خبرگزاری بخدی

منو
اخبار خارجی

جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکیلیکس در لندن بازداشت و مجرم شناخته شد

در تاریخ:
پنج شنبه ۲۲ حمل ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

جولیان آسانژ، بنیانگذار ویب سایت ویکیلیکس عصر امروز (پنج‌شنبه) در شهر لندن از سوی پولیس بریتانیا بازداشت شد و سپس با اتهام های که علیه او وارد شد مجرم شناخته شد.

خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده است که آقای آسانژ به دلیل خودداری از حضور در دادگاه بازداشت شده است.

بنیانگذار ویکیلیکس پس از نشر اسناد محرم نظامی و دیپلوماتیک حکومت ایالات متحده امریکا، در سال ۲۰۱۲ از ترس بازداشت و استرداد به امریکا، به سفارت اکوادور در بریتانیا پناه برد و تا کنون در آنجا به سر می‌برد.

در همین حال مقام‌های پولیس لندن گفته اند که پس از لغو درخواست پناهندگی آسانژ، سفیر اکوادور در لندن از پولیس خواست تا به بازداشت او اقدام کنند.

لنین مورینو، رییس جمهور اکوادور در یک پیام ویدیویی در توییتر گفته است که حکومت آن کشور به دلیل اینکه آقای آسانژ مکررا کنوانسیون‌های بین المللی را نقض کرده است، درخواست پناهندگی او را لغو کرده است.

همزمان با بازداشت آقای آسانژ و حضور او در دادگاهی در لندن، دادستانی ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه‌ای اتهاماتی را متوجه او کرد.

بنا به اعلام دادستانی ایالات متحده امریکا جولیان آسانژ برای «سرقت» اطلاعات طبقه بندی شده با چلسی منینگ «همدست» بوده است. گفته شده که جولیان آسانژ ممکن است به حداکثر پنج سال زندان زندان محکوم شود.

بنیانگذار ویکی لیکس با حضور در دادگاه اتهام وارده به خود مبنی بر خودداری از حضور در دادگاه و نقض مقررات وثیقه را رد کرد.

در همین حال، وکیل جولیان آسانژ اعلام کرد که جان موکلش در صورت استرداد او به ایالات متحده در خطر خواهد بود. او گفت که موکلش و لغو موقعیت او به عنوان پناهنده سیاسی را واکنش دولت اکوادور به طرح اتهام «فساد مالی» علیه رئیس جمهوری اکوادور می‌داند.

از سویی هم سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنس به اقدام پولیس و بازداشت جولیان آسانژ از پولیس بریتانیا به دلیل نقض ” شأن انسانی” آقای آسانژ انتقاد کرده است.

ویدیوهایی که در انترنت نشر شده است، نشان می‌دهد که پنج یا شش مرد که لباس ملکی به تن دارند، آقای آسانژ را از ساختمان سفارت اکوادور در لندن بیرون کرده و سوار موتر می‌کنند.

در واکنش به بازداشت آسانژ، ویکیلیکس با نشر بیانیه‌ای در توییتر، لغو درخواست پناهندگی آسانژ از سوی اکوادور را” غیرقانونی و نقض قوانین بین المللی” عنوان کرده است.

همزمان با بازداشت آقای آسانژ و حضور او در دادگاهی در لندن، دادستانی ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه‌ای اتهاماتی را متوجه او کرد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks