خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

خلیل‌زاد پس از دو روز دیدار و گفتگو با مقامات پاکستان به کابل بازگشت

در تاریخ:
شنبه ۱۷ حمل ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان پس از دیدار با مقامات پاکستانی در مورد صلح افغانستان در سفر دو روزه اش، عصر امروز شنبه به کابل بازگشت.

آقای خلیل‌زاد که صبح دیروز (جمعه) برای دیدار و گفتگو با مقامات پاکستان در مورد مذاکرات صلح افغانستان با طالبان به اسلام آباد رفته بود، در صفحه رسمی توییترش از دستآورد این سفر و بازگشت به کابل گفته است.

خلیل‌زاد از تلاش‌های پاکستان در راستای صلح افغانستان تشکری کرده‌ و گفته‌است که مقام‌های پاکستانی تاکید کرده‌اند که تصمیم نهایی درباره‌ی صلح افغانستان را تنها و تنها افغان‌ها باید بگیرند.

زلمی خلیل‌زاد، در این سفر با شاه محمود قریشی، وزیر خارجه و قمر جاوید باجوا، رییس ستاد ارتش و شمار دیگر از مقامات این کشور دیدار و در باره‌ی چگونگی گفت‌وگوهای صلح افغانستان، بحث کرد.

وزیرخارجه پاکستان، در این دیدار بر پشتیبانی پاکستان از روند صلح افغانستان تأکید کرده و گفته‌است که صلح در افغانستان به نفع پاکستان است.

آقای خلیل‌زاد، در چارچوب دومین سفر منطقه‌یی خود، هفتۀ پیش از کابل دیدار کرد و سپس به اسلام‌آباد رفت.

او در دیدارش با مقام‌های ارشد حکومت افغانستان، بر ایجاد یک هیات همه‌شمول برای گفت‌وگو با طالبان تاکید کرد.

از سویی هم این نماینده ویژه امریکا پیش از رفتن به پاکستان بر به میان آمدن یک توافق میان افغانستان و پاکستان که روند صلح افغانستان یاری رساند، تأکید کرده‌ بود.

او به پاکستان هشدار داده‌است که اگر رویکردش را نسبت به افغانستان تغییر ندهد، روابط میان واشنگتن و اسلام‌آباد بهبود نخواهد یافت.

این دیپلومات امریکایی، افزوده‌است که پاکستان عملأ در افغانستان مداخله می‌کند و او گواه تلاش‌های منفی اسلام‌آباد در قبال کابل، بوده‌است.

آقای خلیل‌زاد تاکید کرده که برای جلوگیری از مداخله پاکستان در امور افغانستان، باید همزمان با امضای توافق‌نامه با طالبان، حکومت افغانستان با حکومت پاکستان نیز توافق‌نامه‌یی را امضا کند.

آقای خلیل‌زاد، این سخنانش را روز پنج‌شنبه (۱۵حمل) در گفت‌وگوی ویدیویی با جوانان ولایت‌های جوزجان، بامیان و پروان بیان کرد.

این در حالیست که برای بار سوم عمران خان، نخست وزیر پاکستان از ایجاد حکومت موقت و شریک کردن طالبان در نظام افغانستان سخن گفته است.

وزارت امور خارجه کشور و شماری از مقامات سیاسی این سخنان عمران خان را مداخله آشکار در امور داخلی افغانستان خوانده و امروز وزارت خارجه یک مقام سفارت پاکستان مقیم کابل را احضار کرده است.

با این حالف قرار است بار دیگر فردا یکشنبه، سیاسیون و رهبران حکومت با آقای خلیل‌زاد دیدار کنند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

زلمی خلیل‌زاد در سفر به کابل با رییس جمهورغنی و حامد کرزی دیدار کرد

جوزا ۲۰, ۱۳۹۸

محب: با ادامه وضعیت کنونی تا چهار ماه دیگر کمر طالبان در میدان‌های جنگ خواهد شکست

جوزا ۲۰, ۱۳۹۸

دور هفتم سفر زلمی خلیل‌زاد برای جلب حمایت جهانی از پروسه صلح افغانستان آغاز شد

جوزا ۱۲, ۱۳۹۸

پایان نشست سیاسیون افغانستان و نمایندگان طالبان در مسکو؛ گفت‌وگوی صمیمانه بدون توافق

جوزا ۹, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks