خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

خواست محب از طالبان، با روند صلح یک جا شوید

در تاریخ:
سه شنبه ۹ میزان ۱۳۹۸
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی - کابل
اشتراک گذاری:

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان که به نمایندگی از دولت در ۷۴ مین مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کرده است، از طالبان و حامیان خارجی آنها پیامی از مردم افغانستان دارم : به روند صلح یکجا شوند.

او در ادامه گفت که اگر طالبان صلح نکنند “ما به جنگ خود علیه تان ادامه خواهیم داد. همان‌طوری که همکار من سفیر عادله راز هفته گذشته در همینجا گفت من نیز یاد آوری می نمایم: این جنگی است که ما به آن فایق آمده می توانیم.”

اقای محب افزود که گام بعدی در راستای رسیدن به صلح نیز مانند گام اولی توسط افغان‌ها برداشته خواهد شد. در فبروی ۲۰۱۸ رئیس جمهور محمد اشرف غنی به طالبان پیشنهاد مذاکرات بدون قید و شرط صلح را داد، که تا امروز نیز پا برجا است. در ماه جون یک رویدادی به وقوع پیوست که تصور آن نمی شد – آتش بس سراسری سه روزه در روزهای عید سعید فطر.

به گفته محب نتایج انتخابات ریاست جمهوری هر چه باشد؛ اما یک چیز واضح است، صلح  اولویت دولت است و می باشد که اکنون یکبار دیگر با رای دادن مردم به حکومت این اولویت تقویت می‌گردد.

او افزود که افغانستان اکنون بیشتر از هر زمان دیگر بر اساس توقعات جوانان آن اداره و به پیش برده می‌شود. فرصت‌های بدست آمده از دست آورد‌های ۲۰ سال پسین برای ما امکان داد تا امید را به یک چیز بسیار نیرومندتر – باور- تبدیل نمایم. ما بر توانایی‌های خویش برای آوردن صلحی باور داریم که تمام عمر در آرزوی آن بوده ایم. ما در این مسیر از قبل گام‌های زیادی را برداشته ایم، لیکن راه درازی را در پیش داریم. گام بعدی مربوط ما افغان‌ها می‌گردد.

برگزاری انتخابات

محب در باره برگزاری انتخابات گفت که حدود ۳ میلیون شهروند افغان با وجود تهدیدات تروریزم و در خطر انداختن جان شیرین خویش در چهارمین دور انتخابات ریاست جمهوری دموکراسی جوان ما رای دادند.

اوافزود که در میان آن‌های که رای دادند، مردان، زنان و حتی کهنسالانی بودند که شاید آخرین بار رای دهی در زندگی‌شان باشد. در عین حال جوانانی نیز بودندکه برای اولین بار فرصت رای دادن برای انتخاب رییس جمهور شان را داشتند. افرادی نیز در انتخابات شرکت کردند که دارای معلولیت بودند و رفتن تا مراکز انتخابات برای شان آسان نبود.

به گفته محب در انتخابات ریاست جمهوری ما کسانی نیز رای دادند که انگشتان دست‌شان در انتخابات ۲۰۱۴ توسط طالبان بخاطر رای دهی قطع شده بود؛ ولی آنها باز هم آمدند و رای دادند.

به باور محب ما تنها برای انتخاب یک رئیس جمهور رای ندادیم؛ بلکه برای دموکراسی رای دادیم، برای قانون اساسی رای دادیم، برای آزادی و حاکمیت ملی رای دادیم، برای رفاه و وصل رای دادیم،  برای صلح رای دادیم و  برای جمهوری اسلامی افغانستان رای دادیم.

او افزود که شما زمانی در راه عملی شدن دیدگاه ما برای یک دموکراسی افغانی سرمایه گزاری بزرگ و با ارزش نموده حتی جان مردان و زنان کشورتان را به خطر انداختید که دموکراسی در کشور ما تنها یک مفکوره بود؛ اما  امروز شما شاهد نتایج مثبت آن سرمایه‌گذاری‌ در شکل پالیسی‌ها، اقدامات، نهادها، اصول و حتی مردم هستید. ما، رهبران جوان افغانستان امروز  به ارزش‌ها و اصول دیموکراتیکی آغوش باز نموده ایم، که خود ملل متحد بر اساس آن تأسیس گردیده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

“اختلاف بر سر آزادی زندانیان میان حکومت و طالبان حل شده است”

56 دقیقه قبل

نشست ۳ جانبه بین افغانستان، چین و پاکستان امروز برگزار شد

سرطان ۱۷, ۱۳۹۹

غنی: ادامه‌ی خشونت طالبان، اجماع ملی در پیوند به صلح را خدشه دار می کند

سرطان ۱۷, ۱۳۹۹

استقبال کابل از خواست سازمان همکاری های اسلامی مبنی بر کاهش خشونت ها

سرطان ۱۶, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان