خبرگزاری بخدی

منو
صلح

خلیلزاد برای کمک به آغاز گفتگوهای بین الافغانی به دوحه رفت

در تاریخ:
یکشنبه ۱۶ سنبله ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

در آستانه‌ی آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، وزارت خارجه‌ی امریکا از سفر زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی این وزارت به دوحه، پایتخت قطر خبر داده است.

در اعلامیه وزارت خارجه‌ی امریکا که روز گذشته (شنبه، ۱۵ سنبله) منتشر شده، آمده است که آقای خلیل‌زاد برای پیشبرد تلاش‌های امریکا به‌منظور آغاز فوری مذاکرات بین‌الافغانی به منطقه سفر کرده است.

به نقل از اعلامیه، مردم افغانستان برای کاهش پایدار خشونت و یک توافق سیاسی که منجر به ختم جنگ شود، آماده است. در این اعلامیه از رهبران افغانستان نیز خواسته شده است که از فرصت تاریخی پیش آمده برای صلح استفاده کنند.

وزارت خارجه امریکا با تأکید بر این که «اکنون زمان شروع مذاکرات است»، همچنان گفته است که تمامی طرف‌ها باید برای رفع موانع آغاز مذاکرات بین‌الافغانی گام‌های مهم را بردارند.

سفر زلمی خلیل‌زاد به قطر درحالی صورت گرفته است که قرار است در آینده‌ی نزدیک مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه، پایتخت قطر آغاز شود. زمان دقیق آغاز این مذاکرات هنوز مشخص نشده است.

اخیرا گروه طالبان یک هیأت ۲۱ نفری را برای مذاکره با دولت افغانستان تعیین کرده است. ریاست این هیات را شیخ مولوی عبدالحکیم، قاضی‌القضات طالبان بر عهده دارد. شیرمحمد عباس استانکزی نیز به‌عنوان معاون هیأت مذاکره‌کننده‌ی طالبان تعیین شده است.

دولت افغانستان نیز از ماه‌ها قبل یک هیأت ۲۱ نفری را برای مذاکره با گروه طالبان تعیین کرده است. ریاست این هیات را محمدمعصوم استانکزی، رییس پیشین امنیت ملی بر عهده دارد.

قرار است این هیأت به‌زودی برای آغاز مذاکرات به دوحه سفر کند. همچنان گزارش شده است که عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز برای افتتاح مذاکرات بین‌الافغانی به دوحه می‌رود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

وزیر خارجه ازبیکستان در دیدار با عبدالله: از مذاکرات صلح به رهبری افغان ها حمایت می کنیم

عقرب ۲۱, ۱۳۹۹
گزارش شده است که حامد کرزی رییس جمهور افغانستان، پیش از نشست شیکاگو به آلمان سفر می کند و در این سفر توافق نامه همکاری های استراتژیک را با همتای آلمانی خود به امضا می رساند.

دیدگاه آلمانی در مورد روند صلح افغانستان و چشم‌انداز آتی آن

عقرب ۱۱, ۱۳۹۹

عبدالله در دوحه: صلح میان دولت و طالبان باعث ثبات پایدار در کشور می شود

سنبله ۲۲, ۱۳۹۹

وردک: روند آزادی زندانیان طالبان هنوز تکمیل نشده است

سنبله ۱۸, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان