خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
سیاسی

«خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در اول می دشوار است»

در تاریخ:
سه شنبه ۱۷ حمل ۱۴۰۰
گزارش توسط:
نصیر وحدت - کابل
اشتراک گذاری:

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده که خروج کامل نیروهای ‍ امریکایی از افغانستان در اول ماه مه ( حدود ۲۴ روز دیگر) به دلایل “مسایل لوجستیکی” دشوار خواهد بود

سخنگوی کاخ سفید، در کنفرانس مطبوعاتی گفته که جوبایدن، رئیس جمهوری امریکا، نیز در باره این مشکلات سخن گفته است. او افزوده: “اکنون نیز ما ادامه می‌دهیم و او (رئیس جمهور) به مشورت داخلی با تیم شورای امنیت ملی، مشاوران و همچنین شرکا و متحدان خود ادامه می‌دهد.”

وقتی از او پرسیده شد که نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان و خانواده‌های آنان می‌خواهند بدانند که تصمیم رئیس جمهوری درباره این نیروها چه خواهد بود؟

خانم ساکی در جواب گفت که آقای بایدن در این زمینه و درباره موضوعات سیاست خارجی و سیاست ملی در حال تصمیم‌گیری است و به گفته او رئیس جمهور امریکا می‌خواهد که در این زمینه وقت بگذارد و تصمیم درست بگیرد.

رئیس جمهوری امریکا در نخستین کنفرانس خبری بعد از آغاز کارش، (پنجم حمل) گفته بود تحقق خروج نیروهای آمریکایی تا اول مه “به دلایل فنی” بسیار “دشوار” است اما تاکید کرد آمریکا قصد ندارد مدت طولانی در افغانستان بماند.

چند روز بعد نهادهای اطلاعاتی امریکا به دولت جوبایدن، رئیس جمهوری جدید این کشور هشدار داده‌اند اگر بدون توافق صلح و تقسیم قدرت میان طرف‌های درگیر،‌ نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج شوند،‌ “جنگجویان طالبان ممکن است در مدت ۲ تا ۳ سال بر افغانستان غلبه کنند.”

بعد از این سخنان رئیس جمهوری امریکا شورای امنیت ملی افغانستان نیز در واکنش گفت که بعد از توافقنامه امریکا و طالبان در شهر دوحه، “جان خارجی ها در افغانستان مصون است اما افغانها هنوز افغانها کشته می شوند.

حمد الله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان نیز گفته بود: “طالبان پس از توافق دوحه با امریکا نیز جنگ و خشونت را علیه افغان‌ها ادامه دادند و این بار به بهانه عدم خروج نیروهای خارجی در ماه مه به جنگ شان علیه افغان‌ها ادامه می دهند.”

طالبان با نشر اعلامیه‌ای هشدار داده اند اگر همه نیروهای خارجی مطابق توافقنامه دوحه در زمان مشخص شده از افغانستان بیرون نشوند، مسئولیت آن به آمریکا بر می‌گردد.

این گروه افزوده که در این صورت ناگزیز است “به جهاد و مبارزه مسلحانه در برابر نیروهای اشغالگر دوام بدهد و کشور خود را آزاد بسازد.”

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

امریکا کاهش نیروهایش از افغانستان را به پیشرفت مذاکرات و کاهش خشونت ها گره بزند

دلو ۱۶, ۱۳۹۹

مواضع طالبان در میدان وردک از سوی نیروهای امریکایی بمباران شد

عقرب ۵, ۱۳۹۹

مواضع طالبان در هلمند مورد حمله هوایی نیروهای امریکایی قرار گرفت

میزان ۲۱, ۱۳۹۹
منابع دیپلوماتیک در واشنگتن از جامعه جهانی خواسته اند تا در امر تمویل نیروهای امنیتی افغانستان تعهد کنند.

امریکا خواهان “تعهد جامعه جهانی” در زمینه تمویل نیروهای امنیتی افغانستان شد

حمل ۹, ۱۳۹۱

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل