خبرگزاری بخدی

منو
اجتماعی

برگزاری نمایش‌گاه محصولات زراعتی و صنایع دستی در دایکندی

در تاریخ:
چهارشنبه ۲۲ حمل ۱۳۹۷
گزارش توسط:
سلطان‌علی جوادی - دایکندی
اشتراک گذاری:

ریاست زراعت دایکندی برای اولین بار نمایش‌گاه محصولات زراعتی و صنایع دستی را در این ولایت برگزار کرد. در این نمایش‌گاه محصولات زراعتی شامل؛ ۱۳ نوع بادام، چهارمغز، زعفران، توت، انجینر و بعضی از محصولات دیگری زراعتی و هم‌چنان صنایع دستی زنان چون؛ برک، نمد، قالین، گلیم، خورجین، فرش‌های سنتی، خامک، گل‌دوزی، لباس‌های هزاره‌گی، کوله‌های سنتی محلی به نمایش گذاشته شدند.

سیدعبدالواحد فیروزی، رییس زراعت دایکندی هدف از برگزای این نمایش‌گاه را بازاریابی و شناسایی بهترمحصولات زراعتی و صنایع دستی عنوان کرد.

فیروزی بیان داشت: «دایکندی یک ولایت کوهستانی می‌باشد که بیش‌ترین مردم آن از طریق زراعت ومال‌داری امرار معیشت می‌نمایند، بادام یگانه محصول پر درآمد دایکندی می باشد که همه ساله چشم هزاران خانواده‌ی این ولایت به درآمد آن بوده و نزدیک به هشتاد درصد باشندگان این ولایت ازطریق فروش آن امرار معیشت می‌کنند.»

رییس زراعت دایکندی علاوه کرد که دراین نمایش‌گاه مسوولان بنیاد آغاخان نیز حضور داشتند و آنان وعده‌ی همکاری را دربخش‌های زراعت وصنایع دستی دادند.

دراین نمایشگاه بیش‌تر از۲۰ تن از خانم‌های تجارت صنایع دستی شان را به نمایش گذاشتند. اما، آنان از نبود مکان مناسب برای فروش وبازاریابی، عدم حمایت مادی ومعنوی ازسوی حکومت ونهادهای غیردولتی شکایت داشته ومی گویند؛ این دلایل سبب دل سردی بانوان صنعت کار شده است.

مهتاب حق شناس یک تن از زنان صنعت کاردایکندی می گوید؛ حکومت در بخش فعالیت ها و جایگاه بانوان صنعت توجه کرده و مکانی برای فروش صنایع دستی زنان فراهم نکرده است، به گفتۀ او در صورت فراهم سازی زمینه فروش صنایع دستی مشکلات اقتصادی زنان رفع خواهد شد.

ازسوی دیگر ذکیه رضایی، رییس امور زنان دایکندی می‌گوید که ناب ترین صنایع دستی هزارگی در این ولایت وجود دارد، اما نبود بازار فروش داخلی و خارجی از مشکل عمده، فراروی صنایع دستی زنان این ولایت می باشد.

بانو ذکیه رضای افزود: «ریاست امورزنان قصد دارد که درجریان سال روان ۱۲ دکان را درباغ زنانه‌ی این ولایت برای زنان تجارت‌پیشه بسازند تا زنان درآن مکان بتوانند صنایع دستی شان را به نمایش بگذارند و هم چنان این ریاست کوشش می‌کند که درنمایش‌گاه‌هایی که درمرکز کشور برگزارمی‌شود، زمینه‌ای برای به نمایش‌گذاشتن صنایع دستی این ولایت فراهم نمایند.

این بانوان صنعت کار و تجارت پیشه‌ی دایکندی می‌گویند که حکومت و مسوولان محلی بارها تعهد کرده‌اند که برای بلندبردن ظرفیت بانوان برنامه‌هایی روی دست دارند، اما تا کنون هیچ اقدام عملی‌ای در این راستا صورت نگرفته‌است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

رویداد ترافیکی در دایکندی جان ۴ تن را گرفت

ثور ۲۰, ۱۳۹۹

قوماندان امنیه دایکندی در انفجار ماین کنار جاده زخمی شد

ثور ۲, ۱۳۹۹

یک باب مکتب با هزینه شخصی یک مرد در دایکندی ساخته شد

جدی ۱۵, ۱۳۹۸

۱۰ قریه ولسوالی کجران دایکندی از وجود طالبان پاکسازی شده است

جدی ۹, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks