خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

دادستانی کل: ادعای جنرال احمدزی در مورد فحشا و فساد در ارگ به‌صورت علنی بررسی می‌شود

در تاریخ:
دوشنبه ۲۷ جوزا ۱۳۹۸
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

دادستانی کل کشور اعلام کرد که ادعای جنرال حبیب‌الله احمدزی، مشاور پیشین ریاست جمهوری در مورد ترویج سیستماتیک فحشا و فساد در ارگ ریاست جمهوری به گونه علنی بررسی می‌شود.

دفتر مطبوعاتی دادستانی کل کشور با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این پرونده را در حضور نمایندگان شورای سراسری علمای افغانستان، رسانه‌ها، شبکۀ زنان افغان، نهادهای مدنی و دیده‌بان شفافیت بررسی می‌کند.

در اعلامیه آمده است که دادستانی کل به تاریخ ۲۳ جوزای سال جاری خورشیدی در یک نامۀ رسمی از این نهادها خواسته است تا نماینده‌های شان را برای اکمال پروسۀ تحقیق به این اداره معرفی کنند.

در این نامه آمده است که بربنیاد صراحت مادۀ ۱۴۳ قانون اساسی و سایر قوانین نافذ کشور، تحقیق قضایای جرمی از صلاحیت‌های خاص دادستانی کل می‌باشد.

این اداره یک کمیته مشمول دادستان های مسلکی و مجرب را برای بررسی این قضیه توظیف کرده است تا در پرتو احکام قوانین نافذ کشور و با در نظرداشت صلاحیت های قانونی با کمال بی‌طرفی اسناد، مدارک و شواهد را مبنی بر اثبات اتهامات وارد شده از سوی حبیب‌الله احمد‌زی، مطالبه و با امانت‌داری تحقیقات قضیه را به وجه احسن اکمال نماید.

پیشتر جنرال حبیب‌الله احمدزی، مشاور پیشین امنیتی ریاست جمهوری، در گفت‌وگو با تلویزیون خصوصی «خورشید» مدعی شد که اطرافیان رییس جمهورغنی، شماری از وزیران و اعضای مجلس نمایندگان در ترویج سیستماتیک فحشا و نیز سواستفاده جنسی از زنان دست دارند.

آقای احمدزی همچنان گفته که برخی از زنان براساس روابط و در بدل رشوه جنسی به مجلس نمایندگان راه یافته اند.

پس از آن مریم وردک، مشاور پیشین ریاست جمهوری نیز در گفت‌و‌گو با یک شبکه تلویزیونی هندی سخنان آقای احمدزی را تایید کرده و در این مورد ابراز تاسف کرده است.

سپس ارگ ریاست جمهوری کشور اتهام یک مشاور پیشین رییس جمهورغنی در مورد سو استفاده جنسی مقامات از زنان و ترویج سیستماتیک فحشا در ریاست جمهوری را رد کرده و آن را بی اساس خواند.

پرونده اتهام حبیب الله احمدزی در مورد ترویج فحشا از سوی یک حلقه خاص در ارگ ریاست جمهوری و سو استفاده جنسی از بانوان در تاریخ ششم جوزای ۱۳۹۸ از سوی معاونت پالیسی، نظارت و بررسی ریاست عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری افغانستان، به منظور روشن شدن حقایق و تحقیق و بررسی اتهامات، به دادستانی سپرده شده است.

با این حال در اعلامیه دادستانی کل آمده است که این اداره تصمیم گرفته است تا به ” منظور تأمین شفافیت پروسۀ تحقیق و اطمینان خاطر ملت شریف افغانستان، تحقیقات قضیه را در حضور نمایندگان محترم شورای سراسری علمای افغانستان، رسانه‌های محترم، شبکۀ محترم زنان افغان، جامعۀ مدنی و ادارۀ دیده‌بان شفافیت، انجام داده و عدالت را تطبیق نماید.”

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

در شش ماه گذشته دادستانی کل دستکم ۴۰۰ قضیه قاچاق را بررسی کرده است

سرطان ۹, ۱۳۹۹

دادستانی کل در سال‌های اخیر ۶۰ قضیۀ خشونت علیه خبرنگاران را بررسی کرده است

عقرب ۱۴, ۱۳۹۸

پرونده محمد زمان احمدی برای تجدید نظر به دادگاه عالی سپرده شد

میزان ۸, ۱۳۹۸

عاملان قتل عبدالمنان ارغند خبرنگار ” کابل نیوز” محکوم به اعدام شدند

حمل ۲۷, ۱۳۹۸

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان