خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
صلح

خلیل زاد: دولت کنونی پس از خروج نیروهای خارجی سقوط نخواهد کرد

در تاریخ:
چهارشنبه ۸ ثور ۱۴۰۰
گزارش توسط:
رفیع مجیدی- کابل
اشتراک گذاری:

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان گفته است که افغان‌ها پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور، از گزینه‌های «تفاهم سیاسی» و «یک جنگ طولانی» باید یکی را انتخاب کنند.

آقای خلیل‌زاد این اظهارات را روز گذشته (سه‌شنبه، ۷ ثور) در نشست استماعیه‌ی کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا مطرح کرده و در عین حال گفته است که به باور او، دولت کنونی افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی، به‌زودی سقوط نخواهد کرد.

خلیل‌زاد ابراز امیدواری کرده است که رهبران افغان از اشتباهات گذشته‌ی‌شان، زمانی‌که نیروهای اتحاد شوروی از افغانستان خارج شدند آموخته باشند.

به‌گفته‌ی او، تلاش یک جناح به‌خاطر اعمال اراده‌ی خود با استفاده از زور بر جناح‌های دیگر، نتیجه نداده و به آوردن ثبات و پیشرفت نیز منجر نشده است.

نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان در جریان صحبت‌هایش گفته است که طالبان می‌توانند با ترک خشونت به یک جریان سیاسی تبدیل شود و یک توافق صلح را بپذیرند.

خلیل‌زاد همچنان گفته است در صورتی که طالبان بخواهند در برابر رسیدن به یک توافق سیاسی مانع ایجاد کنند و راه نظامی را برای رسیدن به قدرت استفاده کنند، با مخالفت امریکا، متحدان امریکا و کشورهای منطقه مواجه خواهند شد.

این درحالی است که ایالات متحده‌ی امریکا و سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) تصمیم گرفته‌اند که تمامی نیروهای‌شان را تا ۱۱ سپتامبر از افغانستان خارج کنند و این روند از همین اکنون آغاز شده است.

با این حال، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا به تازگی به سی‌ان‌ان گفته است که خروج نظامیان کشورش از افغانستان به معنای سلب مسئولیت امریکا نیست.

آقای بلینکن گفته است که واشنگتن همچنان درگیر دیپلماسی در حمایت از افغانستان و مردم این کشور، توسعه، کمک‌های اقتصادی بشردوستانه و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود.

بلینکن افزوده است: «هیچ کسی علاقه‌ای به جنگ داخلی دوباره در افغانستان ندارد. مطمینا مردم افغانستان این علاقه را ندارند، نه دولت افغانستان و نه طالبان علاقمند این کار اند و حتا هیچ یک از همسایگان افغانستان این کار را نمی‌خواهند.»

رییس‌جمهور اشرف غنی نیز روز گذشته گفته بود که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، این کشور نه تنها به انزوا نمی‌رود، بلکه فصل نو مناسبات بین‌المللی را رقم می‌زند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

غنی: خروج نیروهای خارجی، بزرگترین فرصت برای تحکیم حاکمیت ملی است

19 ساعت قبل

اعلام آتش بس ۳ روزه از سوی طالبان با استقبال شورای عالی مصالحه ملی روبرو شد

ثور ۲۰, ۱۴۰۰

رهبر طالبان: آمریکا متوجه عواقب نقص توافق نامه دوحه باشد

ثور ۱۹, ۱۴۰۰

خلیلزاد: اجماع بی نظیری برای صلح شکل گرفته است

ثور ۱۸, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل