خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

خلیل‌زاد: پاکستان، قطر و کشورهای حامی صلح افغانستان عملیات بهاری طالبان را محکوم کنند

در تاریخ:
شنبه ۲۴ حمل ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان آغاز عملیات بهاری گروه طالبان را محکوم کرده و از پاکستان، قطر و سایر کشورهای که حامی پروسه صلح افغانستان است خواسته تا این اقدام طالبان را محکوم کنند.

آقای خلیل‌زاد عملیات بهاری طالبان زیر نام ” الفتح” را غیرمسئولانه و بی‌پروایی این گروه به کاهش خشونت در افغانستان خوانده و گفته است که اعلام جنگ از سوی طالبان در این مقطع زمانی نشان می‌دهد که این گروه هنوز هم به روش‌های گذشته پایبند است.

دیروز (جمعه) گروه طالبان عملیات بهاری این گروه زیر نام ” الفتح” را اعلام کرد. در اعلامیه طالبان آمده است که عملیات الفتح از سال نو خورشیدی آغاز شده و از سوی جنگجویان این گروه در سراسر افغانستان تطبیق شده است.

با این حال زلمی خلیل‌زاد جمعه شب (۲۳ حمل) در صفحه‌ی رسمی توییتر خود نوشته است در حالی که مردم افغانستان با صراحت خواست‌شان برای برقراری صلح در کشور را مطرح کرده‌اند، گروه طالبان با اعلام عملیات بهاری‌شان بی‌تفاوتی خود به این خواست افغان‌ها را نشان داده است.

به گفته آقای خلیل‌زاد، اعلام عملیات بهاری طالبان درد و رنج مردم را بیشتر کرده و منجر به تلفات هزاران نفر دیگر خواهد شد.

آقای خلیل‌زاد خواستار توقف کشار افغان‌ها شده و از تمامی جناح‌های درگیر جنگ نیز خواسته است که به خشونت‌های غیرضروری پایان داده و به مذاکرات بین‌الافغانی حاضر شوند.

او افزود، بسیاری اعضای طالبان به شمول برخی رهبران این گروه، مخالف اعلام آغاز عملیات بهاری طالبان می باشند.

در همین حال حکومت افغانستان نیز اعلام عملیات بهاری طالبان را ” اصرار بر دوام جنگ نامشروع ” دانسته و آن را محکوم کرده است.

ریاست جمهوری گفته عملیات طالبان در حالی اعلام می شود که به ابتکار و اصرار حکومت افغانستان تلاش ها برای پایان بخشیدن به جنگ تحمیلی در کشور به شدت ادامه داشته و این گروه با هیات مذاکره کننده ایالات متحده امریکا مستقیماً وارد مذاکرات صلح استند.

همچنان ماموریت حمایت قاطع ( ناتو) نیز گفته اگر طالبان راه جنگ را ادامه دهند، ناتو در کنار نظامیان افغانستان علیه این گروه به نبرد ادامه خواهند داد.

از سویی هم در واکنش به آن، وزارت دفاع کشور اعلام کرد که گروه طالبان پس از شکست در بدخشان، سرپل، غزنی، بادغیس و… می‌خواهد «مورال کاذب» برای جنگجویان خود خلق کند.

محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی پیشین و نامزد انتخابات ریاست جمهوری کشور نیز ضمن محکوم کردن عملیات بهاری طالبان، از این گروه خواسته که از جریان مذاکرات صلح افغانستان که مردم ما به چشم امید دوخته اند، خودشان را کنار نکشند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

خلیلزاد: تلاش ها بر روی آغاز گفتگوهای بین الافغانی متمرکز شده است

جوزا ۱۳, ۱۳۹۹

“امریکا داعش را مسوول حملات اخیر کابل و ننگرهار می داند”

ثور ۲۶, ۱۳۹۹

خلیلزاد: هند به گونه مستقیم با طالبان گفتگو کند

ثور ۲۰, ۱۳۹۹

زلمی خلیلزاد و وزیر خارجه هند درباره افغانستان گفتگو کردند

حمل ۳۱, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks