خبرگزاری بخدی

منو
اجتماعی

در صد کمی از اشتراک کنندگان کانکور در بامیان، قبول شده اند

در تاریخ:
سه شنبه ۸ حمل ۱۳۹۱
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

شماری از کسانی که در ولایت بامیان از رسیدن به تحصیلات عالی باز مانده اند می گویند که معارف این ولایت، کیفیت خود را قربانی کمیت کرده است.
به گفته این افراد، نتایج امتحان کانکور سال ۱۳۹۰ نشان می دهد که از جمله ۳۵۰۰ نفر داوطلبی که در امتحان کانکور ولایت بامیان اشتراک کرده بودند فقط یازده درصد آنها ( کمتر از چهارصد تن) موفق شده اند به موسسات تحصیلات عالی راه یابند.

به گفته مقام های محلی ولایت بامیان؛ در سال های گذشته آمار افرادی که در امتحان کانکور از ولایت بامیان کامیاب شده بودند به ۹۰ درصد یا بیشتر از آن می رسید.
به گفته این مقام ها، کیفیت درسی پایین، عدم توجه به مشکلات موجود و افزایش دانش آموزان از عوامل اصلی این امر به شمار می رود.
کمبود معلمان مسکلی، عامل اصلی
شاداب حیدری فارغ صنف دوازدهم یکی از مکاتب ولسوالی یکه ولنگ بامیان که در امتحان کانکور بی نتیجه مانده است؛ به خبرگزاری بخدی گفت:” یکی از عوامل مهمی که باعث شده تا اکثر داوطلبان امتحان کانکور ولایت بامیان بی نتیجه بمانند؛ پایین بودن کیفیت معارف و نبود معلمان مسکلی در مکاتب این ولایت است”.
او افزود:” بدلیل آنکه ما معلم مسلکی نداشتیم، در طول سال تعلیمی شمار زیادی از کتاب های ما به صورت کامل تدریس نمی شد که این مسئله نیز یکی از عوامل پایین آمدن کیفیت معارف در ولایت بامیان است.”
عدم توجه به کیفیت معارف
از سوی دیگر مسئولان دانشگاه بامیان نیز می گویند که تاکنون در بامیان بیشتر از آنکه روی کیفیت معارف توجه شود، روی بالا رفتن کمیت آن توجه صورت گرفته است.
پوهنیار بازمحمد فروغ معاون علمی دانشگاه بامیان درگفتگو با خبرگزاری بخدی گفت:” متاسفانه تا کنون در ولایت بامیان،  به جای توجه به بهتر شدن کیفیت معارف، بیشتر روی کمیت آن کار شده است”.
فروغ افزود: “کمبود معلمان مسکلی در مکاتب بامیان یکی دیگر از عواملی است که باعث پایین آمدن کیفیت معارف در این ولایت  شده است”.
واکنش مسئولان ریاست معارف
غلام حسین شریفی معاون ریاست معارف ولایت بامیان می گوید که در کنار کمبود معلمان مسلکی، کمبود امکانات و تشکیلات در ریاست معارف بامیان، نیز از عواملی

بر اساس اظهارات مسئولان ریاست معارف بامیان؛ در حال حاضر معارف این ولایت به ۱۲۰۰ معلم  و بیشتر از ۳۰۰۰ اتاق درسی دیگر نیازمند است که همه این مشکلات، روی چگونگی تدریس در مکاتب تاثیر گذار هستند.

است که سبب شده تا در سال روان، شمار زیادی از داوطلبان امتحان کانکور در این ولایت بی نتیجه شوند”.
شریفی برخی عوامل بیرونی را نیز در ناکام ماندن داوطلبان کانکور در این ولایت تاثیر گذار دانسته افزود:” شایعاتی از زبان اشتراک کنندگان امتحان کانکور در بامیان وجود دارد که در زمان گرفتن امتحان، پیش از اینکه وقت تعیین شده برای حل سوالات به پایان برسد، پارچه های امتحان داوطلبان به زور جمع آوری شده و به همین دلیل آنها نتوانسته اند به بسیاری از سوال ها پاسخ دهند”.
او می گوید:”ممکن است عامل موفقیت داوطلبان امتحان کانکور ولایت بامیان در سال های گذشته، بستگی به لیاقت خود دانش آموزانی که در این امتحان اشتراک می کنند نیز داشته باشد”.
به گفته شریفی؛ دانش آموزانی که امسال در امتحان کانکور ولایت بامیان اشتراک کرده بودند با محرومیت بیشتری درس خوانده و نتوانسته باشند که برای امتحان کانکور آمادگی های لازم را بگیرند.
بر اساس اظهارات مسئولان ریاست معارف بامیان؛ در حال حاضر معارف این ولایت به ۱۲۰۰ معلم  و بیشتر از ۳۰۰۰ اتاق درسی دیگر نیازمند است که همه این مشکلات، روی چگونگی تدریس در مکاتب تاثیر گذار هستند.
این درحالی است که معارف بامیان در سال ۱۳۸۸ خورشیدی از سوی وزارت معارف کشور، به عنوان معارف ممتاز در سطح افغانستان اعلام گردیده بود.
محمدزمان احمدی- بامیان
خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

وزارت تحصیلات: روند اخذ امتحان کانکور از اول حوت شروع می‌شود

دلو ۱۸, ۱۳۹۶
بیشتر اشتراک کنندگان این کانکور را دختران تشکیل داده اند

برگزاری امتحان کانکور در بامیان/ تظاهرات داوطلبان اشتراک در این امتحان

قوس ۳۰, ۱۳۹۰

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks