خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

تنها ۴ درصد زنان افغان موافق برگشت امارت اسلامی اند

در تاریخ:
پنج شنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

 

در تحقیق تازه ای که از سوی کمیسیون حقوق بشر صورت گرفته است، نشان می دهد که تنها ۴ درصد از زنان افغان با روی کار آمدن دوباره طالبان موافق اند.

در این تحقیق که بیش از ۵ هزار نفر در ان اشتراک کرده اند با برگشت امارت اسلامی طالبان مخالفت نشان داده اند و خواهان حفظ نظام مردم سالاری شده اند.

این پژوهش بانوان، رایزنی روی حقوق شهروندی و بانوان را در مذاکرات صلح موضوع غیرقابل بحث گفته اند.

سیما سمر، رییس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید: “نقطه خوبی که یکی از دست‌آوردهای تحقیق است، ۹۵.۴ درصد زنان از نظام فعلی و دموکراسی دفاع کرده اند.”

در همین حال، کمیسیون حقوق بشر هشدار می‌دهد که اگر تخطی‌های حقوق بشری ادامه یابد، تامن صلح در کشور ممکن نخواهد بود.

خانم سمر می‌افزاید: “در صورتی که آزادی‌های مردم محکوم شود و تخطی‌های حقوق بشر ادامه یابد، تامین هیچ‌گونه صلح در افغانستان ممکن نیست.”

با این حال، در پژوهش زنان، صلح و امنیت، خواسته شده تا در مذاکرات صلح با طالبان، موضوع حقوق شهروندی و زنان به رایزنی گرفته نشود. نقش دادن به قربانیان جنگ در گفت‌وگوها، درنظرگیری حقوق اقلیت‌های مذهبی و حفظ دست‌آوردهای هجده سال پسین بخش دیگر از خواسته‌ها از روند گفت‌گوها بوده است.

بانوانی که در روند گفت‌وگوهای صلح با طالبان حضور داشته اند از احتمال برگشت قاعده‌های سخت‌گیرانه بر بانوان پس از توافق صلح نگرانی نشان داده اند، همین‌گونه فعالان حقوق زن هم دورنمایی زنان را پس از صلح، مبهم می‌بینند.

ثریا صبح‌رنگ یک فعال حقوق زنان اظهار می‌دارد: “همه نگران استند که مبادا با حقوق و آزادی‌های شهروندی معامله صورت بگیرد که تاکید بر فصل دوم قانون اساسی است.”

پیشتر در قطع‌نامه نشست میان‌افغان‌ها در دوحه، طالبان و هیئت افغانستان روی متنی در باره بانوان تفاهم کرده بودند که در آن بر تأمین حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلام تاکید شده بود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks