خبرگزاری بخدی

منو
گزیده

حرکت موازی صلح و انتخابات در افغانستان؛ دل و نادل نامزدان برای مصرف و کمپاین

در تاریخ:
شنبه ۱۲ اسد ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احمدظاهر قادری -کابل
اشتراک گذاری:

در هفتمین روز از دوره رسمی کارزارهای انتخاباتی، نامزدان ریاست جمهوری کشور همچنان در سکوت نسبی به سر می‌برند و تنها چند تیم انتخاباتی مبارزات شان را طی یک محفل رسمی آغاز کردند. اما گویا همان یک محفل افتتاحیه برای چند تیم انتخاباتی کافی بوده و فراتر از آن فعالیت نکرده اند.

به روز یکشنبه هفته گذشته (۶ اسد) مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری به گونه رسمی آغاز شد و تیم‌ انتخاباتی “دولت ساز” به رهبری محمد اشرف‌غنی در تالار لویه جرگه شهر کابل با سخنرانی آقای غنی، امرالله صالح معاون اول و سرور دانش معاون دوم با حضور هواداران شان مبارزات انتخاباتی را آغاز کردند.

همزمان تیم انتخاباتی ” ثبات و همگرایی” به رهبری عبدالله عبدالله، عنایت الله بابر فرهمند معاون اول و اسدالله سعادتی معاون دوم نیز طی مراسمی با حضور هواداران شروع به کمپاین کردند.

در همین روز نخست عنایت الله حفیظ با معاونانش به جاده های پایتخت آمده و با پوشیدن لباس کارمندان شهرداری، با پاک کاری جاده ها مبارزات انتخاباتی اش را آغاز کرد.

پس از آن گلبدین حکمتیار دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری مراسم آغاز کارزارهای انتخاباتی برگزار کرد و امروز شنبه در هفتمین روز از دوره مبارزات انتخاباتی قرار است تا لحظات دیگر تیم امنیت و عدالت به رهبری رحمت الله نبیل در تالار لویه جرگه برنامه کمپاینی اش را آغاز کند.

دیگر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری دست به جیب نشده اند و تحرکی از سوی آنان برای آغاز مبارزات انتخاباتی دیده نمی‌شود.

این در حالی است که مذاکرات صلح نیز در حساس‌ترین مرحله خود رسیده و طبق گفته های زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، قرار است تا یک هفته دیگر توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان به امضا برسد.

آقای خلیل زاد که یک هفته مصروف گفتگو چانه زنی با بزرگان سیاسی افغانستان در کابل بود، سه روز قبل به هدف آغاز هشتمین دور مذاکرات راهی دوحه پایتخت قطر شد. اما قبل از آن در اسلام آباد با مقامات پاکستانی نیز دیدار کرده است.

امروز شنبه (۱۲ اسد) هشتمین دور مذاکرات نماینده امریکا و اعضای ارشد گروه طالبان در قطر آغاز می شود و انتظار می رود موارد باقی مانده از سوی دو طرف مورد تایید قرار گرفته و در نهایت توافق‌نامه صلح به امضا برسد. هرچند مسوده این توافقنامه آماده شده و در اختیار دولت افغانستان نیز قرار داده شده است.

همزمان وزارت دولت در امور صلح افغانستان نیز هیات ۱۵ نفری دولت برای مذاکره مستقیم با طالبان را تعیین کرده و کمتر از یک هفته این هیات گفتگوهای مستقیم با طالبان را آغاز خواهند کرد. خلیل زاد گفته است دو طرف ملکف اند روی تمامی موارد با هم بحث کرده و به توافق برسند و تا رسیدن به توافق نمایندگان دولت افغانستان و نمایندگان طالبان در اسلو پایتخت ناروی به گفتگو ادامه خواهند داد.

خبرهای نهایی شدن مذاکرات صلح از سوی امیدواری ها برای رسیدن به صلح را میان سیاسیون و جامعه افغانستان بار آورده است و از سویی هم نگرانی آگاهان و رهبران سیاسی را برانگیخته است. حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین روز پنجشنبه هفته گذشته طی کنفرانس خبری در کابل گفت که در هشت ماه گذشته متوجه شده که دسیسه های از سوی امریکا در روند صلح موجود است و این روند هرگز در دست افغان ها نیست.

گفته شده که امریکا می خواهد یک توافقنامه را با طالبان و یک توافقنامه با دولت افغانستان به امضا برساند و سپس حکومت افغانستان و طالبان ۱۸ ماه فرصت دارند باهم در مورد تعدیل قانون اساسی و نظام آینده صبحت کنند. در این مدت با آغاز روند خروج نیروهای خارجی، آتش بس عمومی در کشور اعلام خواهد شد.

نگرانی بزرگان سیاسی از این بابت است که در لیست هیات ۱۵ نفری دولت افغانستان هیچ یک از رهبران جهادی و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری حضور ندارند، بجز رنگین دادفر اسپنتا و ضرار احمد مقبل دیگر اعضای این هیات را چهره های نسبتا جوان تشکیل می دهد، افرادی که به قول بزرگان سیاسی شاید توان مقابله با نمایندگان طالبان در نشست ها را نداشته باشند و هرآن چیزی که از سوی امریکا و طالبان گفته شود مورد قبول این هیات قرار خواهند گرفت.

با این حال کارزارهای انتخاباتی نامزدان کمرنگ و سرد به پیش می رود و مذاکرات صلح نیز روز به روز گرم تر می شود.

تنها اشرف غنی، رئیس جمهوری کشور که انتخابات ریاست جمهوری آینده را بازی مرگ و زنده برایش می داند کمپاین انتخاباتی اش را از دو ماه آغاز کرده بود و در روز نخست نیز برنامه ای بزرگی در تالار لویه جرگه برگزار کرد اما این روزها دوباره شنیده شده که از دفتر ستاد آقای غنی دستور داده شده که در مصرف بودجه کمپاین محتاط باشند.

این نشان می دهد که آقای غنی، از جدی ترین نامزدان برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به جایی رسیده که باید به گفته های نماینده امریکا تن داده و در انتظار توافق نهایی صلح باشد. همزمان برای برگزاری انتخابات نیز از هر راه ممکن تلاش خواهد کرد.

با این حال مذاکرات صلح و انتخابات ریاست جمهوری مانند دو بال به گونه موازی حرکت کرده و بعید نیست که لنگان لنگان به شش میزان برسیم و انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود. این حالت تنها به نفع تیم حاکم است و نامزدان دیگر باید چنین موارد را زیر نظر داشته باشند.

تاکنون به گونه قطعی از توافقنامه صلح و عدم برگزاری انتخابات و یا برگزار شدن انتخابات سخن گفته نشده است، باید تا یک هفته دیگر منتظر نتیجه دور هشتم مذاکره خلیل زاد با نمایندگان طالبان باشیم.

وزارت دولت در امور صلح

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

خلیل‌زاد: اتهام‌های بی بنیاد در باره نقض آتش بس باعث صلح نمی‌شود

میزان ۲۸, ۱۳۹۹

خلیلزاد: افغان ها و جامعه جهانی انتظار دارند که مذاکرات به یک آتش بس دایمی پیشرفت کند

میزان ۹, ۱۳۹۹

عبدالله در دوحه: صلح میان دولت و طالبان باعث ثبات پایدار در کشور می شود

سنبله ۲۲, ۱۳۹۹

وردک: روند آزادی زندانیان طالبان هنوز تکمیل نشده است

سنبله ۱۸, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان