خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

حکومت موقت یا ادغام طالبان در حکومت فعلی امریکا چی خوابی برای افغانستان در سر دارد ؟

در تاریخ:
پنج شنبه ۲۵ جدی ۱۳۹۹
گزارش توسط:
رفیع مجیدی- کابل
اشتراک گذاری:

به تازگی راس ویلسون، سرپرست سفارت امریکا در کابل اعلام کرده است که کشورش از تشکیل حکومت موقت حمایت نمی کند.

آقای ویلسون روز (چهارشنبه، ۲۴ جدی) در تویترش نوشته است که امریکا نه طرف دار حکومت موقت است و نه از تشکیل آن حمایت می کند.

او تاکید کرده که کشورش متعهد به ختم جنگ در افغانستان از طریق یک «توافق‌نامه‌ی سیاسی» است؛ طوری به گفته‌ی او، این توافق‌نامه حاکمیت، وحدت و دموکراتیک‌بودن افغانستان را تأمین کند.

راس ویلسون افزوده است که این توافق‌نامه‌ی سیاسی باید دستاوردهای ۱۹ سال گذشته را هم حفظ کند و اطمینان بدهد که افغانستان با خودش و همسایه‌هایش در صلح است.

او همچنان تأکید کرده که نتایج مذاکرات صلح افغانستان بستگی به خود افغان‌ها دارد و امریکا به این باور است که این نتایج باید بازتاب‌دهنده‌ی آرزوها و آرمان‌های مردم افغانستان باشد.

شارژدافیر سفارت امریکا در کابل گفته است که او و زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان راجع به تسریع گفت‌وگوهای صلح افغانستان در دوحه، با افغان‌ها گفت‌وگو کرده‌اند.

در همین حال، او تأکید کرده است که دور اول مذاکرات صلح در دوحه پیشرفت مهم داشته، اما هنوز کارهایی است که باید انجام شود.

این گفته های آقای ویلسون در حالی بیان می شود که تعداد زیادی از سیاسیون کشور در حال گفتگو و رایزنی برای تثبیت جایگاه و یا حضور در بدنه نظام آینده کشور استند.

تعدادی از رهبران و چهره های سیاسی کشور که از قدرت دور مانده اند می کوشند تا با جلب حمایت کشورهای منطقه برای حضور در نظام آینده کشور نادیده گرفته نشوند.

حال باید دیده شود که نتیجه مذاکرات میان افغانان ایجاد حکومت موقت است و یا هم حکومت فعلی پا برجا می ماند و طالبان نیز به عنوان شریک سیاسی در بدنه حکومت فعلی جای می گیرند.

احمد فهیم کوهدامنی، نویسنده و فعال سیاسی در رابطه به گفته سرپرست سفارت امریکا مبنی بر عدم حمایت کشور از حکومت موقت می گوید که «ما از حکومت موقت خاطره خوش نداریم و خواستار حفظ نظام فعلی استیم.»

آقای کوهدامنی به خبرگزاری بخدی گفت که «ما خواستار حکومتی استیم که هم طالبان و هم حکومت فعلی زیر یک چتر در آن حضور داشته باشند.»

به گفته کوهدامنی«کسانی خواهان حکومت موقت استند که حکومت فعلی به نفع شان نبوده و یا هم حکومت فعلی با آن ها در تضاد قرار دارد.

او تاکید می کند که «هر کسی که از طرح حکومت موقت طرف داری کند، خواسته و یا ناخواسته از طرح دشمن حمایت کرده است.»

این در حالی است که احمد سعیدی، استاد دانشگاه و آگاه سیاسی کشور به این عقیده است که حکومت موقت صدرصد آمدنی است و هیچ کسی نمی تواند مانع آن شود.

آقای سعیدی در گفتگو با بخدی افزوده که «این گفته های آقای ویلسون برای اینکه است عجالتن تشویش دولتمردان کشور را دور کند.»

آقای سعیدی می افزاید که «امریکا در خاموشی کار خود را به پیش می برد و حکومت موقت را تشکیل می دهد.»

آقای سعیدی در پاسخ به سوال اینکه نقش رییس جمهور غنی را حکومت موقت چگونه ارزیابی می کند گفت که «آقای غنی در نظام آینده کشور نقشی ندارد و باید به خانه خود (امریکا) برود.»

این گفته ها در حالی بیان می شود که از دوحه گزارش می رسد که مذاکرات دو طرف به دلیل حضور نداشته تعدادی از افراد دو طرف به کندی پیش می رود.

از سویی هم یک هفته به پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ مانده است و بیشتر کارشناسان سیاسی به این باورند که سیاست آقای جو بایدن، رییس جمهور منتخب امریکا در قبال افغانستان نامشخص است.

عده ای به این باورند که دموکرات ها با ادامه مذاکرات صلح در دوحه موافق اند، اما عده ای تاکید دارند که با روی کار آمدن جو بایدن زلمی خلیل زاد از سمت نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان کنار می رود و برنامه جدیدی برای صلح افغانستان از سوی امریکا در نظر گرفته می شود.

گفته شده که دلیل تاخیر در مذاکرات میان افغانان هم این است تیم های مذاکره کننده منتظر اند تا ببیند پس از مراسم تحلیف جو بایدن، او چه خوابی برای افغانستان در سر دارد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

ویلسون: امریکا از تشکیل حکومت موقت حمایت نمی کند

جدی ۲۴, ۱۳۹۹

عمران خان : تمام طرف ها برای تامین آتش بس در افغانستان گام بردارند

جدی ۱۱, ۱۳۹۹

تاکید سفارت امریکا در کابل بر حفظ امنیت خبرنگاران در افغانستان

جدی ۱۰, ۱۳۹۹

ناتو: تضمینی برای موفقیت روند صلح در افغانستان وجود ندارد

جدی ۱۰, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل