خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

حاصلات زراعتی کشور ۱۵ درصد افزایش یافته است

در تاریخ:
یکشنبه ۶ میزان ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری کشور «پروژه‌ی اضطراری زراعت و مصئونیت غذایی» را به ارزش ۱۰۰ میلیون دالر امریکایی در ۳۴ ولایت افتتاح کرد.

بانک جهانی و صندوق بازسازی افغانستان تمویل‌کنندگان این پروژه‌ی دوساله هستند. از مجموع ۱۰۰ میلیون دالر امریکایی، ۴۵ میلیون دالر از سوی صندوق بازسازی افغانستان یا ARTF و ۵۵ میلیون دالر دیگر از سوی بانک جهانی پرداخت می‌شود.

انورالحق احدی، سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری امروز (یک‌شنبه، ۶ میزان) در مراسم افتتاح «پروژه‌ی اضطراری و مصئونیت غذایی» گفته است که از طریق این پروژه روی احیا و بازسازی کانال‌های آبیاری، چک‌دم‌ها، تولید، تهیه و توزیع تخم‌های اصلاح شده، توزیع وسایل زراعتی برای کشاورزان، همکاری تخنیکی و ارتقای ظرفیت انجمن آسیاب‌های آرد، ساخت کشمش‌خانه‌ها، ذخیره‌گاه‌های کچالو و پیاز تمرکز می‌شود.

آقای احدی همچنان گفته است که قرار است با تطبیق این پروژه در دو سال آینده، ۱۸۰ کانال آبیاری احیا و بازسازی شود و از طریق مدیریت آب‌ریزه‌ها و احیای کانال‌ها در مجموع بیش از ۸۵ هزار هکتار زمین تحت کشت قرار بگیرد.

سرپرست وزارت وزراعت گفته است که راه‌اندازی «پروژه‌ی اضطراری زراعت و مصئونیت غذایی»، افغانستان را در راستای رسیدن به خودکفایی از لحاظ تولیدات محصولات زراعتی کمک می‌کند.

آقای احدی گفته است که افغانستان در حال حاضر سالانه نزدیک به یک‌ونیم میلیون متریک تُن گندم و آرد از بیرون وارد می‌کند. به گفته‌ی او، برای جلوگیری از واردات گندم و آرد، نیاز است تا زمین‌های زراعتی آبی افزایش یابد.

طبق گفته‌های احدی، افغانستان پیش از کودتای هفت ثور، بیش از ۳.۲ میلیون هکتار زمین آبی داشت و در حدود یک‌ونیم میلیون زمین دیگر للمی کشت می‌شد، در صورتی که زمین قابل کشت للمی بیش از هفت میلیون هکتار بود.

او تأکید کرده است که در نتیجه‌ی جنگ‌های دوامدار، زمین‌های زراعتی بسیار کم شده است. به گفته‌ی احدی، در چند سال گذشته حکومت و تمویل‌کنندگان افغانستان به زراعت توجه کرده، اما زمین‌های زراعتی به اندازه‌ای که در زمان داوودخان بود، نرسیده است. احدی علاوه کرده است که در حال حاضر در حدود ۲.۵ الی ۲.۶ میلیون هکتار زمین آبی وجود دارد.

در همین حال، حشمت‌الله غفوری، معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت در این مراسم گفته است که حاصلات زراعتی کشور در سال جاری ۱۵ درصد افزایش یافته است. به گفته‌ی آقای غفوری، افتتاح «پروژه‌ی اضطراری زراعت و مصئونیت غذایی»، به افزایش و رشد محصولات زراعتی کشور بیشتر کمک می‌کند.

غفوری همچنان گفته است که تطبیق این پروژه می‌تواند زمینه‌ی اشتغال‌زایی را در بیشتر ولسوالی‌های ۳۴ ولایت فراهم می‌کند. از طریق این پروژه بیش از ۷۰۰ هزار نفر شامل ۲۲ هزار خانم زراعت‌پیشه به‌طور مستقیم مستفید می‌شوند و در دو سال آینده حدود پنج‌میلیون روز کاری نیز ایجاد خواهد شد.

به گفته‌ی او، در حال حاضر از مجموع ۲۸ هزار شبکه‌ی آبیاری در افغانستان، هفت‌هزار شبکه‌ی آن غیرفعال است و با تطبیق «پروژه‌ی اضطراری زراعت و مصئونیت غذایی»، یک قسمتی از این شبکه‌ها فعال و بازسازی خواهد شد و در ساحات تحت پوشش این پروژه، ضایعات آب نیز کاهش خواهد یافت.

براساس معلومات وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، از طریق «پروژه‌ی اضطراری زراعت و مصئونیت غذایی»، طی دو سال آینده بیش از ۳۰ هزار متریک تُن تخم‌های اصلاح‌شده برای ۶۰۰ هزار دهقان در ۳۴ ولایت توزیع می‌شود که در نتیجه حاصلات گندم در ساحات تحت پوشش پروژه، ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت.

همچنان گفته شده است که قرار است بیش از یک‌هزار باب ذخیره‌گاه کوچک صفر انرژی برای سیب، پیاز، کچالو، و کشمش‌خانه در دو سال آینده در شش زون ساخته شود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

وزارت زراعت روند توزیع ۱۴ هزار تن تخم اصلاح شده‌ی گندم به دهقانان را آغاز کرد

عقرب ۱۵, ۱۳۹۹

افزایش ۳۶ درصدی حاصلات پسته بدخشان

عقرب ۶, ۱۳۹۹

کارخانه تولید و بسته بندی برنج در قندوز آغاز به کار کرد

میزان ۲۲, ۱۳۹۹

وزارت زراعت: تولیدات پنبه در نیمروز امسال ۱۰ برابر افزایش می یابد

میزان ۶, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان