خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

دیدار اردوغان با جنرال دوستم؛ هم‌کاری‌های دوجانبه‌ی افغانستان و ترکیه افزایش یابد

در تاریخ:
شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶
گزارش توسط:
جلیل رونق - کابل
اشتراک گذاری:

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه با عبدال‌رشید دوستم، معاون اول ریاست‌جمهوری کشور و رهبر جنبش ملی اسلامی افغانستان در انقره باهم دیدار و بر افزایش هم‌کاری‌های دوجانبه‌ی افغانستان و ترکیه تاکید کردند.

بشیراحمد ته‌ینج، سخن‌گوی حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان به خبرگزاری بخدی گفت که این دیدار دی‌روز (جمعه، ۲۶ عقرب) در کاخ ریاست‌جمهوری ترکیه صورت گرفته و در آن روی موضوعات گوناگون بحث شده‌است.

او این دیدار را مثبت و ارزش‌مند خوانده، افزود که در آن در مورد امنیت افغانستان صحبت شده‌است و آقای دوستم در این دیدار گفته که وضعیت جاری کشور ایجاب می‌کند تا او به زودی به افغانستان برگردد.

به گفته‌ی آقای ته‌ینج، معاون اول ریاست‌جمهوری کشور گفته که به دلیل مشکلات امنیتی و به‌ترشدن وضعیت، او هم‌اکنون ترجیح می‌دهد که در افغانستان باشد.

سخن‌گوی حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان هم‌چنان بیان داشت که در این دیدار روی تشکیل ایتلاف نجات برای افغانستان و آینده این ایتلاف نیز صحبت شده‌است.

آقای دوستم در این دیدار به رییس‌جمهوری ترکیه گفته‌است که این ایتلاف یک جریان سیاسی بیرون از حکومت نیست، بل‌که یک تشکل پای‌دار جریان‌های سیاسی افغانستان برای به‌بود وضعیت کشور، آوردن اصلاحات و آینده به‌تر نظام سیاسی در کشور می‌باشد.

ایتلاف نجات برای افغانستان در ماه سرطان سال جاری خورشیدی میان عبدال‌رشید دوستم، معاون اول ریاست‌جمهوری و رهبر جنبش ملی اسلامی افغانستان، محمد محقق، معاون دوم رییس اجرایی و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه و رییس حزب جمعیت اسلامی افغانستان و عطامحمد نور، ولی بلخ و رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان تشکیل شد.

هم‌چنان بر اساس گفته‌های بشیراحمد ته‌ینج، آقای دوستم در این دیدار از ریاست‌جمهوری ترکیه خواسته که دولت ترکیه در رسیدگی به مشکلات مهاجران افغان در ترکیه؛ از جمله مشکلات سند اقامت و کمبود امکانات تعلیمی و تحصیلی توجه بیش‌تری کند.

کمبود امکانات تعلیمی و تحصیلی برای فرزندان مهاجر و نداشتن اسناد اقامت از مشکلات اساسی مهاجران افغان در ترکیه است.

معاون اول ریاست‌جمهوری کشور هم‌چنان در این دیدار از ترکیه خواسته که بورس‌های تحصیلی بیش‌تری برای دانش‌جویان افغانی بدهد.

ترکیه از کشورهای بزرگ کمک‌کننده در افغانستان می‌باشد که افغانستان را در بخش‌های مخلتفی کمک کرده‌است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

دوستم؛ فرمانده‌ی کاریزماتیک در دموکراسی پوشالی و حق‌ستیز افغانستان

قوس ۷, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks