خبرگزاری بخدی

منو
صلح

خواست اشتراک کنندگان اجلاس مشورتی منطقوی صلح از طالبان، خشونت را کاهش دهید

در تاریخ:
شنبه ۲۱ سرطان ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

 

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه کشور می گوید که اشتراک کنندگان جلسه مشورتی منطقوی در مورد اجماع صلح که روز ۵ شنبه از طریق ویدیو کنفرانس و به میزبانی افغانستان برگزار شده بود از طالبان خواستند که خشونت ها را کاهش دهند.

به گفته آقای هیواد هم صلح و هم بحران در افغانستان تاثیرات ملموسی در شرایط منطقه دارد ریس جمهور در سخنان خود در روز نخست این اجلاس، در مورد صلح و تاثیر آن در منطقه بحث کرد دراین نشست ریس جمهور و وزیر خارجه کشور به نماینده گی از افغانستان روی مفاد صلح، رفاع اقتصادی و داد ستد در منطقه و برعکس در مورد بحران در افغانستان و تاثیر ملموس آن در منطقه بحث وگفتگو کردند.

هیواد افزود دراین اجلاس تمامی اشتراک کننده گان بالای طالبان صدا کردند که سطح خشونت ها را کاهش داده و راه گفتگوی مستقیم با دولت افغانستان را هموار سازند اشتراک کننده گان در این اجلاس روی حفظ نظام جمهوری اسلامی افغانستان، حقوق اساسی مردم افغانستان، رفاع و امنیت دایمی تاکید کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه می‌گوید که افغانستان با بسیاری از کشورهای دخیل در روند صلح در تماس است و از آن‌ها به شمول قطر «خواهش» کرده است که طالبان را متقاعد کنند تا اقدامات «لازم، عملی و عاجل» را برای کاهش خشونت‌ها انجام دهند.

او تاکید کرد که تمامی کشور های که به نحوی در مسله صلح افغانستان دخیل هستند مشمول کشور های منطقه، ما با آنها در تماس هستیم و تاکید ما این است که طالبان سطح خشونت ها را کاهش بدهند.

در بخش دیگر از سخنانش اقای هیواد گفت که از اعلامیه سازمان کشور های اسلامی و اعلامیه سرمنشی سازمان ملل متحد و ۴۰ کشور جهان در مورد صلح، آتش بس و کاهش خشونت ها در افغانستان تاکید کرده اند استقبال می کنیم ما آمده صلح هستیم.

در هفته گذشته افغانستان میزبان ۳ نشست درباره صلح کشور بود که، در نشست اول کشورهای آسیای مرکزی، در نشست دوم کشورهای پاکستان و چین و در نشست آخری کشورها و سازمان های بین المللی اشتراک کرده بودند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

کابل امروز میزبان دو نشست منطقوی و بین المللی درمورد صلح است

اسد ۱۴, ۱۳۹۹

وزیر خارجه امریکا با ملابرادر درباره شروع مذاکرات میان افغانان گفتگو کرده است

اسد ۱۴, ۱۳۹۹

اتحادیه اروپا: آتش بس اعلام شده برای آغاز مذاکرات صلح موثر است

اسد ۸, ۱۳۹۹

ارگ از اعلام آتش بس طالبان در روزهای عید استقبال کرد

اسد ۸, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان