خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
صلح

خلیلزاد: اگر طالبان صلح را نپذیرند، تحریم می شوند

در تاریخ:
چهارشنبه ۲۹ ثور ۱۴۰۰
گزارش توسط:
رفیع مجیدی- کابل
اشتراک گذاری:

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید در صورتی که گروه طالبان صلح را نپذیرد و در پی گرفتن قدرت از راه نظامی باشد، با مخالفت‌ها و تحریم های  بین‌المللی مواجه می‌شود.

آقای خلیل‌زاد که روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۸ ثور) در نشست استماعیه‌ی کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا صحبت می‌کرد، گفته است که این گروه دلایلی برای دنبال‌کردن راه‌حلی مبتنی بر پیروزی نظامی ندارد.

او افزوده است که طالبان برای برخورداری از مشروعیت بین‌المللی و خروج نام رهبران‌شان از فهرست‌های سیاه امریکا و سازمان ملل متحد باید راه‌حلی مبتنی بر مذاکره را بپذیرند.

به گفته‌ی نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، این گروه در پی عادی‌سازی روابط خود با جامعه‌ی بین‌الملل و خارج‌شدن نام‌های رهبرانش از فهرست تحریم‌های امریکا و سازمان ملل متحد است.

در همین حال، او تأکید کرده است که طالبان با پذیرفتن صلح می‌توانند به‌عنوان یک جریان سیاسی مطرح شوند و نیز بخشی از آینده‌ی افغانستان باشند که مورد پذیرش جامعه‌ی جهانی است.

رهبران گروه طالبان از سال‌ها به این طرف زیر تحریم‌ها و تعزیرات سازمان ملل متحد و شماری از اعضای این نهاد قرار دارند. کمیته‌ی تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد از سال ۱۹۸۸ میلادی به این طرف تعزیرات این شورا بر طالبان را نظارت می‌کند.

ریاست این کمته را هند بر عهده دارد و ناروی، ایرلند، کنیا و مکزیک نیز عضو آن اند.

گروه طالبان بارها خواستار رفع تحریم‌ها براساس توافق‌نامه‌ی صلح دوحه میان این گروه و امریکا شده است.

دولت افغانستان اما قبلا گفته بود که در رابطه به وضع تحریم بر گروه طالبان و سایر گروه‌های تروریستی از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد با شماری از کشورها از جمله هند که ریاست کمیته‌ی تعزیرات این شورا را به عهده دارد، مصروف رأی‌زنی است.

روز گذشته محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه‌ی کشور در یک نشست خبری گفت که بدون تأمین صلح و برقراری آتش‌بس، رفع تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بر رهبران گروه طالبان نمی‌تواند مطرح شود.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور هم اخیرا گفته است که برای مجبورکردن گروه طالبان به صلح، باید از تمامی اهرم‌های فشار از جمله وضع تحریم‌های بیشتر توسط سازمان ملل متحد علیه این گروه استفاده شود.

زلمی خلیل‌زاد در نشست استماعیه‌ی کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان با اشاره به روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان نیز گفته است که این روند به خوبی پیش می‌رود. او افزوده است که خروج مصون نیروهای امریکایی از افغانستان، تسریع روند صلح و جلوگیری از مبدل‌شدن دوباره‌ی افغانستان به پناه‌گاه امن برای تروریستان از اهداف امریکا می‌باشد.

از سویی هم، آقای خلیل‌زاد افزوده است که تلاش‌های دیپلماتیک برای رسیدن به موافقت‌نامه با کشورهای همسایه‌ی افغانستان برای استقرار نیروهای عملیات ضدتروریستی امریکا در جاهایی که افغانستان در تیررس آن باشد، در جریان است.

روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان در اول می رسما آغاز شده است. قرار است این روند تا ۱۱ سپتامبر سال جاری تکمیل شود. تاکنون به‌شمول میدان‌هوایی قندهار، دو پایگاه نظامیان امریکایی و یک نظامیان آلمان از سوی نیروهای ناتو و امریکا به نیروهای افغان واگذار شده است.

زلمی خلیل‌زاد با اشاره به نشست استانبول در نشست استماعیه‌ی مجلس نمایندگان امریکا نیز گفته که امیداور است تا طالبان حضور در این نشست را بپذیرند. او بر نقش فعال سازمان ملل متحد در مسایل مربوط به افغانستان تأکید کرده و افزوده است که امریکا با این سازمان از نزدیک کار می‌کند تا نقش سازمان ملل متحد در روند صلح افغانستان تقویت شود.

آقای خلیل‌زاد همچنین تأکید کرده است که کشورش از تلاش‌های سازمان ملل متحد، ترکیه و قطر برای برگزاری مشترک کنفرانس استانبول استقبال می‌کند.

نشست استانبول تاکنون دوبار به تعویق افتاده است. ابتدا قرار بود که این نشست در ۱۶ اپل و سپس در ۲۴ اپریل برگزار شود. برگزاری این نشست در ۲۴ اپریل به‌دلیل آماده‌نبودن گروه طالبان برای شرکت در این نشست به تعویق افتاد و قرار شد که بعد از عید سعید فطر برگزار شود. تاکنون هم تاریخ برگزاری این نشست مشخص نشده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

در نبود قوت های خارجی هیچ بهانه ای برای تداوم جنگ وجود ندارد

جوزا ۲۵, ۱۴۰۰

عبدالله : واگذاری ولسوالی‌ ها برنامه‌ ریزی‌ شده نیست

جوزا ۲۵, ۱۴۰۰

خلیلزاد در دیدار با رییس جمهور قزاقستان درباره صلح افغانستان گفتگو کرد

جوزا ۲۵, ۱۴۰۰

هیات های مذاکره کننده دولت و طالبان در مورد تسریع روند گفتگوها تفاهم کردند

جوزا ۱۹, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل