خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

جرگه مشورتی صلح آغاز شد؛ تلاش‌ها برای تدوین سیاست مصالحه

در تاریخ:
دوشنبه ۹ ثور ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احمدظاهر قادری - کابل
اشتراک گذاری:

جرگه مشورتی صلح امروز (دوشنبه، ۹ ثور) در تالار لویه جرگه از سوی محمد اشرف‌غنی، رییس جمهوری کشور با حضور ۳۲۰۰ اشتراک کننده‌ از ۳۴ ولایت کشور رسما آغاز شد.

این جرگه به منظور بحث و گفت‌و‌گو برای یافتن راه حل مناسب در مذاکره با طالبان و مشوره با اقشار مختلف مردم در بهبود روند مذاکرات صلح گفته شده است.

محمد عمر داوودزی، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح و رییس کمیسیون برگزاری لویه جرگه در نخست سخنرانی کرده و در مورد اجندای جرگه معلومات داد.

آقای داوودزی گفت: ” لویه جرگه مشورتی صلح با اشتراک ۳۲۰۰ عضو از سراسر کشور و حضور ۳۰۰ مهمان تا چهار روز دیگر ادامه می یابد، ۵۱ کمیته در این جرگه شکل می گیرد.”

آقای داوودزی گفت که اشتراک کننده‌گان می توانند در چهار روز در مورد چارچوب گفتگوهای صلح با طالبان مشورت کنند و به یک راه حل واحد برسند.

گفته شد در این جرگه نماینده‌های از مهاجرین افغانستان مقیم ایران و پاکستان نیز حضور دارند.

او همچنان گفت: ما از طالبان خواستیم تا مانع مردم نشوند که در لویه جرگه اشتراک کنند، حالا ما از طالبان تشکری می کنیم.”

به گفته آقای داوودزی، این جرگه سه بخش دارد که شامل برنامه افتتاحیه، تشکل کمیته‌ها و برنامه اختتامیه است. او تاکید کرد که جرگه مشورتی صلح همه شمول ترین لویه جرگه در تاریخ معاصر کشور است.

تدوین سیاست مصالحه

محمد اشرف‌غنی، رییس جمهوری کشور با سخنرانی طولانی اش لویه جرگه مشورتی صلح را افتتاح کرد و به هدف اصلی جرگه که ” تدوین سیاست مصالحه” است تاکید کرد.

آقای غنی در این مراسم گفت: ” لویه جرگه بخاطر این برگزار شده که چارچوب گفتگوهای صلح با طالبان را تعیین کنیم و در پایان به سیاست مصالحه دست یابیم.”

به گفته آقای غنی، جرگه بدین منظور برگزار شده که صلح تعریف شود و در مشوره با مردم خط و مشی برای صلح ترسیم شود زیرا به قول رییس جمهورغنی، حکومت می‌خواهد که پروسه صلح افغانی شود و اجازه نمی دهد که پروسه صلح غیر افغانی شود.

غنی گفت: ” صلح نه از طالبان است نه از حکومت بل از مردم است، صلح برنده ندارد و تنها مردم افغانستان قهرمان این روند استند. ما به دوستی عقیده داریم اگر کسی به دشمنی با ما بپردازد چنانچه در گذشته چنین شده ما تسلیم نخواهیم شد.”

از سویی هم رییس جمهور گفت این بهترین زمان برای برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح است و یکی از وظایف اصلی اشتراک کنندگان در این جرگه این است که صلح را تعریف کنند.

رییس جمهورغنی در این مراسم بار دیگر بر نقش نظامیان در دفاع کشور تاکید کرده گفت: ” از برکت نیرو های امنیتی و دفاعی است که امروز از موقف قوی وارد گفتگو های صلح می شویم.”

بار جنگ را مردم به دوش می‌کشند

رییس جمهورغنی در این مراسم بر نقش مردم در گفتگوهای صلح تاکید کرده گفت که: ” بار جنگ را نخبگان سیاسی نه، بلکه مردم غریب به دوش می‌کشند. هر گونه تصمیم بدون مشوره با مردم خام است.”

به گفته آقای غنی، نیاز است تا در مورد پایان جنگ با مردم مشورت شود نه تنها با چند نخبه سیاسی که در اطراف ارگ ریاست جمهوری حضور دارند.

غنی همچنان تاکید کرد که: ” برای من و دولت افغانستان، به میان آمدن صلح پایدار یک اولویت است. او خطاب به اشتراک کننده‌گان گفت: چهار روز جرگه ثابت خواهد کرد که شما اشتراک کنندگان نمایندگان و ممثلین واقعی مردم افغانستان استید.”

به گفته آقای غنی، ” لویه” کلمه پشتو و ” جرگه” کلمه فارسی است و این بهترین ترکیب است.

رییس جمهور همچنان خطاب به گروه طالبان گفت: ” من طالبان را به افغانیت و اسلامیت شان چلنج می دهم اگر به دنبال منافع بیگانه ها نیست بیایند صلح کنند.”

تعیین عبدالرب رسول سیاف به عنوان رییس جرگه

محمد اشرف‌غنی در مراسم افتتاح لویه جرگه در پایان سخنرانی اش، از عبدالرب رسول سیاف یکی از چهره‌های مطرح جهادی و سیاسی کشور دعوت کرد که ریاست این جرگه مشورتی را به عهده بگیر. آقای سیاف نیز خواست رییس جمهور را پذیرفته و ریاست این جرگه را به عهده گرفت.

غنی گفت: ” از طرف من شخص با تجربه چهل ساله و آگاه از مسایل کشور و منطقه، آقای عبدرب الرسول سیاف به حیث رییس جرگه مشورتی صلح معرفی می شود.”

در همین حال آقای سیاف در این مراسم سخنرانی کرده گفت: ما صلح را با درنظرداشت حاکمیت ملی و وحدت ملی می آوریم خواه کس بخواهد یا نخواهد.”

سیاف افزود: در نشست های شورای مصالحه ما ممانعت را ایجاد نمی کنیم بل راه را باز می کنیم برای رفع مشکل کشور، و کسانی که اشتراک هم نکرده اند خلاف صلح نیستند شاید در روش‌ها کمی مشکلات باشد آن هم انشالله رفع می شود.

غیبت بزرگان سیاسی

جرگه مشورتی صلح در حالی افتتاح شد که شماری زیادی از بزرگان سیاسی، احزاب سیاسی، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، نهادهای حقوق بشری و مدنی این جرگه را تحریم کرده اند.

عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت، حامد کرزی رییس جمهور پیشین، محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی، محمد محقق رهبر حزب وحدت مردم افغانستان، عطا محمد نور، دوازده نامزد انتخابات ریاست جمهوری و شماری زیادی از احزاب سیاسی و نهادهای غیردولتی پیشتر این جرگه را تحریم کرده اند.

اما رییس جمهورغنی در مراسم امروز به گونه تلویحی از تحریم کننده‌گان جرگه انتقار کرده گفت: ” در مورد کسانی که در این جرگه شرکت نکرده، چیزی نمی گویم شما اشتراک کننده گان قضاوت کنید.”

از سویی هم آقای غنی گفت بسیاری از نهادها تلاش کردند که بدیل لویه جرگه را برگزار کنند اما لویه جرگه ریشه در تاریخ کشور ما دارد و به فرمان و حکم برگزار شده نمی تواند.

غنی همچنان گفت: ” بیایید منافع کوچک را قربانی منافع بزرگ کنیم. رمز آینده ما در اتحاد ماست نه در نفاق.”

در همین حال آقای سیاف گفت کسانی امروز در این تالار حضور ندارند مخالف گفتگوهای صلح نیستند، بلکه همگی صلح می‌خواهند اما در روش ها تفاوت وجود دارد.

سیاف گفت: ” از همگی بزرگان که حالا اینجا حضور ندارند می خواهم در روز اختتامیه در تالار لویه جرگه حضور یابند.”

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

موافقت‌نامه صلح میان امریکا و طالبان در قطر امضا شد

حوت ۱۰, ۱۳۹۸

غنی: افغانستان و امریکا با تهدیدات مشترک مواجه اند

دلو ۲۷, ۱۳۹۸

رئیس جمهورغنی جهت اشتراک در ۵۶ مین کنفرانس امنیتی مونیخ عازم آلمان شد

دلو ۲۴, ۱۳۹۸

دونالد ترامپ توافق‌نامه صلح با طالبان را به‌گونه مشروط تصویب کرده است

دلو ۲۳, ۱۳۹۸

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان