خبرگزاری بخدی

منو
صلح

دونالد ترامپ مذاکرات صلح با گروه طالبان را متوقف کرد

در تاریخ:
یکشنبه ۱۷ سنبله ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احمدظاهر قادری- کابل
اشتراک گذاری:

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا اعلام کرد که مذاکرات صلح با گروه طالبان را متوقف و نیز دیدار با رئیس جمهوری افغانستان و رهبران گروه طالبان در کمپ دیوید را لغو کرده است.

آقای ترامپ صبح امروز (یک‌شنبه، ۱۷ سنبله) در چند توییت متوالی گفت که قرار بوده امروز با رهبران طالبان در کمپ دیوید دیدار کند اما این دیدار به دلیل حملات اخیر گروه طالبان و نیز کشته شدن یک افسر امریکایی در کابل تصمیم به لغو این اجلاس گرفته است.

ترامپ گفته:” متاسفانه گروه طالبان به خاطر اعمال فشار کاذب، مسوولیت یک حمله در کابل را بر عهده گرفتند که در آن یکی از سربازان بزرگ ما و ۱۱ نفر دیگر کشته شد.”

این در حالی است که به روز پنج‌شنبه ( ۱۴ سنبله) در نتیجه انفجار موتر بمب در نزدیکی چهارراهی عبدالحق از مربوطات حوزه نهم امنیتی شهر کابل یک سرباز امریکایی، یک سرباز رومانیایی نیروهای ناتو و ۱۰ غیر نظامی کشته شده و ۴۲ نفر دیگر زخمی شدند. گروه طالبان مسئولیت این انفجار را به عهده گرفت.

با این حال آقای ترامپ گفته که پس از این حمله، او “فوراً” ملاقات با رهبران ارشد گروه طالبان را فسخ و مذاکرات صلح بین ایالات متحده و طالبان را لغو کرد.

رئیس جمهوری امریکا گفته: ” چی نوع مردمانی افراد بی‌شمار را ظاهراً برای تقویت موقف چانه زنی شان می کشند؟” به گفته او طالبان با انجام حمله اخیر کابل، موقف (چانه زنی) شان را بهتر نه بلکه “بدتر” کردند.

دونالد ترامپ افزود که طالبان قدرت مذاکره برای رسیدن به یک توافقنامه “معنی دار” را ندارند و نمی توانند روی برقراری آتش بس در جریان این مذاکرات “بسیار مهم” صلح توافق کنند.

این در حالی است که هفته گذشته زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در پایان نهمین دور مذاکرات اش با نمایندگان گروه طالبان در قطر گفت که اصول کلی توافق‌نامه صلح نهایی شده و منتظر تائید دونالد ترامپ است.

در حالی است که همه طرف ها آماده بودند پس از تائید دونالد ترامپ، توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان امضا شود اما حکومت افغانستان به برگزاری انتخابات پیش از امضای توافق صلح تاکید می کرد.

آقای خلیل‌زاد متن توافق‌نامه صلح را هفته گذشته به رهبران حکومت وحدت ملی تنها نشان داده بود. سپس حکومت افغانستان از این توافق ابراز نگرانی کرده و از امریکا خواهان وضاحت شده بود.

قرار  بود امروز یکشنبه رئیس جمهورغنی به امریکا سفر کند و با رئیس جمهور ترامپ دیدار داشته باشد.

این سخنان ترامپ بحث صلح را برای افغان‌ها متوقف کرد و باعث انتخابات ریاست جمهوری شش میزان افغانستان جدی شود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

ترامپ : ایران هیچ وقت به سلاح هسته دست پیدا نمی کند

جدی ۱۷, ۱۳۹۸

ترامپ: ۵۲ هدف را در داخل ایران در نظر گرفته‌ایم

جدی ۱۵, ۱۳۹۸

امریکا ۴ هزار سرباز اش را از افغانستان خارج می‌کند

قوس ۲۴, ۱۳۹۸

“یگانه راه ختم جنگ در افغانستان توافق سیاسی است”

قوس ۱۸, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks