خبرگزاری بخدی

منو
اخبار داخلی

ترور یک قوماندان مشهور جهادی در قندوز/ از سرگیری قتل های زنجیره ای

در تاریخ:
شنبه ۱۹ قوس ۱۳۹۰
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

بر اثر یک حمله انتحاری در قندوز، حوالی ساعت ده صبح امروز، شماری از غیرنظامیان کشته و زخمی شدند.
مقام های ولایت قندوز می گویند که بر اثر  انفجار یک بایسکل مملو از مواد انفجاری در ولایت قندوز، نزدیکی مسجد وکیل عبدالرسول در چوک شهر خان آباد، شیر محمد عرب ، قوماندان مشهور جهادی به همراه یک تن دیگر کشته و شماری نیز زخمی شدند.

“حمدالله دانشی”، معاون والی قندوز به خبر گزاری بخدی گفت که این رویداد در مرکز شهر، اتفاق افتاده و تا کنون هفده تن زخمیان حادثه به شفاخانه انتقال داده شده اند.
حمدالله دانشی گفت که “شیر عرب”یکی از قوماندانهای مشهور جهادی، به حیث آمر افسوتر این ولایت ایفای وظیفه می کرد و احتمال کشتن او توسط مخالفین شخصی اش بسیار کم است.
به گفته او، این قوماندان جهادی، روابط خوبی با مردم این ولایت داشت و مردم قندوز از کار کرد وی راضی به نظر می رسند و در طول این سالها، شکایتی از سوی او مبنی بر دشمنی های شخصی، نشده است.
معاون والی قندوز گفت که هنوز کسی مسوولیت این حادثه را برعهده نگرفته است.
او تاکید کرد که طالبان، القاعده و گروه های تروریستی که می خواهند ثبات و امنیت کشور را با خطر روبر سازند، در  این قضایا دست دارند.
ادامه قتل های زنجیره ای
شیر محمد عرب در حالی از سوی مخالفان مسلح  دولت به قتل می رسد که سال گذشته، مولانا سید خیلی، قوماندان امنیه این ولایت و یکی از فرماندهان مشهور حزب جمعیت اسلامی، نیز بر اثر یک حادثه تروریستی به قتل رسید.
دگر جنرال”مولانا سید خیلی” از قوماندانهای مشهور حزب جمعیت اسلامی بود که نقش  عمده ای در حزب جمعیت اسلامی و نظام جدید، داشت.

ترور جنرال داوود اعتراضات گسترده را در بین رهبران جهادی در کشور ایجاد کرد

حادثه ترور شیر عرب در حالی در ولایت قندوز، یکی از ولایات کلیدی شمال کشور، صورت می گیرد که علاوه بر ” سیدخیلی” قوماندان زون ۳۰۳ پامیر در شمال، جنرال داوود، نیز در ولایت تخار بر اثر یک حمله انتحاری، به قتل رسید.
قتل جنرال داوود و سید خیلی واکنشهای تندی، به دنبال داشت و بسیاری از جریان ها و احزاب سیاسی، بخصوص احزاب جهادی، طالبان را متهم به قتل های زنجیره ای قوماندان های جهادی کردند.
به باور آنان علاوه بر این افراد، خان محمد مجاهد، قوماندان امنیه ولایت قندهار، انجینر محمد عمر والی قندوز، نیز در حملات مشابه به قتل رسیدند.
ولایت قندوز یکی از ولایت های کلیدی شمال است که طالبان در برخی ولسوالی های آن حضور فعالی دارد.
کارشناسان مسایل کشور می گویند که قتل های زنجیره ای قوماندانان جهادی سابق، یک برنامه حساب شده از سوی سازمان استخباراتی پاکستان است تا از این طریق بتواند افراد مجرب و کارکشته در عرصه های  امنیتی کشور را یکی پی دیگری، از میان بر دارد.
نصرت  الله اقبال – بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

فردی که مادرش را با تیشه به قتل رسانده بود،بازداشت شد

عقرب ۲۸, ۱۳۹۸

۴ تن قاچاقبر مواد مخدر در تخار بازداشت شدند

میزان ۲۷, ۱۳۹۸

ولسوالی خواجه غار تخار از وجود طالبان پاکسازی شد

میزان ۷, ۱۳۹۸

تلفات سنگین طالبان در تخار

سنبله ۱۸, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks