خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

دیدار محب با سفیر غیرنظامی ناتو در کابل؛ آغاز مذاکرات میان افغان‌ها نیاز اساسی صلح است

در تاریخ:
دوشنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۸
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور با نیکولاس کی، نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان دیدار کرده و در این دیدار دو طرف روی وضعیت جاری افغانستان و به ویژه در رابطه به صلح بحث و گفت‌گو کرده‌اند.

دفتر مطبوعاتی شورای امنیت ملی با نشر خبرنامه ای گفته است که مشاور امنیت ملی کشور و نماینده غیرنظامی ناتو تاکید ورزیدند، که آغاز مذاکرات میان افغانان برای صلح نیاز اساسی بوده و در این مورد بیش‌تر از هر چیز دیگر کار صورت گیرد.

در این دیدار که دیروز (یکشنبه، ۲۶ عقرب) انجام شد، آقای محب گفته که حکومت افغانستان برای هر نوع همکاری آماده است و این را طالبان نیز درک کنند که با ریختاندن خون افغان ها و ویرانی‌ها هیچ چیزی بدست نمی‌آید.

در خبرنامه به نقل از مشاور امنیت ملی کشور آمده است که دولت افغانستان سلسله همکاری‌های بین المللی خویش را آغاز نموده و این سفر را به بهترین شکل آن به پیش خواهد برد.

آقای محب افزود که افغان‌ها در کنار این‌که متعهد به تقویت نهادها و حفظ کشور شان بوده و در آینده نزدیک بالای پاه‌های خود استوار خواهند ایستاد.

در همین حال نماینده غیرنظامی ناتو تاکید کرده که در کنار حمایت از پروسه صلح افغانستان، از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان نیز پشتیبانی نموده و به تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی کشور ادامه می‌دهد و برای مدت طولانی در کنار شان باقی خواهد ماند.

اطمینان محب از اشتراک حکومت افغانستان در نشست بیجینگ

طبق یک اعلامیه دیگر، مشاور امنیت ملی کشور با وانگ یو، سفیر جدید جمهوری خلق چین مقیم کابل دیدار کرده است. در این دیدار دو طرف روی کنفرانس آینده بیجنگ نیز بحث و تبادل‌نظر نمودند.

مشاور امنیت ملی در این مورد از آمادگی‌های حکومت افغانستان برای شرکت در این نشست اطمینان داده گفت که کنفرانس یادشده می‌تواند به یک فرصت خوبی برای گفت‌گوهای صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها مبدل گردد.

او تاکید کرده که افغانستان به این باور است که مشکلات موجود فقط تنها می‌تواند از راه گفتمان و مصالحه حل و از میان برداشته شود.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور با وانگ یو، سفیر جدید جمهوری خلق چین مقیم کابل

محب از همکاری‌های کشور چین در بخش‌های مختلف بخصوص در پروسه صلح  تشکر کرده است.

آقای محب ابراز امیدواری کرده که در جریان ماموریت آقای وانگ روابط میان دو کشور بیش‌تر از پیش گسترش یابد.

در مقابل سفیر جدید چین مقیم کابل گفته که وی متعهد است تا در رابطه به پروژه‌های که کشورش در افغانستان آغاز نموده به جدیت همکاری و کار خواهد کرد و در کنار آن تلاش خواهد ورزید تا روابط و همکاری‌های دو کشور همسایه را بیش‌تر از قبل گسترده سازد.

این در حالی است که قرار بود یک نشست  میان افغان ها به روز سه‌شنبه (۷ عقرب) برای دو روز در شهر بیجینگ، پایتخت چین برگزار شود.

حکومت افغانستان و طالبان اعلام کرده بودند که در این نشست شرکت می‌کنند، اما برگزاری نشست بیجینگ برای مدت نامعلومی به تعویق افتاد.

ریاست جمهوری گفته بود که هیاتی را برای شرکت در این نشست تعیین می کند. براساس معلومات، قرار بود در این نشست ۲۵ تن از مقامات افغان و ۱۵ تن از نمایندگان شرکت کنند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

محب در دیدار با سفیر هند بر گسترش روابط دوجانبه تاکید کرد

54 دقیقه قبل

کابل امروز میزبان دو نشست منطقوی و بین المللی درمورد صلح است

2 ساعت قبل

وزیر خارجه امریکا با ملابرادر درباره شروع مذاکرات میان افغانان گفتگو کرده است

2 ساعت قبل

اتحادیه اروپا: آتش بس اعلام شده برای آغاز مذاکرات صلح موثر است

اسد ۸, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان