خبرگزاری بخدی

منو
صحت

بیش از ۵۰ کودک برای تداوی به آلمان فرستاده می شوند

در تاریخ:
چهارشنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

مسوولان جمعیت هلال احمر افغانی اعلام کردند که بیش ز ۵۰ کودک مصاب به مریضی استخوان شکن و سوختگی در چارچوب گروپ هفتاد و پنجم پروژه مشترک افغانستان و آلمان جهت تداوی امروز ( چهارشنبه) به آلمان فرستاده می شوند.

محمد نصیر ذکی آئین آمر تشریفات و مسوول برنامه انتقال اطفال
میرویس اکرم، معاون و سرپرست جمعیت هلال احمر افغانی در یک نشست خبری در کابل گفت که طی روزهای گذشته حدود ۴۱۵ طفل مصاب به این امراض در اداره هلال احمر ثبت شده اما از این میان ۶۹ تن آنها برای تداوی به آلمان فرستاده می شوند.
آقای اکرم گفت که ۹۰ درصد این کودکان به مریضی استخوان شکن و ۱۰ درصد دیگر دچار سوختگی شده اند.
به گفته اکرم، استخوان شکن یک مریضی میکروبی است که بیشتر به سراغ کودکان می رود.
گفته شده در جمع سوختگی دلایل مختلف وجود دارد و کودکانی نیز هستند که در اثر انفجار ماین ها دچار سوختگی شده اند.
پروژه مشترک افغانستان و آلمان زیر نام دهکده صلح در سال ۱۳۶۸ آغاز شد که سالانه دو بار کودکان مصاب به امراض استخوان شکن و سوختگی را ارزیابی کرده و از این طریق شماری برای تداوی به آلمان فرستاده می شوند.
در همین حال محمد نصیر ذکی آئین آمر تشریفات و مسوول برنامه انتقال اطفال مریض به آلمان به خبرگزاری بخدی گفت که آنان توانسته اند که تا هنوز هزاران کودک بیمار را به خارج از کشور بفرستند.
به گفته آقای ذکی آئین تا کنون ۷۵ گروپ کودک بیمار به آلمان فرستاده شده که پس از تکمیل دوره تداوی انان دوباره به کشور برگشته اند.
گفته می شود که آلمان از ۲۵ سال به این طرف در افغانستان کودکان مبتلا به مریضی استخوان شکن و سوختگی را برای تداوی که هزینه هر کودک حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار دالر می شود را برای تداوی به آلمان می برد.
مسوول ارسال کودکان در المان می گوید که امروز قرار است که ۶۹ کودک به آلمان فرستاده شوند، او همزمان افزود که به روز یک شنبه هفته آینده حدود ۴۳ کودک دیگر که زمان تداوی شان تمام شده اند به افغانستان برگردند.
آقای ذکی آئین می گوید که جمعیت هلال احمر افغانی همه ساله برای هزاران کودک زمینه تداوی در خارج از کشور را فراهم می کند.
او گفت که هر دوره تداوی در آلمان ۶ ماه است اما برخی کودکان ممکن بیشتر از شش ماه در آنجا بمانند.
در همین حال آقای اکرم در نشست خبری روز گذشته گفت که در ۲۵ سال گذشته تا کنون حدود ۴ هزار کودک ( پسران و دختران) از طریق پروژه دهکده صلح در آلمان تداوی شده اند.
اکرم اما می گوید که بیماری استخوان شکن در طول سال های گذشته کاهش نیافته است زیرا در مورد ای بیماری به خانواده ها آگاهی دهی صورت نگرفته و حتا در بسیار موارد این مرض شناسایی نمی شود.
محمد نصیر ذکی آئین نیز گفت که تداوی هر کودک که در آلمان تمام شود و زمان که در افغانستان برگردند اگر دیده شود که طفل نیاز به تداوی دارد بار دیگر نیز فرستاده می شود و در غیر آن تا زمان برطرف شدن کامل مریض به او دارو به صورت رایگان از سوی سره میاشت داده می شود.

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks