خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
صلح

دانش: رهبری جدید حکومت امریکا روند گفتگوهای صلح دوحه را مورد ارزیابی مجدد قرار دهد

در تاریخ:
دوشنبه ۱۹ عقرب ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور کشور از رهبری جدید حکومت امریکا می خواهد که روند گفتگوهای صلح دوحه را مورد ارزیابی مجدد قرار دهد.

آقای دانش که امروز (دوشنبه، ۱۹ عقرب) در “کنفرانس ملی تقویت روند اطلاعات در سطح محلی” صحبت می کرد افزود که حکومت افغانستان برای  نشان دادن حسن نیت و آغاز گفتگوهای صلح اقدامات بزرگی را انجام داده است و امروز مردم به خاطر امتیازدهی به طالبان در مورد رهاسازی زندانیان طالب، حکومت افغانستان را مسئول می دانند زیرا اکثریت رها شدگان بر خلاف تعهد شان دوباره به میدان های جنگ رفته اند

وی ابراز امیدواری کرد که با بازنگری مجدد روند گفتگوهای صلح، مشکلات موجود رفع شود و همه جوانب به صورت مسئولانه تر و با دقت بیشتر و متکی بر واقعیت ها و حقایق از پروسه صلح حمایت کنند.

دانش از تلاش ها و همکاری های دولت و  مردم آمریکا مخصوصا در پروسه صلح افغانستان، ابراز قدردانی کرد  و از دولت جدید آمریکا خواست که همچنان در کنار سایر کشورها از پروسه صلح و حفظ ارزش ها و دست آورد های دولت و مردم افغانستان، حمایت کند.

او در این کنفرانس ملی که قبل از ظهر امروز با حضور سخنگویان حکومت در ولایات و در تالار کنفرانس های وزارت دولت در امور صلح برگزار شد با اشاره به چالش های موجود در گفتگوهای صلح در قطر، مبنا بودن موافقتنامه دوحه برای مذاکرات صلح افغانستان را رد کرد و آن را مورد قبول دولت افغانستان ندانست.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: “ما این موافقتنامه را نه امضا کرده ایم و نه طرف آن بوده ایم و نه آن را تأیید کرده ایم و از نگاه حقوقی و قانونی و تعهدات خود، در قبال جزئیات محتوای آن هیچ گونه مسئولیتی هم نداریم.”

وی افزود که تنها مسئولیت و تعهد ما اعلامیه مشترک کابل و لویه جرگه مشورتی افغانستان و قطعنامه شورای امنیت ملل متحد برای اصل موضوع صلح و تعقیب همه موضوعات مورد اختلاف در میز مذاکره است.

معاون رئیس جمهور گروه طالبان را به خاطر عدم‌انعطاف پذیری‌ها و سماجت آن، عامل اصلی به بن بست کشیدن گفتگوهای صلح  و بی باوری مردم به گفتگوهای صلح خواند و گفت: “به همین جهت اکنون مردم افغانستان به پروسه صلح بی باور شده اند و حق هم دارند که بی اعتماد و ناامید شوند.”

به گفته معاون رئیس جمهور، افزایش خشونت ها به هیچ صورت مورد قبول نیست و این نقض صریح موافقتنامه بین طالبان و آمریکا است.

معاون رییس جمهور گفت که اگر طالبان به این خیال خام باشد که از راه جنگ بر دولت و مردم افغانستان پیروز می شود، کور خوانده است. زیرا مردم و دولت افغانستان در صف های فشرده تر از گذشته در دفاع از جمهوریت در کنارهم ایستاده اند. وی تاکید کرد که هیچ گروه و دولتی نمی تواند دیدگاه های خاص خود را بر مردم و دولت افغانستان تحمیل کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

طرح امنیتی غرب کابل از سوی رییس جمهور غنی تایید شد

جوزا ۲۹, ۱۴۰۰

در نبود قوت های خارجی هیچ بهانه ای برای تداوم جنگ وجود ندارد

جوزا ۲۵, ۱۴۰۰

عبدالله : واگذاری ولسوالی‌ ها برنامه‌ ریزی‌ شده نیست

جوزا ۲۵, ۱۴۰۰

هیات های مذاکره کننده دولت و طالبان در مورد تسریع روند گفتگوها تفاهم کردند

جوزا ۱۹, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل