خبرگزاری بخدی

منو
اجتماعی

دادستانی کل از آغاز سال روان به ۲ هزار و ۸۸ قضیه رسیدگی کرده است

در تاریخ:
چهارشنبه ۷ عقرب ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

دادستانی کل کشور اعلام کرده است که از آغاز سال روان شمسی به ۲ هزار و ۸۸ قضیه رسیدگی کرده است.

سینا شنا منصور، معاون دادستان کل در امور منع خشونت علیه زنان می گوید که یک افسر اردوی ملی که چندی قبل در ولایت فاریاب بر یک دختر خوردسال تجاوز جنسی کرده بود، پس از بررسی همه جانبه و تکمیل تحقیق، دوسیه‌اش به محکمه فرستاده شد. محکمۀ مربوط متهم این قضیه را مطابق قوانین افغانستان به ۲۰ سال زندان و پرداخت مهر بالمثل، محکوم به مجازات کرده است.

خانم سینا در این نشست از جدیت و تعهد لوی دادستانی در راستای رسیدگی به قضایا خشونت علیه زنان صبحت کرد و افزود که دادستانی کل از آغاز سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی تا اکنون، دو هزار و ۸۸ قضیه را رسیدگی کرده است.

به گفته معاون دادستان کل، از میان این قضایا ۱۲۸ مورد قطعی و نهایی شده است که در پیوند به آن ۲۸۷ تن محکوم به مجازات شده اند. همچنان ۴۹۱ قضیه حفظ شده، ۵۰۵ قضیه اتهام‌نامه شده، ۱۲۵ قضیه به نسبت عدم صلاحیت رسیدگی به مراجع دیگر فرستاده شده، ۳۷۶ قضیه به دلیل عدم تکمیل مرحلۀ کشفی به مراجع مربوط فرستاده شده و ۵۹۱ قضیۀ دیگر تحت کار این معاونت قرار دارد. از مجموع این قضایا لت‌وکوب با یک هزار و ۱۰۰ مورد، آزار و اذیت با ۲۳۴ مورد و تجاوز جنسی با ۱۷۳ مورد بیشترین آمار را شامل می‌شود.

خانم منصور در ادامه افزود: “در سه سال اخیر ۵۶۹ قضیۀ تجاوز جنسی در دادستانی کل ثبت و رسیدگی شده است که ۱۹۵ مورد آن در سال ۱۳۹۷، ۲۰۱ مورد آن در سال ۱۳۹۸ و ۱۷۳ مورد دیگر در سال ۱۳۹۹ خورشیدی ثبت شده است.” به گفتۀ معاون لوی څارنوال؛ ولایت‌های کابل، بلخ و هرات به ترتیب بلندترین آمار قضایای تجاوز جنسی را دارند.

به قول خانم منصور، دادستانی کل در راستای تطبیق قانون، تأمین عدالت و رسیدگی جدی به تمام قضایا به ویژه قضایای خشونت علیه زنان متعهد می‌باشد. به گفتۀ وی، در نتیجۀ رسیدگی به قضایای خشونت علیه زنان، عاملان این قضایا از ۵ تا ۳۰ سال زندان و حتا اعدام محکوم به مجازات شده اند.

در همین حال جمشید رسولی سخنگو دادستانی کل در این نشست گفت ک دادستانی کل حمایت و دفاع از حقوق شهروندان را از مسؤولیت‌های اساسی خود می‌داند. به قول آقای رسولی رسیدگی به تمام قضایا به ویژه قضایای خشونت علیه زنان در اولویت کاری دادستانی کل قرار دارد.

آقای رسوی در ادامه فزود: “کسانی که از کارکنان دادستانی کل شکایت دارند یا تعلل، کارشکنی و قانون‌شکنی را در این اداره مشاهده می‌کنند می‌توانند به شمارۀ ۱۸۰ تماس بگیرند تا در مرکز و ولایات به شکایات‌شان رسیدگی قانونی صورت گیرد.

این در حالی است که معاونت دادستانی در امور مبارزه با خشونت علیه زنان از زمان ایجاد(۱۳۹۴ خورشیدی) تا اکنون، ۱۲ هزار و ۴۳۴ قضیۀ خشونت علیه زنان را رسیدگی کرده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

به شمول والی پیشین ۱۷ تن به اتهام اختلاس بودجه کرونا در میدان وردک به دادگاه معرفی شدند

عقرب ۸, ۱۳۹۹

پرونده ۲۱ فرد متهم به اختلاس بودجه کرونا در هرات به دادگاه فرستاده شد

عقرب ۵, ۱۳۹۹

دادستانی کل بررسی های درباره پرونده نرگس نهان را آغاز کرد

سنبله ۶, ۱۳۹۹

دادستانی کل یک جوان را به اتهام فریب ‌کاری و کلاه‌برداری بازداشت کرد

اسد ۱۶, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان