خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
صلح

خلیلزاد: اجماع بی نظیری برای صلح شکل گرفته است

در تاریخ:
شنبه ۱۸ ثور ۱۴۰۰
گزارش توسط:
محمد نصیر وحدت- کابل
اشتراک گذاری:

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید در صورتی که گروه طالبان صلح و آینده‌ی مبتنی بر اجماع و سازش را انتخاب نکند، امریکا در کنار افغان‌هایی که برای حفظ جمهوری تلاش می‌کنند، می‌ایستد.

آقای خلیل‌زاد جمعه شب (۱۷ ثور) در رشته‌تویتی همچنان بر ضرورت وحدت سیاسی جمهوری تأکید کرده است.

خلیل‌زاد گفته است که در حال حاضر اجماع بی‌نظیری برای صلح شکل گرفته است؛ اجماعی که توافق از راه مذاکره، ختم خشونت و رد تلاش برای راه‌حل نظامی را حمایت می‌کند.

به‌گفته‌ی او، رهبران افغان از تمامی طرف‌های درگیر باید از این فرصت استفاده کرده و برای ختم جنگ چهل ساله باهم مذاکره کنند.

از سوی هم، آقای خلیل‌زاد گفته است که اجماع جهانی تنها روی صلح خلاصه نمی‌شود، بلکه با ورود افغانستان به مرحله‌ی جدید، جهان همچنان در حمایت از این کشور ثابت‌قدم باقی خواهد ماند.

این درحالی است که برخی از نمایندگان کشورهای اروپایی و ناتو روز گذشته در اعلامیه‌ای، حملات طالبان و قتل‌های هدفمند در افغانستان را محکوم کرده و از دولت افغانستان و طالبان خواسته‌اند که به خشونت‌ها خاتمه دهند.

در این اعلامیه‌ی ۲۰ ماده‌ای، از طرف‌های درگیر همچنان خواسته شده است که در هر گونه شرایط در حمایت از غیرنظامیان به تعهدات‌شان بر مبنای قوانین بین‌المللی بشردوستانه احترام بگذارند و هرچه زودتر در مورد اقداماتی که اجرای موفقیت‌آمیز آتش‌بس جامع و دایمی را امکان‌پذیر می‌کند، به توافق برسند.

امریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناتو، ناروی و بریتانیا در این اعلامیه از طالبان خواسته‌اند که عملیات اعلام‌ناشده‌ی بهاری‌شان و همچنان حملات در مجاورت شفاخانه‌ها، مکاتب، دانشگاه‌ها، مساجد و دیگر مکان‌های غیرنظامی را متوقف کنند.

نمایندگان کشورهای اروپایی و ناتو به‌شمول امریکا در ماده‌ی ششم این اعلامیه گفته‌اند که ترور هدفمند فعالان جامعه مدنی، عالمان دین، روزنامه‌نگاران و کارمندان رسانه‌ای، مدافعان حقوق بشر، کارمندان صحی، کارمندان عدلی و دیگر غیرنظامیان به‌گونه‌ی فوری پایان یابد.

در همین حال، شیرمحمد عباس استانکزی، معاون هیأت مذاکره‌کننده‌ی گروه طالبان گفته است که این گروه به تمام دیپلمات‌های خارجی، خبرنگاران و کارمندان سازمان‌های حقوق بشری اطمینان می‌دهد که امنیت آنان را تأمین می‌کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

در نبود قوت های خارجی هیچ بهانه ای برای تداوم جنگ وجود ندارد

جوزا ۲۵, ۱۴۰۰

عبدالله : واگذاری ولسوالی‌ ها برنامه‌ ریزی‌ شده نیست

جوزا ۲۵, ۱۴۰۰

خلیلزاد در دیدار با رییس جمهور قزاقستان درباره صلح افغانستان گفتگو کرد

جوزا ۲۵, ۱۴۰۰

هیات های مذاکره کننده دولت و طالبان در مورد تسریع روند گفتگوها تفاهم کردند

جوزا ۱۹, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل