خبرگزاری بخدی

منو
صحت

دانش: برای مبارزه با کرونا در کابل هرچه زودترتدابیر گرفته شود

در تاریخ:
پنج شنبه ۷ حمل ۱۳۹۹
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

سرور دانش، معاون دوم محمداشرف غنی و رییس کمیته اضطرار جلوگیری از ویروس کرونا گفته است که برای مبارزه با این ویروس در شهر کابل باید هرچه زودتر تدابیر لازم در نظر گرفته شود، در غیر آن دیر خواهد شد.

آقای دانش در چهارمین جلسه‌ی این کمیته که امروز (پنج‌شنبه، ۷ حمل) برگزار شد، گفته است: «هرچه زودتر باید تدابیر لازم در زمینه‌های مختلف برای شهر کابل اتخاذ گردد. اگر برای شهر کابل از هم‌اکنون اقدام نشود، فردا دیر خواهد بود.»

در این جلسه محمدیعقوب حیدری، والی کابل پیشنهاد کرده است که برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا، ازدحام کاهش و از تجمعات جلوگیری شود.

اعلام رخصتی عمومی، تعطیل شدن بازارها و بازارچه‌ها، وضع محدودیت تدریجی بر فعالیت اصناف، بسته شدن اماکن عمومی، کاهش ترانسپورت شهری، متوقف شدن فعالیت بس‌های شهری، وضع محدودیت بر ورود وسایط نقلیه که روزانه وارد کابل می‌شوند و جمع‌آوری معتادین از دیگر پیشنهاداتی اند که از سوی والی کابل در این جلسه مطرح شده است.

کمیته‌ی کابل به ریاست والی این ولایت همچنان پیشنهاد کرده است برای مریضانی که در شهر کابل قرنطین شوند، مراکز خاصی با استفاده از اماکن دولتی از جمله تالار لویه‌جرگه، دانشگاه پل‌تخنیک، دانشگاه کابل، لیسه‌های دولتی و دیگر مکان‌های دولتی فراهم شود.

شهردار کابل نیز در جلسه‌ی کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع کرونا گفته است که ضدعفونی کردن بخش‌هایی از شهر کابل آغاز شده و قبرستان در زون شمال و شمال‌شرق کابل نیز در نظر گرفته شده است.

این در حالی است که تا کنون ۸۰۰ مورد مشکوک به ویروس کرونا در لابراتوارهای وزارت صحت بررسی شده است که نتایج ۸۰ مورد آن مثبت تشخیص شده است. چهار نظامی ناتو در افغانستان نیز به کرونا مبتلا شده‌اند که شمار افراد مبتلا به این کشور به ۸۴ نفر می‌رسد.

از این میان، دو نفر در ولایت‌های هرات و بلخ در اثر این ویروس جان باخته‌اند و دو نفر دیگر در ولایت‌های هرات و دایکندی بهبود یافته‌اند. وزارت صحت عامه گفته است که ویروس کرونا وارد گردش اجتماعی شده و احتمال ابتلای افراد بیشتر به این ویروس در ولایت‌های مختلف وجود دارد.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه در جلسه کمیته اضطرار جلوگیری از کرونا گفته است که براساس پیش‌بینی‌های سازمان جهانی صحت ممکن است ۸۰ درصد مردم افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شوند.

به گفته‌ی او، در مجموع حدود ۷۳۰ هزار نفر نیاز مراجعه به مراکز صحی را خواهند داشت و از این میان حدود ۲۱۰ هزار نفر نیاز به مراقبت جدی خواهند داشت.

وزیر صحت افزوده است که در صورت تحقق پیش‌بینی سازمان جهانی صحت، حدود ۵۰ هزار بستر برای مریضان احتمالی نیاز است، اما وزارت صحت در حال حاضر تلاش دارد تا در هماهنگی با دیگر نهادهای مربوطه برای تنها شش هزار مریض احتمالی بستر فراهم کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

افزایش مبتلایان ویروس کرونا به ۱۱۷ تن در افغانستان؛ وزارت صحت ۲۰ هزار بستر برای مبتلایان این ویروس آماده می کند

6 ساعت قبل

پنجمین فرد مبتلا به کرونا در افغانستان بهبود یافت

حمل ۹, ۱۳۹۹

گسترش کرونا در افغانستان؛ ۶ کارمند صحی نیز به این ویروس مبتلا شده اند

حمل ۷, ۱۳۹۹

وزارت مخابرات: نشست های رسمی و صنف های دانشگاه ها آنلاین برگزار می شود

حمل ۳, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks