خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

دعوت قطر از حکومت افغانستان برای شرکت در مذاکرات صلح؛ حکومت تصمیم نگرفته است

در تاریخ:
دوشنبه ۱۲ حمل ۱۳۹۸
گزارش توسط:
قیس ناهوری - کابل
اشتراک گذاری:

در آستانه برگزاری چند نشست مهم در مورد صلح افغانستان میان زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان و نمایندگان طالبان در قطر، از حکومت افغانستان نیز برای شرکت در این نشست‌ها به گونه رسمی دعوت شده است.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت دیروز در کابل به خبرنگاران گفت، یک انستیتوت در قطر از آن‌ها دعوت به عمل آورده در این نشست شرکت کنند و حکومت افغانستان خود در مورد تصمیم می‌گیرد.

آقای عبدالله گفت: ” دعوتنامه از طرف یک انستیتوت در قطر ارائه شده که آن‌ها یک تعدادی را دعوت کرده‌اند. البته اگر تصمیم گرفته شود که در کنفرانس‌های آینده شرکت شود، آن تصمیم در داخل افغانستان نهایی خواهد شد.”

در همین حال شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری امروز (دوشنبه) به خبرگزاری بخدی گفت که تا کنون سران حکومت وحدت ملی برای شرکت و یا عدم شرکت در نشست‌های قطر به نتیجه نهایی نرسیده اند.

این در حالی است که در دور اول این نشست که در مسکو دایر شده بود، از حکومت افغانستان دعوت برای شرکت در این نشست دعوت نشده بود.

قرار است تا چند روز دیگر نشستی میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان در دوحه، پایتخت قطر برگزار شود.

وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که قرار بود آقای خلیل‌زاد ناوقت دیروز به کابل برسد، نخست با رهبران افغان دیدار نموده و روی ایجاد یک تیم معتبر و همه شمول مذاکره کننده و گام‌های بعدی در رابطه با صلح بحث داشته باشد.

بر اساس اعلامیه وزارت خارجه امریکا، آقای خلیل‌زاد بعد از دیدار کابل به پاکستان، ازبکستان، اردن و قطر می‌رود.

قطر که پیش از این میزبان ۵ نشست میان طالبان و نماینده امریکا بوده‌است تأکید دارد که در برقراری صلح در افغانستان همکاری کامل خواهد کرد.

گفته می‌شود طالبان بعد از گفتگو‌های رسمی با نمایندگان امریکا که به تاریخ دهم اپریل خاتمه خواهد یافت، با سیاسیون افغانستان دور دوم دیدار شان‌را انجام دهند.

پیشتر شماری از سیاسیون افغانستان به ریاست حامد کرزی رییس جمهور پیشین و تعدادی از نمایندگان سیاسی طالبان در ماه فبروری در مسکو جلسه نموده و روی مسایل مربوط به صلح صحبت کردند.

از سویی هم دو روز پیش محمد اشرف‌غنی، رییس جمهوری کشور با حامد کرزی و شماری از رهبران سیاسی دیدار کرده و در مورد ایجاد یک تیم واحد مذاکره کننده مشوره کرده است.

در همین حال گفته می‌شود که از اینکه در نشست‌های گذشته برای صلح در مسکو و قطر از افغانستان دعوت نشده است، این‌بار نیز حکومت افغانستان هیچ نماینده ای را در نشست قطر نخواهد فرستاد و رییس جمهورغنی تصمیم گیری در مورد مذاکرات صلح را به ” لویه جرگه” واگذار کرده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

خلیل زاد در دیدار با ملابرادر خواهان شروع هرچه زودتر گفتگوهای بین الافغانی شده است

ثور ۱۹, ۱۳۹۹

خلیلزاد: ماه رمضان فرصتی است تا رهبران افغان منافع افغانستان را به منافع خود ارجحیت دهند

ثور ۷, ۱۳۹۹

خلیلزاد: جامعه جهانی و امریکا از رهبران افغان می خواهند که کشور و مردم شان را در اولویت قرار دهند

ثور ۶, ۱۳۹۹

خلیل زاد و اسکات میلر به پاکستان سفر کردند

حمل ۲۶, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks