خبرگزاری بخدی

منو
اجتماعی

تنها ۴۰ درصد از تانک های تیل در کابل از تدابیر ایمنی برخوردار استند

در تاریخ:
یکشنبه ۱۰ قوس ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث اعلام کرد که در حدود ۶۰ درصد تانک‌های تیل در شهر کابل هیچ گونه تدابیر ایمنی برای جلوگیری و مهار آتش‌سوزی ندارد.

محمدقاسم حیدری، معین پالیسی و انسجام وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث که امروز (یک‌شنبه، ۱۰ قوس) در یک نشست خبری در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت صحبت می‌کرد، گفت که «کمیته دایمی آتش‌سوزی» در یک سال اخیر ۲۴۶ تانک تیل را در شهر کابل سروی کرده است.

آقای حیدری گفت که نتیجه‌ی این سروی نشان می‌دهد که تنها در حدود ۴۰ درصد از تانک‌های تیل در شهر کابل دارای معیارهای بسیار اندک تدابیر ایمنی از نظر آتش‌سوزی است و باقی تانک‌های تیل هیچ گونه تدابیر ایمنی برای جلوگیری و مهار آتش‌سوزی ندارد.

او همچنان گفت که یک تیم ۲۰ نفری «کمیته دایمی آتش‌سوزی» در حدود دوهزار مرکز تجارتی و رهایشی را نیز در شهر کابل سروی کرده است. به گفته‌ی او، نتیجه‌ی این سروی نیز نشان می‌دهد که مراکز تجارتی در کابل هیچ تدابیر ایمنی برای مهار آتش‌سوزی را ندارد.

معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث علاوه کرد که «کمیته دایمی آتش‌سوزی» طرزالعمل‌ها و دستورالعمل‌هایی را به مالکان مراکز تجارتی و تانک‌های تیل توزیع کرده و از آنان خواسته است که این طرزالعمل‌ها و دستورالعمل‌ها را رعایت کنند.

آقای حیدری در ادامه گفت که شماری از مراکز تجارتی و تانک‌های تیل در مرحله‌ی دوم سروی (سروی کنترلی) به دلیل رعایت‌نکردن طرزالعمل‌ها و دستورالعمل‌های «کمیته دایمی آتش‌سوزی»، جریمه نقدی شده‌اند.

او تأکید کرد که پس از این هر کسی که طرزالعمل‌ها و دستورالعمل‌های «کمیته دایمی آتش‌سوزی» را رعایت نکند، به دادستانی معرفی می‌شود.

از سویی هم، معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث در این نشست خبری گفت که براساس یافته‌های «کمیته دایمی آتش‌سوزی»، در چند سال اخیر بیشتر آتش‌سوزی‌ها در فصل زمستان اتفاق افتاده است.

آقای حیدری گفت که علت اصلی بیشتر این آتش‌سوزی‌ها نیز استفاده از گاز و برق به‌منظور تسخین بوده است.

به گفته‌ی او، یک طرح پیشنهادی برای جلوگیری از آتش‌سوزی در مراکز تجارتی و تانک‌های تیل از سوی آنان برای تأیید به ریاست‌جمهوری فرستاده شده است.

این در حالی است که در هشت سال اخیر دست‌کم هفت آتش‌سوزی بزرگ در شهر کابل رخ داده است. آتش سوزی در جاده نادر پشتون، آتش‌سوزی در تانک تیل احمدیار، آتش‌سوزی در مارکیت اباسین زردان، آتش‌سوزی در مندوی و آتش‌سوزی در سرای کفش و وسایل پلاستیکی در مندوی از نمونه‌های آتش‌سوزی در چند سال اخیر در شهر کابل اند.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث می‌گوید که «کمیته دایمی آتش‌سوزی» برای جلوگیری از آتش‌سوزی براساس هدایت رییس‌جمهوری ایجاد شده است. این کمیته تحت ریاست وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث کار می کند که نُه وزارت خانه و اداره‌ی مستقل عضو این کمیته هستند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks