خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

دادستانی کل ۷ نفر را به اتهام آزار جنسی دانش آموزان در لوگر بازداشت کرده است

در تاریخ:
یکشنبه ۶ دلو ۱۳۹۸
گزارش توسط:
علی حسن‌یار- کابل
اشتراک گذاری:

مقام‌های دادستانی کل کشور می‌گویند که ۱۸ تن به اتهام آزار و اذیت جنسی دانش آموزان مکاتب در ولایت لوگر شناسایی شده‌اند و از این میان ۷ تن آنان تاکنون بازداشت شده‌اند.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل گفته: “هفت تن شان بازداشت شده و تحقیقات شان از جانب هیئت تکمیل گردیده‌است، یازده تن دیگر هم قرار گرفتاری شان از سوی هیات صادر شده‌است و موردی که جرم توسط منصوب معارف صورت گرفته باشد تاکنون به دسترس هیئت موظف قرار نگرفته‌است.”

آقای رسولی گفته است که تاکنون پرونده‌های دو متهم به دادگاه فرستاده شده‌اند و پرونده‌های متهمان دیگر نیز به دادگاه فرستاده خواهند شد.

این در حالی است که چند ماه پیش، رییس جامعۀ مدنی ولایت لوگر پژوهشی را همه‌گانی ساخت که برمبنی آن ده‌ها کودک و نوجوان پسر در ولایت لوگر مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند.

در پی مطرح شدن این ادعا، کمیسیون حقوق‌بشر، شورای ملی، وزارت معارف و دادستانی کل هیئت‌های حقیقت‌یاب را در این باره گماشتند.

اکنون کمیسیون مستقل حقوق‌بشر نیز می‌گوید که این نهاد دربارۀ اتهام‌های آزار و اذیت جنسی کودکان در لوگر ثبوت و شواهد اثبات کننده بدست آروده‌است.

از سویی هم بهزاد حکاک، مسؤول بخش نظارت کمیسیون مستقل حقوق‌بشر نیز گفته است که بررسی‌های ابتدایی کمیسیون نشان می‌دهند که موارد از آزار و اذیت‌‎ها در ولایت لوگر دیده می‌شود، اما هنوز بررسی‌های کمیسیون مستقل حقوق‌بشر کامل نشده‌است.

با این حال، دو روز پیش، موسی محمودی، رییس جامعۀ مدنی لوگر به علت آن‌چه که تهدیدهای امنیتی گفته‌است، همراه با خانواده اش افغانستان را به‌گونۀ موقت ترک کرده‌  است.

محمودی، پیش از این از سوی امنیت ملی نیز بازداشت شده بود. در تصاویر ویدیویی که ریاست امنیت ملی منتشر کرد آقای محمودی از مردم لوگر معذرت خواست و گفت که تحقیقات اش نادرست بوده است.

سپس نهادهای جامعه مدنی و کمیسیون حقوق بشر گفتند که امنیت ملی با شکنجه و فشار آقای محمودی را وادار به معذتر خواهی کرده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

۶ جنگجوی طالب در حمله این گروه بر ولایت لوگر کشته شدند

سرطان ۲۹, ۱۳۹۹

۳ ذخیره گاه سلاح گروه طالبان در لوگر کشف و ضبط شد

سرطان ۱۷, ۱۳۹۹

یک عضو شورای ولایتی لوگر در حمله افراد ناشناس زخمی شد

سرطان ۱۶, ۱۳۹۹

رییس جمهور غنی برای بررسی اوضاع عمومی لوگر به این ولایت سفر کرد

سرطان ۱۱, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان