خبرگزاری بخدی

منو
علم و فن آوری

دانشگاه امریکایی افغانستان به فعالیت اش ادامه می دهد

در تاریخ:
پنج شنبه ۳ دلو ۱۳۹۸
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

در پی نگرانی‌ها از احتمال تعطیل‌شدن دانشگاه امریکایی – افغانستان، اکنون دیوید سدنی، رییس آن می‌گوید که این دانشگاه به حمایت دولت و مردم امریکا، همانند گذشته به فعالیتش ادامه می‌دهد.

وزارت تحصیلات عالی کشور در خبرنامه‌ای گفته که آقای سدنی این گفته‌ها را دیروز (چهارشنبه، ۲ دلو) در دیداری با عبدالتواب بالاکرزی، معین علمی و سرپرست این وزارت در کابل مطرح کرده است.

به نقل از خبرنامه، رییس دانشگاه امریکایی – افغانستان گفته است: «این دانشگاه فعالیت‌های خود را کما فی‌ السابق به‌گونه‌ی عادی و با تمرکز، بالای ارتقای کیفیت تحصیلی ادامه می‌دهد.»

او تأکید کرده است که این دانشگاه به حمایت دولت امریکا و وزارت تحصیلات عالی افغانستان به‌خاطر ارایه‌ی «خدمات بهتر» در بخش تحصیلات عالی در کشور کار می‌کند.

حدود یک ماه پیش (جمعه، ششم جدی) شبکه‌ی خبری «سی‌ان‌ان» در گزارشی به نقل از سه منبع آگاه گفته بود که رهبری دانشگاه امریکایی – افغانستان برنامه‌هایی را برای تعطیل‌شدن این دانشگاه در سال آینده‌ی میلادی در نظر دارند. در گزارش آمده بود که این برنامه در صورت «قطع بودجه»ی این دانشگاه قابل اجرا خواهد بود.

«سی‌ان‌ان» در این گزارش همچنان گفته بود که اداره‌ی انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا (USAID)  از تأمین بودجه‌ی این دانشگاه اطمینان نداده است.

اداره‌ی انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا (USAID) یکی از حامیان اصلی دانشگاه امریکایی – افغانستان است که حدود ۶۰ درصد بودجه‌ی این دانشگاه را تأمین می‌کند.

دو روز پس از نشر این گزارش دیوید سدنی در پیامی گفته بود که ضرورت ادامه‌ی کمک‌های مالی برای تأمین امنیت دانشگاه امریکایی – افغانستان یک واقعیت است و این نهاد به این منظور به کمک‌های مالی ایالات متحده‌ی امریکا ضرورت دارد.

این دانشگاه در سال ۲۰۰۶ میلادی تأسیس شد. دانشگاه امریکایی – افغانستان به‌عنوان یک دانشگاه «برتر» در افغانستان، تنها دانشگاهی است که آموزش و پرورش در آن به سبک «غربی» ارایه می‌شود.

نیمی از دانشجویان این دانشگاه را دختران تشکیل می‌دهند و بسیاری از افرادی که از این دانشگاه سند فراغت به‌دست آورده‌اند، در ادارات دولتی افغانستان استخدام شده‌اند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

انس حقانی و دو عضو برجسته گروه طالبان از زندان بگرام آزاد شدند

عقرب ۲۸, ۱۳۹۸

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان