خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

تعویق دوباره؛ وزیر خارجه ترکیه: نشست استانبول بعد از عید فطر برگزار می شود

در تاریخ:
چهارشنبه ۱ ثور ۱۴۰۰
گزارش توسط:
قیس ابراهیمیـ کابل
اشتراک گذاری:

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اعلام کرده است که نشست استانبول برای صلح افغانستان که قرار بود به تاریخ ۲۴ اپریل برگزار شود، به بعد از عید فطر موکول شده است.

اقای چاووش اوغلو دلیل این تاخیر را «مسایلی در مقدمه چینی» بیان کرده و تاکید کرده است که این نشست بعد از عید فطر برگزار خواهد شد.

نشست استانبول که ترکیه، قطر و سازمان ملل میزبان آن خواهند بود قرار بود ۲۴ آوریل شروع شود تا فرآیند تلاش برای رسیدن به توافق صلح میان دولت افغانستان و طالبان را تسریع کند.

آقای چاووش اوغلو همچنین در توییتی نوشت: “ما با قطر، آمریکا و سازمان ملل رایزنی کرده ایم. ما تصمیم گرفته ایم کنفرانس استانبول در مورد فرآیند صلح افغانستان را به بعد از عید فطر موکول کنیم.”

خبرگزاری رویترز پیشتر به نقل از سه منبع مطلع گزارش داد که دلیل تاخیر در شروع گفت و گوها عدم مشارکت طالبان است.

یک مقام بلندپایه دولت افغانستان که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفت: “نشست استانبول در تاریخ مقرر برگزار نخواهد شد چون طالبان از شرکت در آن خودداری می کند.”

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، تاخیر در گفت و گوها را تایید نکرد اما گفت تلاش های وسیع تر دیپلماتیک ادامه می یابد: “ما همیشه روشن گفته ایم، که استانبول جایگزین دوحه نیست.”

این دومین باری است که نشست استانبول به تعویق می افتد، ابتدا قرار بود این نشست به تاریخ ۱۶ اپریل برگزار شود اما به دلایل نامعلوم به تاریخ ۲۴ اپریل به تعویق افتاد.

گفته می شود که بهانه جویی گروه طالبان عمده ترین دلیل عدم برگزاری این نشست ها در تاریخ های تعیین شده بوده است.

گروه طالبان چندی پیش اعلام کرد که تا زمانی که تمامی نیروهای خارجی از افغانستان خارج نشوند، در هیچ نشست صلح اشتراک نمی کند.

ستفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل پیشتر در این روز گفت که نمی تواند تایید کند آیا نشست استانبول عقب افتاده است یا نه: “سازمان ملل در کنار دیگر برگزارکنندگان، قطر و ترکیه، به تعامل با نمایندگان افغانستان و طالبان در مورد راه های تقویت و افزودن بر نیروی محرکه مذاکرات بین الافغانی ادامه می دهد.”

وزارت خارجه ترکیه قبلا گفته بود که طالبان به دلیل عدم خروج نیروهای آمریکایی تا اول ماه می، از شرکت در نشست استانبول انصراف داده است.

با این حال محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان، هفته پیش از طالبان خواست نشست صلح استانبول را فرصتی بداند که “نباید از دست داد.”

نشست استانبول یکی از مهمترین نشست ها در مورد آینده صلح افغانستان خوانده شده که جامعه بین المللی انتظار دارد گروه های افغان در آن بتوانند بر سر پایان جنگ و “تشکیل دولت انتقالی صلح” در این کشور به توافق برسند.

جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا، روز ۱۴ آوریل اعلام کرد که نیروهای آمریکایی تا ۱۱ سپتامبر امسال به صورت کامل از افغانستان خارج خواهند شد.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق امریکا در ماه فبروری سال پیش توافقی را با طالبان امضا کرد که هدف آن پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ آمریکا بود.

براساس آن امریکا گفت کلیه نیروهایش را تا ماه می ۲۰۲۱ از افغانستان خارج می کند و طالبان قول داد اجازه عملیات از خاک افغانستان را به گروه های افراط‌گرا ندهد.

به دنبال این توافق، حملات شورشیان طالبان به نیروهای بین‌المللی متوقف شد اما حملات این گروه به نیروهای امنیتی افغانستان همچنان ادامه یافت.

طالبان اکنون خروج دیرهنگام نیروهای امریکایی را نقض توافق می دانند.

بعد از سقوط طالبان در حمله سال ۲۰۰۱ امریکا، این گروه دوباره به تدریج دوباره قوت گرفت، به طوری که تا سال ۲۰۱۸ در بیش از دو سوم افغانستان فعال و تهدیدی برای دولت بود. در این مدت هزاران نفر کشته شده اند، از جمله ۲۴۰۰ سرباز آمریکایی.

در اوج جنگ در افغانستان، ۸۸ هزار سرباز امریکایی در افغانستان حضور داشتند و پس از خروج آخرین نیروهای آمریکایی از افغانستان، شمار این نیروها به ۲۰۰۰ هزار نفر کاهش خواهند یافت.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

غنی: خروج نیروهای خارجی، بزرگترین فرصت برای تحکیم حاکمیت ملی است

18 ساعت قبل

اعلام آتش بس ۳ روزه از سوی طالبان با استقبال شورای عالی مصالحه ملی روبرو شد

ثور ۲۰, ۱۴۰۰

رهبر طالبان: آمریکا متوجه عواقب نقص توافق نامه دوحه باشد

ثور ۱۹, ۱۴۰۰

خلیلزاد: اجماع بی نظیری برای صلح شکل گرفته است

ثور ۱۸, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل