خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

دامن‌زدن به تنش‌های قومی روی توزیع شناس‌نامه‌های برقی؛ افغان کیست؟

در تاریخ:
جمعه ۲۰ دلو ۱۳۹۶
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

درست در زمانیکه روند نو حملات طالبان در کشور افزایش یافته‌است، یک طرح چند میلیون دالرى برای صدور کارت‌های هویت الکترونیک (شناس‌نامه‌هاى برقى) جدید پیش از انتخابات در افغانستان، باعث بحث‌های داغی و دامن زدن به خصومت‌هاى قومی شده و تنش سیاسی را افزایش داده‌است.

اختلاف در مورد چگونگی تعیین ملت ( اصطلاح عمومى براى همه‌ی شهروندان) در کارت‌های جدید است، که توسط چهره‌های برجسته‌ی برخی گروه‌های قومی که معنى اصطلاح “افغان” را می‌دانند، رد شد.

این بحث مشکلاتی، مبنى بر توافق در مورد هر چیز دیگری در کشور با تنوع و داراى رهبریت‌هاى جناح‌بندى‌شده را برجسته می‌سازد و زمانى مطرح میشود که رییس‌جمهوری کشور، اشرف غنی پشتون تبار درگیر یک اختلاف در مقابل فرمان‌دار قدرت‌مند قومی تاجیک یک ولایت شمالى قرار دارد.

سیاست‌مداران مربوط به یک گروه عمده‌ی قومی افغانستان یعنى پشتون‌ها می‌گویند که ملت باید تحت عنوان “افغان” ثبت شود. اما این یک اصطلاح است که در گذشته برای هویت قومی پشتون‌ها مورد استفاده قرار گرفته و اعضای گروه‌های قومی دیگر با استفاده از آن براى همه مخالف بوده و آن را مورد نقد قرار می‌دهند.

فرهاد صدیقی، یکی از قانون‌گذاران معترض تاجیک گفت: «قومیت ما هویت ما است و هر گونه کارت شناسایی با نام «افغان» بر روی آن، هرگز برای ما قابل قبول نخواهد بود.» «ما ترجیح می‌دهیم که جمهوری اسلامی افغانستان را بر روی کارت شناسایی قرار دهیم و آن همه چیز را پوشش می‌دهد.» ریس‌جمهور غنی که خود از قوم پشتون است، راه اندازی یا توزیع کارت ها را به تأخیر انداخته و خواستار یک راه حل است.

اما احساسات در همه‌ی طرف‌ها تحریک شده و چندین جلسه‌ی پارلمان کشور که براى بحث و حل این مسله برگزار شده‌بود، بدون نتیجه و با طعنه و تهدید پایان یافت. صاحب خان یکی از اعضای پشتون تبار پارلمان، به هیأت مجلس هشدار داد که حاضر است تا مرگ علیه کسانی که واژه‌ی افغان را قبول ندارند، بجنگد.

وی به خبرگزاری رویترز گفت: «من تا آخرین قطره‌ی خونم از واژه‌ی افغان دفاع می‌کنم. هویت من افغان است و باید در این سند قرار گیرد.» این اختلاف باعث شده‌است که برخی از پشتون ها تظاهرات را در کابل برگذار کنند و از دولت بخواهند تا در مقابل خواسته‌هاى اقوام دیگر کوتاه نیاید.

هیچ سرشماری در دهه‌های گذشته در افغانستان انجام نشده‌است و برآورد تعداد رقم گروه‌های مختلف متضاد و تخمینى است. پشتون‌ها و تاجیک‌ها دو گروه اصلی کشور و هزاره‌ها و اوزبیک‌ها و دیگران گروه‌هاى کوچک‌تر قومى افغانستان اند.

محمد اکبری، عضو هزاره‌تبار مجلس نمایندگان گفت که استفاده از کلمه‌ی افغان، یک تحمیل ناعادلانه بالاى اقوام غیرپشتون است.

اکبری به رویترز گفت: «این کشور مربوط همه‌ی ما است، نه تنها از پشتون‌ها.» دولت متزلزل (شکننده)‌ی غنی در سال گذشته با صدور فرمانى قانون مصوب را اصلاح کرد که بر طبق آن ملیت، قومیت و مذهب را بر روی کارت‌ها ثبت کند، اما مجلس آن را رد کرد. از آن زمان تا اکنون اصلاحات و پیشنهادات مختلف ارایه شده اند، اما به نسبتی هنوز ادامه دارد.

پادشاه سابق افغانستان، پشتون بود، همان‌گونه که اشرف غنی و حامد کرزی پشتون بود. اما پس از اخراج طالبان از قدرت در سال ۲۰۰۱ میلادی که عمدتاً پشتون بودند، قوم تاجیک به سمت‌ها و مقام‌های بلند قدرت در دولت، خدمات نظامی و امنیتی راه یافتند.

دولت فعلی پس از یک انتخابات مشکوک در سال ۲۰۱۴ که با اتهام جعل و تقلب به هر دو طرف هم‌راه بود با میانجیگرى امریکا بعد از امضای توافق‌نامه تقسیم قدرت بین دو رقیب، غنى و عبدالله‌ی عبدالله که مورد حمایت تاجیکان بود، به وجود آمد که هر دو طرف ادعاى پیروزى می‌کردند.

این معامله‌ی قدرت با اختلافاتى احاطه شده‌است و دلیل ان بیش‌تر تقسیم پست‌هاى دولتى بر اساس ارتباطات قومى است.

تنش غنی با عطامحمد نور، فرمان‌دار بلخ که تاجیک است و مخالف برکنارى‌اش می‌باشد، ثبات دولت را تهدید می‌کند و نگرانى‌هایی که دولت ممکن سعی کند براى شکست بن بست از زور استفاده کند، را به وجود آورده‌است.

چنین ترس‌هایی خاطرات جنگ داخلی را در دهه ۱۹۹۰‌م احیا می کند، که عمدتن در سطح قومی قرار داشت و در آن بیش از ۱۰۰ هزار نفر کشته شدند.

غنی هم‌چنان با فشارهاىی براى به‌بود امنیت که پس از یک حمله در هوتلی که موجب کشته شدن ۳۰ تن و یک هفته پس از آن حمله‌ی دیگر در کابل باعث کشته‌شدن ۱۰۳ تن شد، روبه‌روست.

کارت شناسایی، که به نام تذکره‌ی الکترونیک نیز یاد می‌شود، به عنوان قدم مهمی برای جلوگیری از تقلب در انتخابات مجلس که امسال با تأخیر و انتخابات ریاست‌جمهوری که قرار است سال آینده برگذار شوند، شناخته می‌شود.

مقاله‌ی رویترز (پنج‌شنبه، ۸ فبروری) – ترجمه‌ی طاهر قادری

خبرگزار بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

روند توزیع شناسنامه الکترونیکی؛ سهولت برای مردم یا سرگردانی

جوزا ۱۲, ۱۴۰۰

بیش از یک میلیون شناسنامه الکترونیک توزیع شده است

میزان ۲, ۱۳۹۹

باشندگان دایکندی: باید هویت همه‌ی اقوام کشور در شناس‌نامه‌ی الکترونیک درج شود

حوت ۱, ۱۳۹۶

محقق: تلاش‌ها برای تحمیل یک هویت بر دیگران کشور را به بحران می‌برد

دلو ۲۹, ۱۳۹۶

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل