خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

بی‌بی‌گل غنی: زنان در افغانستان باید به اسناد حقوقی دست‌رسی پیدا کنند

در تاریخ:
شنبه ۲۱ دلو ۱۳۹۶
گزارش توسط:
جلیل رونق - کابل
اشتراک گذاری:

بی‌بی‌گل رولا غنی، بانوی نخست کشور امروز (شبنه، ۲۱ دلو) در یک کنفرانس در کابل گفت که زنان در افغانستان باید به اسناد حقوقی دست‌رسی پیدا کنند.

خانم غنی که در «دومین کنفرانس ملی توان‌مندسازی زنان در سکتور زراعت» صحبت می‌کرد، افزود که داشتن اسناد حقوقی برای زنان می‌تواند آن‌ها را در معاملات بزرگ تجارتی توان‌مند کند.

او گفت: «لازم است تا اسناد حقوقی مانند تذکره، سند ملکیت زمین و خانه و نکاح‌نامه در اختیار شان (زنان) قرار داده‌شود تا (زنان) بتوانند در معاملات بزرگ‌تر تجارتی و اخذ قرضه‌های بانکی شامل شوند.»

بانوی نخست کشور در این کنفرانس با اشاره به رقم ۶۶ درصدی زنان کشاور در نسبت با زنان کارگر کشور علاوه کرد که درکنار کمک‌های تخنیکی و مسلکی برای این زنان، آنان باید برای دست‌رسی به اسناد حقوقی نیز باید کمک شوند.

به گفته‌ی او، سهم زنان در سکتور زراعت کشور «ارزنده» می‌باشد.

در همین حال نصیراحمد درانی، وزیر زراعت، آب‌یاری و مال‌داری کشور نیز در این کنفرانس با کلیدی‌خواندن نقش زنان در زراعت و اقتصاد کشور گفت که این وزارت در سراسر کشور هم‌اکنون ۵۱ هزار و ۸۹۱ باغچه‌ی خانگی، ۵۸۹ باغچه‌ی مکتبی، ۱۴۰ سبزخانه و ۲۳ قوریه و باغ برای زنان زراعت پیشه ساخته‌ است.

به گفته‌ی او، ۲۳مرکز آموزش وسایل زراعتی نیز از سوی وزارت زراعت برای زنان ساخته شده که تا کنون این وزارت توانسته به ۴۷ هزار و ۸۶۰ زن استفاده از این وسایل را آموزش دهد.

با این حال آقای درانی افزود که وزارت زراعت تصمیم دارد که در سال آینده‌ی خورشیدی، ۲۷ هزار و چهار صد باغچه‌ی خانگی، یک هزار و ۳۰ سبزخانه، صد واحد کشت و تولید سمارق و ۱۷ هزار و ۲۱۶ فارم مرغ‌داری برای زنان بسازد.

او هم‌چنان گفت که در سال ۱۳۹۷ خورشیدی، ۶۰۰ صندوق زنبور عسل و ۲۱ دستگ‌اه پروسس مواد غذایی نیز به زنان زراعت‌پیشه توزیع می‌شود و همچنان ۱۲ مرکز پروسس میوه برای زنان در ولایت هرات احداث خواهد شد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

توصیه وزارت زراعت به شهروندان برای دچار نشدن به مرض کانگو

اسد ۱۴, ۱۳۹۸

پایان نمایشگاه بهاری بادام باغ؛ ۲۶ میلیون فروش و ۷۸ میلیون قرارداد

حمل ۶, ۱۳۹۸

نمایش‌گاه بزرگ صنایع و فرآورده‌های زراعتی روستایی در کابل افتتاح شد

عقرب ۲۳, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks