خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

دانش‌جویان افغان رهیده ازجنگ در قزاقستان؛ نظربایوف مبتکر مذاکرات صلح افغانستان نیز باش!

در تاریخ:
سه شنبه ۱۹ جدی ۱۳۹۶
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

دو دانشجوی افغان در قزاقستان با نشر ویدیویی در کانال‌های مجازی از میزبانی صلح سوریه در قزاقستان یاد کرده و از نورسلطان نظربایوف، رییس‌جمهوری قزاقستان خواسته‌اند که مبتکر مذاکرات صلح افغانستان نیز باشد.

در این ویدیو که ناوقت دی‌شب (دوشنبه، ۱۸ جدی) نشر شده‌است، حفیظ‌الله قادری و صابر رسولی، دو تن از دانش‌جویان افغانستان در قزاقستان گفته‌اند که از سران کشورهای قدرت‌مند جهان؛ به خصوص دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا و آقای نظربایوف می‌خواهند که در صلح افغانستان کمک کنند.

آن‌ها در این ویدیو که در شبکه‌های اجتماعی به گونه‌ی گسترده دست به دست می‌شوند، از آقای ترامپ به عنوان متحد دولت افغانستان نام برده و گفته‌اند که او می‌تواند همه‌ی طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان را بر سر میز مذاکره‌ی صلح افغانستان بنشاند و صلح را در افغانستان تأمین کند.

به گفته‌ی آن‌ها، آقای نظربایوف به دلیل ابتکار میزبانی در مذاکرات صلح سوریه و موقف کشورش در ریاست جلسات شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۸ میلادی می‌تواند نقش مؤثری در صلح افغانستان ایفا کنند.

قزاقستان در اول ماه جاری میلادی ریاست جلسات شورای امنیت سازمان ملل متحد را به عهده گرفت.

این دو دانشجوی افغان در این ویدیو با اشاره به دشواری‌های زندگی در جنگ می‌گویند که آن‌ها به گونه‌ی تصادفی از جنگ افغانستان جان سالم به‌در کرده‌اند.

آن‌ها در خطاب به ریاست‌های جمهوری کشور قزاقستان و آمریکا می‌افزایند: “من دشواری‌های زندگی جامعه‌ی افغانستان را در میان جنگ و آتش لمس کرده‌ام. من دیدم که پدرم چگونه برای از دست‌دادن عزیزان و رفیقانش در جنگ افغانستان گریه‌می کرد.”

به گفته‌ی آن‌ها، زندگی در قزاقستان متفاوت‌تر از افغانستان است و مردم در قزاقستان آرامش دارد و در این آرامش به آبادی کشور شان تلاش می‌ورزد.

اما آن‌ها در این ویدیو افغانستان را کشور ناامن برای مردم می‌خوانند و می‌گویند: “در کشور ما یک فرد نمی‌داند وقتی که صبح از خانه بیرون می‌رود، آیا شب زنده به خانه برخواهد گشت یا خیر.”

این در حالی است که صلح در کشور پس از ۱۸ سال تلاش‌های ملی و بین‌المللی هنوز تأمین نشده‌است و گروه‌های گوناگونی از جمله گروه طالبان با دولت افغانستان پس از مراحل زیادی در جنگ اند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

“پومپیو نمی خواهد توافق نامه صلح با طالبان را امضا کند”

سنبله ۱۴, ۱۳۹۸

دانفورد: بحث خروج امریکا از افغانستان پیش از وقت است

سنبله ۷, ۱۳۹۸

پمپیو: ترامپ متعهد به آمدن صلح در افغانستان است

سنبله ۶, ۱۳۹۸

ترامپ: گفتگوهای خوبی با دولت افغانستان و طالبان داشته ایم

اسد ۲۸, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان