خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

حزب اسلامی: تاخیر برگزاری انتخابات، مشروعیت دادن به گروهای جنگی است

در تاریخ:
سه شنبه ۹ عقرب ۱۳۹۶
گزارش توسط:
امان فرهنگ - کابل
اشتراک گذاری:

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، امروز (سه شنبه) در کابل اعلام کرد که با برگزارنشدن انتخابات مشروعت نظام کاهش می باید و در مقابل گروه هایی که برضد حکومت می جنگند، مشروعیت به دست می آورند.

محمد امین کریم، سخنگوی حزب اسلامی گفت که انتخابات مجلس نمایندگان باید در زمان معین برگزار شود و از بهر شفافیت در انتخابات، شورای نظارتی نیز باید ایجاد شود.

از سویی، این مقام حزب اسلامی همچنان با برگزاری لویه جرگه برای ایجاد حکومت موقت و تاخیر در برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی مخالفت نشان داد.

آقای کریم افزود که برای نظارت از انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی‌ها، حزب های موثر، باید شورای نظارتی تشکیل دهند.

او گفت: “ما به تاسی از دموکراسی‌های سابقه‌دار ومشهور جهان؛ به خصوص هانور می‌بایست و می‌باید یک شورای مشتمل بر اعضای احزاب موثر و قوی در کشور تشکیل دهیم که از الف تا یای انتخابات را نظارت کند. این در همه جهان پیشرفته و تجربه‌دار دموکراسی معمول است”.

حزب اسلامی پس از جنجال‌ها در کمیسیون شکایات انتخاباتی و عملی‌نشدن استفاده از سیستم الکترونیک در روند انتخابات، ابراز نگرانی کرد.

قرار بود که کمیسیون انتخابات برای برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی از تذکره و سیستم الکترونیکی برای ثبت نام رای‌دهندگان استفاده کند.

اما اکنون مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات گفته اند که به دلیل نبود بودجه ونا امنی‌ها، با استفاده از شیوه‌ی قبلی (توزیع کارت های رای دهی) کار شان را آغاز کرده اند.

این درحالی است که نهادهای ناظر بر انتخابات می گویند اگر در کمیسیون‌های انتخاباتی اصلاحات بوجود نیایند و بودجه کافی برای برگزرای انتخابات در نظر گرفته نشود، امکان آن می‌رود که انتخابات در زمان معین برگزار نشود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

از نداشتن تذکره تابعیت تا بی میلی باشندگان دایکندی برای شرکت در انتخابات

ثور ۳, ۱۳۹۷

طالبان: تصامیم مهم در کشور؛ از جمله انتخابات از سوی خارجیان گرفته می‌شود

حمل ۲۷, ۱۳۹۷

نجفی: اگر حکومت نتواند در زمان تعیین‌شده‌ انتخابات را برگزار کند، احزاب و ائتلاف‌های سیاسی تصمیم‌گیری خواهد کرد

حمل ۲۱, ۱۳۹۷

مراد: با مداخله‌کنندکان انتخابات برخورد قانونی می‌شود

حمل ۱۵, ۱۳۹۷

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks