خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

جشن نوروز در ولسوالی شکردره با اشتراک پرشور مردم برگزار شد

در تاریخ:
پنج شنبه ۵ حمل ۱۴۰۰
گزارش توسط:
رفیع مجیدی- کابل
اشتراک گذاری:

ولسوالی شکردره کابل امروز شاهد برگزاری جشن نوروز و نمایشگاه زراعتی بود که از سوی تعدادی از جوانان کوهدامن برگزار شده بود.

در این برنامه که در صبح امروز به ابتکار احمد فهیم کوهدامنی و سید طاهر روحانی جشن باستانی نوروز با حضور  والی کابل حضور فعال ولسوالی های چهارده گان کابل در لیسه قلعه مرادبیگ ولسوالی شکردره کوهدامن  برگزار شد.

فهیم کوهدامنی، یکی از برگزارکنندگان این برنامه می گوید که این جشن از سوی مردم شکردره و کوهدامن برگزار شده و ما شاهد استقبال گرم اقشار مختلف جامعه از این برنامه استیم.

کوهدامنی افزود که مردمان ولسوالی های ۱۴ گانه ولایت کابل امروز بهار ۱۴۰۰ سال را تجلیل کردند و در این جشن پیداوار زراعتی شان را به نمایش گذاشتند.

در این جشن که نماینده های حکومت نیز حضور داشتند مردم با راه انداختن بازی های سنتی کشور مانند کاغذ پران بازی و اسپ دوانی از این روز استقبال کردند.

همچنان در این جشن نوروزی نمایشگاه کتاب نیز از سوی جوانان فرهنگی به نمایش گذاشته شد.

واثق الله یکی از اشتراک کننده جشن به خبرگزاری بخدی گفت که هدف اشتراک در این جشن بازدید از تولیدات وطن بازدید از هموطنان و تجلیل از خوشی های سال نو میباشد.

او نیز افزود که برگزاری چنین جشن ها بخاطر رشد زراعت و تشویق دهاقین بسیار مفید است چونکه میله دهقان همه ساله از سوی وزارت زراعت و مالداری در بادام باغ کابل برگزار میشود و از سوی هم دهاقین نیز مسوولات شان را به نمایش می گذارند.

اهالی مردم نیز از این جشن استقبال کردند و تقریباً ۲۰۰۰ نفر در این جشن اشتراک کردند.

کوهدامن زمین از جمله ولسوالی های است که همه ساله جشن نوروز را با حضور زیاد مردم تجلیل می کنند و امسال نیز این جشن را تجلیل کرده و از طرف مردم استقبال شد.

خشکسالی کوهدامن را تهدید می کند

برگزارکنندگان این برنامه می گویند که هدف از برگزار کردن این جشن نمایش دادن محصولات زراعتی کوهدامن زمین است تا شهروندان کشور بیشتر با این محصولات آشنایی پیدا کنند.

واثق الله از اشتراک کننده های این برنامه می گوید که «کوهدامن زمین، در یک منطقه حاصلخیز واقع شده است و میوه های این منطقه در سطح افغانستان از شهرت خاصی برخوردار است.»

او از مسوولین به خصوص وزارت زراعت کشور می خواهد که به این منطقه توجه کند تا باشد که دهاقین این منطقه از بحران خشکسالی به سلامت عبور کنند.

ناصر یکی دیگر از اشتراک کننده های این جشن می گوید که در چند سال گذشته به علت خشکسالی زمین های کوهدامن حاصلات زیادی نداشته است و مردم این منطقه با مشکلات زیادی روبرو بوده اند.

ولسوالی های شمال کابل به داشتن باغ های میوه و آب و هوای خوش آیند مشهور است و در فصل تابستان بیشتر شهروندان برای تفریح به این ولسوالی های سفر می کنند.

انگور و سیب از جمله میوه هایی است که در بیشتر مناطق کوهدامن باغ های آن موجود می باشد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

پولیس کابل یک گروه ۶ نفری را به اتهام تخریب پایه برق در ولسوالی میربچه کوت بازداشت کرد

ثور ۱۳, ۱۳۹۹

۱ کارمند وزارت داخله از سوی طالبان در کابل تیرباران شد

میزان ۱۶, ۱۳۹۸

دومین روز از نمایشگاه زراعتی با استقبال گرم بازدیدکننده گان روبرو شد

اسد ۱۶, ۱۳۹۸

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل