خبرگزاری بخدی

منو
اجتماعی

ذکی: برای کاهش نرخ بی‌کاری، دولت سالانه یک میلیون شغل ایجاد می‌کند

در تاریخ:
سه شنبه ۵ جدی ۱۳۹۶
گزارش توسط:
جلیل رونق - کابل
اشتراک گذاری:

فیض‌الله ذکی، وزیر کار و امور اجتماعی کشور امروز (سه‌شنبه، ۵ جدی) گفت که دولت افغانستان به منظور کاهش نرخ بی‌کاری در کشور، سالانه یک میلیون شغل ایجاد می‌کند.

آقای ذکی که در کنفرانس کارفرمایان در کابل صحبت می‌کرد، افزود که این برنامه از شروع سال جاری در کشور تدبیق شده‌است و مطابق آن با توجه به جمعیت جوان افغانستان، سالانه حدود ۴۰۰ هزار جوان وارد بازار کار می‌شوند.

به گفته‌ی او، هم‌اکنون حدود ۱.۹ میلیون بیکار در کشور وجود دارد که بر اساس آمار بانک جهانی این رقم ۲۲.۴ درصد میزان بیکاری در کشور می‌باشد.

وزیر کار و امور اجتماعی کشور در این نشست هم‌چنان علاوه کرد که بیش‌تر این بیکاران را جوانان کشور تشکیل می‌دهند.

در همین حال، او هشدار داد که اگر برای حل این مشکل برنامه‌ی جامع‌تری روی دست گرفته نشود، جمعیت بیکار در کشور تا پنج سال آینده به ۵ میلیون نفر خواهند رسید که تبدیل به بحران بزرگی می‌شود.

به گفته‌ی آقای ذکی، توجه به زیربناها می‌تواند باعث ایجاد شغل‌های مستقیم و غیرمستقیم در کشور شود که یکی از راه‌های کاهش بی‌کاری می‌باشد.

او در این نشست نبود بازار کار و کارمندان حرفوی و وجود مشکلات بر سر راه فعالیت بخش‌های خصوصی در کشور را از جمله‌ی چالش‌های بی‌کاری در کشور یاد کرد.

از سویی، در این نشست که توسط اتاق تجارت و صنایع افغانستان با هم‌کاری سازمان بین‌المللی کار به منظور بررسی طرح اشتغال‌زایی در کشور برگزار شده‌بود، یک طرح چهار ساله برای رفع مشکل بیکاری نیز از سوی برگزارکنندگان این نشست پیش‌نهاد شده‌است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

شکایت افراد نابینا و ناشنوا از دولت در دایکندی؛ معلولیت محدودیت نیست

حمل ۲۰, ۱۳۹۷

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks