خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

حضور مهاجران افغان در ایران قانونی می شود

در تاریخ:
دوشنبه ۲ سرطان ۱۳۹۹
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

وزارت امور خارجه‌ی کشور می‌گوید که در جریان سفر محمدحنیف اتمر، سرپرست این وزارت به ایران، دو کشور در مورد قانون‌مندسازی حضور مهاجران افغان به توافقاتی دست یافته‌اند.

در اعلامیه‌ی این وزارت که امروز (دوشنبه، ۲ سرطان) به نشر رسیده، آمده است که این توافقات در بخش‌های مصئونیت، زندگی بهتر و رعایت حقوق بشر در قبال شهروندان افغانستان که در ایران حضور دارند، صورت گرفته است.

به نقل از اعلامیه، جانب ایران به افغانستان از رویه‌ی خوب و مدارا با شهروندان کشور در ایران، اطمینان داده است. همچنان دو طرف تأکید کرده‌اند تا مذاکرات را جهت تنظیم استخدام کارگران افغان در ایران ادامه دهند.

وزارت خارجه افزوده است که براساس این توافقات قرار است روند توزیع شناس‌نامه، صدور پاسپورت و تمدید کارت‌های اقامت و تثیبت هویت را آغاز کنند.

این وزارت با اشاره به وقایع اخیر غرق‌شدن کارجویان افغان در مرز با ایران و آتش‌گرفتن موتر حامل مهاجران افغان در ولایت یزد این کشور تأکید کرده است که این توافقات به‌خاطر جلوگیری از تکرار چنین وقایع «دردناک» صورت گرفته است.

از سویی هم، براساس اعلام وزارت خارجه، افغانستان و ایران در مورد انتقال اجساد و مجروحین شهروندان کشور در حادثه‌ی یزد نیز توافق کرده‌اند.

دو طرف همچنان روی تقویت امنیت سرحد میان دو کشور، مبارزه‌ی مشترک با قاچاقبران انسان و جلوگیری از ترددهای غیرقانونی نیز به توافق دست یافته‌اند.

آقای اتمر دیروز در رأس یک هیأت بلندرتبه‌ی دولتی به ایران رفت. براساس اعلام وزارت خارجه، او در جریان این سفرش با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه‌ی ایران و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده است.

هدف از سفر هیأت افغان به ایران، پرداختن به رویدادهای ناگوار اخیر برای مهاجران، جستجوی راه‌حل برای جلوگیری از تکرار این رویدادها، تقویت و توسعه‌ی همکاری‌های همه‌جانبه و مذاکرات در مورد سند همکاری‌های جامع بین دو کشور اعلام شده بود.

در ترکیب این هیأت نمایندگان هفت وزارت، پنج ریاست مستقل، مشاوریت حقوقی ریاست‌جمهوری و دفتر شورای امنیت ملی شاملند.

هیأت بلندرتبه‌ی دولت افغانستان در حالی برای پی‌گیری کشته‌شدن مهاجران افغان در خاک در ایران، به تهران رفته است که در جریان دو ماه گذشته در دو رویداد جداگانه شماری از کارجویان و مهاجران افغان از سوی نیروهای ایرانی کشته و زخمی شده‌اند.

در رویداد اول که در مرز میان دو کشور در دهنه‌ی ذوالفقار رخ داد، شماری از کارجویان افغان از سوی نیروهای مرزی ایران مجبور به عبور از رودخانه‌ی هریرود شدند که در نتیجه شماری غرق و شماری دیگر نیز ناپدید شدند.

در رویداد دومی نیز در نتیجه‌ی شلیک نیروهای ایرانی به یک عراده موتر حامل شهروندان افغان در ولایت یزد ایران، سه نفر کشته و شماری هم زخمی شدند.

به همین منظور، رییس‌جمهور اشرف غنی در بیست‌وششم جوزا در نشست کابینه اعلام کرد که آقای اتمر در آینده‌ی نزدیک برای گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی در مورد مسایل مربوط به مهاجران، به تهران می‌رود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

ایران سفیر افغانستان را به خاطر “تعرض به سفارت ایران” در کابل احضار کرد

جوزا ۲۴, ۱۳۹۹

اجساد ۵ تن از شهروندان افغانستان که در مرز با ایران در آب غرق شده بودند به هرات منتقل شد

ثور ۱۳, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان