خبرگزاری بخدی

منو
انتخابات

دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی روند بازشماری آرا در ولایات را تحریم کرد

در تاریخ:
شنبه ۱۸ عقرب ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله اعلام کرد که کمیسیون مستقل انتخابات قبل از ” تفکیک و تصفیه‌ی آرای باطل و بدون بایومیتریک و بدون مشخص شدن سقف و تعداد آرای تصفیه شده‌ی هرمحل” تصمیم گرفته است تا بازشماری آراء را در ولایات آغاز کند.

این دسته انتخاباتی تاکید کرده که این تصمیم کمیسیون انتخابات “خلاف قانون” است و به همه ستادهای ولایتی و ناظرین خویش در ولایات هدایت داده است تا روشن شدن موضوع، از اشتراک در این روند خودداری کنند.

این در حالی است که کمیسیون انتخابات امروز (شنبه، ۱۸ عقرب) اعلام کرد که بسته‌بندی وسایل فنی برای بازشماری محلات رأی‌دهی آغاز شده است. این نهاد از ناظران خواسته است که برای نظارت از این روند سهم بگیرند.

همزمان دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی با نشر اعلامیه‌ای گفته است که: ” کمیسیون مستقل انتخابات به رغم تلاش‌های ما که جهت تفکیک و تصفیه‌ی آرای تقلبی از آرای پاک مردم در روشنایی احکام قانون، لوائح و طرزالعمل های مربوطه، از طریق گفتگو و تفاهم صورت گرفت، متاسفانه دست از قانون شکنی برنداشته و قبل از تفکیک و تصفیه‌ی آرای باطل و بدون بایومیتریک و بدون مشخص شدن سقف و تعداد آرای تصفیه شده‌ی هرمحل، تصمیم گرفته است تا بازشماری آراء را در ولایات آغاز نماید.”

در اعلامیه آمده است، این تصمیم کمیسیون انتخابات درحالی اتخاذ شده است که آرای تکراری و خارج از زمان و سایر آرای تقلبی تا هنوز تصفیه نشده است.

همچنان گفته شده که تعداد ۲۴۳۲ محل رای دهی دیگر، که تا اکنون هیچ‌ کس از موجودیت آن‌ها اطلاع نداشت و هیچ گونه معلومات بایومیتریکی در مورد آن‌ها وجود ندارد، براساس تصمیم جدید کمیسیون شامل روند بازشماری آراء می‌گردد.

دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی تاکید کرده که در ” مقابل اعتباردهی آرای تقلبی بی‌تفاوت نمی‌نشیند” و از کمیسیون انتخابات خواسته که به وظایف قانونی خویش عمل نموده، باز شماری آراء را بعد از تفکیک و تصفیه‌ی کامل آرای تقلبی و بدون بایومیتریک آغاز کند.

این دسته انتخاباتی تاکید کرده که اوضاع را با دقت زیر نظر دارد و تلاش می‌کند موضوع از طرق مسالمت‌آمیز حل و فصل گردد و کمیسیون در روشنایی قانون و طرزالعمل های مربوط، ابتدا آرای تقلبی را تفکیک و بعد از آن به شمارش در ولایات اقدام کند.

ثبات و همگرایی گفته در غیر آن‌صورت، تصمیم اساسی خود را در جهت دفاع از آرای مردم بعد از مشورت های لازم به زودی اعلام خواهد کرد.

کمیسیون مستقل انتخابات اخیرا فیصله کرده است که ۲ هزار و ۴۲۳ محل رأی‌دهی در ولایات بازشماری شود.

در فیصله‌نامه‌ی این کمیسیون آمده است که یک‌هزار و ۲۸۷ محل رأی‌دهی که در روز انتخابات باز بوده و نتایج آن در مرکز ملی جمع‌بندی نتایج و یا مرکز جمع‌بندی و بررسی نتایج دیجیتلی رسیده باشد، اما دستگاه بیومتریک، کارت حافظه و معلومات بیومتریک به مرکز منتقل نشده باشد، در صورت تأیید رییس محل، مدیر مرکز، آمر و مأمور ولسوالی، رییس دفتر ولایتی، دبیرخانه کمیسیون و نهادهای امنیتی و موجود نبودن گزارش و یا اسنادی مبنی بر تخلف و تقلب، آرای آن محلات بازشماری شود.

همچنان در بند دوم این فیصله‌نامه همچنان آمده است که یک‌هزار و ۱۳۶ محل رأی‌دهی که در روز انتخابات باز بوده، اما فورمه نتایج و یا عکس آنها به مرکز نرسیده، کارت حافظه دستگاه بیومتریک موجود نبوده و معلومات بیومتریک نیز به مرکز منتقل نشده باشد، در صورتی که گزارش یا سندی مبنی بر تخلف و تقلب موجود نباشد، آرای آن محلات بازشماری شود.

پیشتر محمد عبدالله، کمیشنر کمیسیون انتخابات گفته بود در صورتی که تکلیف ۱۳۷ هزار و ۶۳۰ رای مبهم و‌ ناشناخته‌ی که در بخش قرنطین دستگاه در ملوگ قرار دارد و ۱۰۲ هزار و ۱۲ رای خارج از زمان رای دهی مشخص نشود، آغاز روند بازشماری آرا در ولایات غیرقانونی است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

عبدالله عبدالله برای برگزاری مراسم تحلیف کمیسیون ایجاد کرد

حوت ۵, ۱۳۹۸

یوناما از اقدامات اخیر “ثبات و همگرایی” در جابجایی والیان ابراز نگرانی کرده است

حوت ۳, ۱۳۹۸
محمد اشرف غنی، رییس جمهوری

نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد؛ محمد اشرف‌غنی پیروز انتخابات

دلو ۲۹, ۱۳۹۸

کمیسیون انتخابات روند تفتیش ویژه و بازشماری آرا را فردا آغاز می‌کند

دلو ۲۶, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks