خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

خلیل‌الله فیروزی متهم پرونده کابل بانک به دستور رئیس جمهور از زندان به خانه‌اش منتقل شد

در تاریخ:
پنج شنبه ۲۴ اسد ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

خلیل‌الله فیروزی، از سهامداران اصلی و متهم در پرونده سقوط کابل بانک به دستور رئیس جمهورغنی از زندان به خانه‌اش منتقل شده است.

گفته شده ریاست جمهوری بعد از ارزیابی تعهدات مالی و به خاطر وخامت وضعیت صحی با انتقال خلیل‌الله فیروزی از زندان پلچرخی کابل به خانه‌اش موافقت کرده ‌است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری کشور در صفحه توییترش نوشته است که: ” بر بنیاد فیصله‌ی یک کمیته موظف که متشکل از نهاد های عدلی و قضایی، صحی و امنیتی بوده؛ وضعیت صحی آقای فیروزی وخیم توصیف شده، ایشان از زندان به خانه اش انتقال یافته و تحت نظارت شدید اداره های مربوطه قرار دارند.”

در همین حال بی بی سی نیز گزارش داده است که در سند رسمی که به دسترس آنان قرار گرفته دیده می‌شود که هیاتی به ریاست رئیس امور حقوق ارگ ریاست جمهوری به اساس هدایت محمد اشرف غنی، وضعیت صحی خلیل‌الله فیروزی و چگونگی تعهدات مالی او را بررسی کرده‌است.

سند نشان داده که هیات یادشده به نقل از کمیسیون پیگیری قضایای کابل بانک گفته که انتقال این سهامدار کابل بانک به خانه‌اش در عملی‌شدن تعهدات مالی‌اش تاثیر مثبت دارد، اما همزمان خواستار “ضمانت معتبر و مطمئن” در این مورد شده‌است.

همچنان در بخشی از این سند آمده‌است “وضعیت صحی خلیل‌الله فیروزی وخیم گردیده، بناء اگر در حالت حبس وفات نماید، ممکن انتقادات حقوق بشری نیز علیه حکومت وارد شود.”

در سند دیده می‌شود که هیات به رئیس جمهوری پیشنهاد کرده، کمیسیون پیگیری کابل‌بانک در جریان یک هفته با خلیل‌الله فیروزی سند همکاری و اجرای تعهداتش را در زمان تعیین‌شده امضا کند.

در ادامه گفته شده “هر زمانی که محبوس مذکور صحت‌یاب گردید یا تعهداتش را عملی نکرد، دادستانی در خصوص انتقالش به شفاخانه یا محبس اقدام نماید.”

به اساس این نامه، ریاست امنیت ملی نیز موظف شده آقای فیروزی و خانه‌اش را زیر مراقبت داشته باشد و از وضعیت صحی و موجودیتش به دادستانی کل گزارش دهد.

“خلیل‌الله فیروزی با دادن ۳۰ میلیون دالر به دفتر کمپاین رئیس جمهور آزاد شده”

رحمت الله نبیل، نامزد انتخابات ریاست جمهوری و رئیس پیشین امنیت ملی کشور گفته که خلیل الله فیروزی با دادن ۳۰ میلیون دالر به دفتر کمپاین تیم انتخاباتی دولت ساز به رهبری اشرف غنی از زندان آزاد شده است.

آقای نبیل در صفحه رسمی توییتراش نوشته است که: ” بر اساس یک منبع معتبر، هفته‌ی گذشته محمد اشرف غنی خلیل الله فیروزی را که یکی از مظنونان اصلی قضیه کابل بانک بود، در بدل کمک ۳۰ میلیون دالری به کمپاین انتخاباتی دولت‌ساز از زندان آزاد کرد.”

نبیل در ادامه گفته که اشرف غنی هم‌چنان در معامله‌ی اسمارت سیتی (شهرک هوشمند) شریک بود که در آن مشاور حقوقی خود، آقای محمدی را از وظیفه‌اش برکنار کرد.

در همین حال صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری گفته که” ادعای آقای نبیل در پیوند به رهایی آقای خلیل الله فیروزی در بدل پول کاملن بی بنیاد و بی اساس است، یک حرکت عوام فریبانه و کمپاینی می‌باشد.”

خلیل‌الله فیروزی را بشناسید

خلیل‌الله فیروزی، یکی از سهامداران کابل بانک بود که در سال ۲۰۱۰ به دنبال بحران کابل بانک همراه با شیرخان فرنود دیگر سهامدار این بانک بازداشت و پنج سال پیش به ده سال زندان و جریمه نقدی به خاطر پول‌شویی و اختلاس دارایی عامه محکوم شدند.

در سال ۲۰۱۰ دولت افغانستان مدیریت کابل بانک را به عهده گرفت و دادگاه عاملان بحران را به زندان محکوم کرد. نام کابل بانک به ” کابل بانک نو” تغییر یافت.

رئیس جمهورغنی در سال ۲۰۱۴ این پرونده را از نو باز کرد و بر اساس حکم دادگاه عالی افغانستان آقای فیروزی و شیرخان فرنود بنیان‌گذاران اصلی کابل بانک هر یک به ده سال زندان و هر یک به پرداخت بیش از ۳۰۰ میلیون دالر پول اختلاس و بهره آن محکوم شدند.

در تابستان سال گذشته شیرخان فرنود یکی دیگر از موسسان کابل‌بانک در همین زندان دچار حمله قلبی شد و بعد از انتقال به مرکز درمانی زندان بگرام حدود نیم ساعت بعد جان داد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

۲۵ میلیون دالر از بدهکاران کابل بانک به دست آمده است

میزان ۱۸, ۱۳۹۸
کابل بانک که بزرگترین بانک و اولین بانک خصوصی افغانستان به شمار می رود، در ماه اگست سال 2010 پس از آن که قضیه اختلاس میلیون ها دالر از آن افشا شد، در آستانه سقوط قرار گرفت قیمومیت آن به بانک مرکزی افغانستان واگذار شد.

تلاش ها برای حل مشکلات کابل بانک در آستانه نشست شیکاگو

حمل ۱۹, ۱۳۹۱

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان