جنگ، ترور، خود کشی، انفجار و انتحار است.

رئیس جمهور غنی با بیان اینکه بسیاری کشورها جنگ و نابسامانی را تجربه کرده و از آن با درایت و تلاش بیرون شده اند، یادآوری نموده، گفت که آسیای شرقی با رهبری و توجه و تمرکز به احداث زیربناها، قابلیت موفقیت برگذشته، تمرکز بنیادی بالای اصول، انسجام و استفادۀ موثر از منابع و پذیرش تغییر و تحول بحیث یک اصل، توانستند به اقتصاد بزرگ جهان مبدل شوند و ما باید از تجربه های متذکره استفاده نماییم.

وی خاطرنشان کرد که تعهدات ما ساده است، عمده ترین آن تطبیق ارزش های قانون اساسی افغانستان می باشد و تمام اصولی را که از سوی دنیا قبول کردیم، این است که ارزش های قانون اساسی را تطبیق نماییم. مالکیت، طرح، تطبیق و نظارت مطلقاً به دوش دولت افغانستان گذاشته شده است.

رئیس جمهور، موجودیت فساد را یکی از ضعف های عمده دانسته، گفت: باید به اقلیتی که آلوده به فساد اند، اجازه داده نشود که آینده ملت ما را تباه سازند، زیرا فساد قابل تحمل نیست و ما با قوت در برابر آن اقدام می کنیم.

رئیس جمهور غنی با اشاره بر اینکه باید امسال در بودجه یک تغییر عمده رونما گردد، گفت که وزارت مالیه حمایت کامل من را در این قسمت دارد. همچنان اساس طرح دیجیتال سازی افغانستان در حال ایجاد بوده و هدف ما این است که یک دولت، اقتصاد و جامعه دیجیتالی داشته باشیم.

رئیس جمهور کشور در اخیر سخنانش ضمن ابراز امتنان از همکاری جامعه بین المللی، گفت که ما برای نسل های کنونی و آینده، یک دولت قوی، مارکیت متحرک، صلح پایدار و عادلانه و یک ملت واحد را به میراث خواهیم گذاشت و این موارد بدون ایجاد زیربناها به میان نمی آید.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

غنی: ثبات قیمت ها به نفع همه ما است و در صورت انحصار طلبی اقدامات لازم را انجام خواهیم داد

10 ساعت قبل

غنی: هدف کلیدی ما رسیدن به راه حل سیاسی است که موجب صلح پایدار و با عزت شود

حوت ۱۱, ۱۳۹۹

اولین نشست شورای عالی دولت به رهبری رییس جمهور غنی برگزار شد

حوت ۱۰, ۱۳۹۹

رییس جمهور غنی: در سال ۱۴۰۰ خانه سازی برای وارثین شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی به قوت آغاز می شود

حوت ۹, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل