خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

دفتر بانک جهانی در افغانستان روی طرح برنامه‌های اقتصادی پس از توافق صلح کار می‌کند

در تاریخ:
پنج شنبه ۳۱ اسد ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

دفتر بانک جهانی در کابل اعلام کرد که غرض طرح برنامه های انکشافی پس از توافق احتمالی صلح با طالبان سر از امروز روند جمع آوری نظریات و مشوره های همکاران بین المللی و افغانستانی را آغاز کرده است.

این دفتر امروز (پنج‌شنبه، ۳۰ اسد) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که تا کنون چندین دور نشست های مشورتی با شماری از همکاران به‌شمول نماینده‌گان جامعه بین المللی و افغانستان برگزار گردیده است.

هینری کرالی رییس دفتر بانک جهانی در افغانستان گفته: “محور تلاش های ما در این زمینه روی چندین بخش متمرکز است. در قدم نخست ما می خواهیم نشان دهیم که دست یافتن به توافق صلح می تواند زمینه را برای رشد اقتصادی پایدار و ایجاد فرصت های انکشافی فراهم سازد و این روند برای تمام طرف های درگیر در جنگ جاری مفید می باشد.”

آقای کرالی در ادامه افزوده: ” دوم اینکه ما می خواهیم یک سلسله اصول و اولویت های بالقوه را شناسایی کنیم تا مبتنی بر آن تصامیم مقتضی و سودمندی در امر طرح یک برنامه اقتصادی بعد از توافق سیاسی رویدست گرفته شود. سر انجام ما در حال حاضر به دنبال جمع آوری نظریات در مورد یک تعداد طرح های جدید اقتصادی هستیم که بتواند بستر مطلوب را برای حفظ صلح و فرصت های جدید در افغانستان فراهم سازد”.

در اعلامیه از قول رییس دفتر بانک جهانی در افغانستان آمده است که تلاش ها برای تامین صلح در افغانستان به یک نقطه عطف رسیده است و همین رو نقش بانک جهانی در این راستا به ارایه تحلیل جامع و مشوره های تخنیکی محدود میباشد و به هیچ وجه در روند مذاکرات صلح در میان جناح های ذیدخل نقش ندارد.

به گفته رییس دفتر بانک جهانی در کابل، برای آنان طرح برنامه های اقتصادی آینده در اولویت قرار دارد و ” دورنمای صلح زمانی بهبود می یابد که زمینه برای توسعه اقتصادی پس از توافق صلح مساعد گردیده و فرصت های شغلی آنعده افغان های که که بنابر فقر و بیکاری مجبور به پیوستن به گروه های مسلح مخالف دولت می شوند، فراهم گردد”.

گفته شده در کنفرانس منعقد ژنیف در سال ۲۰۱۸ میلادی در باره افغانستان از بانک جهانی تقاضا گردیده بود تا یک برنامه جامع را برای هماهنگی پروژه های انکشافی و کمک های بین المللی جهت رشد و توسعه اقتصادی و کاهش فقر؛ پس از توافق صلح تهیه و ترتیب نماید.

در همین حال در اعلامیه آمده است که به منظور جمع آوری نظریات سایر همکاران ذیدخل، بانک جهانی چندین سند را در ویب سایت این اداره نشر نموده است.

در این مرحله بانک جهانی میخواهد نظریات و پیشنهادات را پیرامون اسناد از جمله خلاصه سند مشورتی، پریزنتشن جمع آوری و مشوره ها و نظریات و گزارش مکمل تخنیکی جمع آوری کند.

قرار است که روند جمع آوری مشوره و نظریات الی دست یافتن به یک توافق سیاسی و تصمیم گیری روی برنامه ها برای دوره بعد از استقرار صلح تداوم یابد.

در جریان این روند؛ از تمام نخبه ها و صاحبان نظر در افغانستان دعوت شده است تا نظریات و مشوره های شان را از طریق ایمیل آدرس تذکر یافته در صفحه انترنتی شریک نمایند.

thaque2@worldbank.org و یا kblanchette@worldbank.org

رییس دفتر بانک جهانی در افغانستان گفته که جمع آوری نظریات و مشوره های عامه مردم به آنان کمک خواهد کرد که طرح یک برنامه اقتصادی همه شمول و مبتنی بر نیازمندی های مردم افغانستان را آماده کنند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks