خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

خواست رییس جمهور غنی از طالبان؛ بیاید افغانستان را آباد کنید

در تاریخ:
چهارشنبه ۸ اسد ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور از جنگجویان گروه طالبان می خواهد که دیگر افغان کشی را بس کنند و بیایند افغانستان را آباد کند.

غنی که  عصر روز گذشته (سه شنبه، ۷ اسد) در برنامه روز ملی بیرق که ارگ برگزار شده بود افزود که بیرق افغانستان، بیرق  وقار، عزت، وحدت و مساوات ماست

در این مراسم که در ارگ انجام شد و در آن معاونین رئیس جمهور، شماری از اعضای کابینه و مسئولین ارگان های امنیتی و دفاعی و ادارات مختلف دولتی حضور داشتند، رئیس جمهور ضمن تبریکی روز بیرق، گفت که بیرق افغانستان سمبول جمهوریت، مساوات مردم، باورمندی نیروهای امنیتی و دفاعی، تعهد زنان و ارادۀ تمام مردم ما می باشد.

رئیس جمهور گفت که از ایام کهن، بخدی در عرف، عنعنات و حماسه های ما بنام شهر بیرق های بلند یاد می شد، از آن زمان افغانستان چند هزار سال تداوم یافته و هویت ملی دارد و در تمام افسانه های ما، بیرق های قهرمانان ما در اهتزار بوده است.

وی افزود که رستم زابلی که از نیمروز بود، یک بیرق بزرگ رزمی داشت. احمدشاه بابا و سایر قهرمانان تاریخ ما در دوره های مختلف با بیرق درخشش داشتند و جهندۀ مولا علی در بلخ باستان، تکرار عنعنۀ مبارک ما و از ارزش های بلند اسلامی می باشد.

رئیس جمهور گفت که یاد آن سرباز نیروهای سرحدی ماندگار خواهد بود که پس از موافقتنامه بن در نیمروز بیرق افغانستان را بلند نگهداشت و گفت که این را افغانستان برایم سپرده است، برای آن خون می دهم، اما آن را بر زمین نمی گذارم.

رئیس جمهور کشور گفت که ملالی این بیرق را در میوند بلند کرد و در کنار بیرق، شعر مولانا، امیر علی شیر نوایی، خوشحال خان ختک و سایر شعرای ما ارزش های مشترک ما می باشند که محور آن عدالت است و این فکر و دیدگاه مشترک نمایندگی از هویت مشترک ما می کند.

رئیس جمهور گفت که امیر علی شیرنوایی و خوشحال خان ختک از نظامی عدالت خواستند که عدالت در آن ممکن نبود، مگر در جمهوریت عدالت ممکن بوده و اساس است، زیرا وطنداری، مساوات در برابر قانون و پیروی از قانون، نقطه اتصال همه ماست و در جمهوریت قانون حاکم است.

محمد اشرف غنی با اشاره به اعلامیه ملا هیبت الله گفت: به مردم می گوید که از ما اطاعت کنید. من خواستم پاسخ اش را بدهم، مگر جواب مرا امروز مردم افغانستان برایش دادند و در هر گوشه و کنار کشور این بیرق را به اهتزار در آوردند. بیرق افغانستان، بیرق وقار، عزت، وحدت و مساوات ماست.

رئیس جمهور خطاب به گروه طالبان گفت: ما می خواهیم شما به افغانستان برگردید و آلۀ دست بیگانان نشوید، افغان ها را نکشید، زیرا در هدف قرار دادن افغان ها هیچگونه حیثیت و افتخار نیست. بیایید افغانستان را آباد کنید.

وی افزود که ما ارادۀ ساختن و یکپارچگی وطن را داریم. آغوش جمهوریت بزرگ است و طرح های دیگران کوچک اند. جمهوریت از تمام افغان ها است و در آن هیچ فردی به زور، امر و نهی کرده نمی تواند.

رئیس جمهور غنی تصریح کرد که ما باید مردم خود را از ارزش های کلیدی آگاه سازیم. وی یکبار دیگر از مسئولین نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تشکر کرد و گفت که هر سرباز رضاکار، فداکار وطن، قهرمان واقعی و محافظ ارزش های جمهوریت است.

رئیس جمهور در اخیر سخنانش، گفت: هر باری که ورزشکاران ما در میادین ملی و بین المللی حضور میابند، بیرق ملی را به اهتزاز می آورند و سرود ملی را می خوانند. ما همه بالای آنان افتخار میکنیم، زیرا یک دولت و ملت تنها بخاطر ارزش های مادی نه، بلکه بخاطر ارزش های معنوی، مطرح می باشند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

غنی: افکار امیر علی شیر نوایی و سایر شخصیت های مهم چاپ و حفظ شود

جدی ۲۲, ۱۳۹۹

نی: رییس جمهور حکم خود مبنی بر لغو پست های سخنگویی ولایات را پس بگیرد

قوس ۳۰, ۱۳۹۹

پس از این وظیفه سخنگویان والی ها تنظیم روابط میان رسانه و مسوولین محلی است

قوس ۳۰, ۱۳۹۹

غنی: طالبان با بردن جنگ به قریه ها به مردم زیان رسانده اند

میزان ۱۷, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان