خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
جهان

بایدن: امریکا در آینده مراقب تهدیدات تروریستی در افغانستان خواهد بود

در تاریخ:
پنج شنبه ۹ ثور ۱۴۰۰
گزارش توسط:
رفیع مجیدی- کابل
اشتراک گذاری:

جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا در نخستین سخنرانی خود در نشست مشترک دو مجلس نمایندگان و سنا در کنگره، بر پایان‌دادن به جنگ طولانی افغانستان تأکید کرد.

آقای بایدن روز گذشته (چهارشنبه، ۸ ثور) در کنگره‌ی امریکا همچنان گفت که مأموریت نظامی این کشور در افغانستان طولانی بوده و هم‌اکنون نظامیانی از امریکا در افغانستان حضور دارند که پس از حملات ماه سپتامبر ۲۰۰۱ متولد شده‌اند.

او تأکید کرد که نیروهای امریکایی اسامه بن‌لادن، رهبر پیشین شبکه‌ی القاعده را به کیفر رسانده و تهدید تروریستی این گروه در افغانستان را نیز تنزیل داده‌اند. به گفته‌ی رییس‌جمهوری امریکا، اکنون پس از ۲۰ سال قربانی‌دادن در راستای مبارزه با ترویزم، زمان آن رسیده است که نظامیان این کشور به امریکا بر گردند.

از سویی هم، جو بایدن در بخشی از صحبت‌هایش تأکید کرد که تهدید تروریزم هم‌اکنون از افغانستان فراتر رفته است.

در همین حال، او گفت که امریکا قابلیت و توانایی خود را برای سرکوب تهدیدات تروریستی آینده به این کشور را حفظ و مراقب دفع آن خواهد بود.

آقای بایدن قبلا در تاریخ ۲۵ حمل برنامه‌ی خروج نظامیان امریکایی از افغانستان را اعلام کرد. براساس این برنامه، تمامی نظامیان امریکایی در ۱۱ سپتامبر سال جاری افغانستان را ترک خواهند کرد. این روند از همین اکنون آغاز شده است. خروج نظامیان امریکایی از افغانستان در ۲۰ سالگی حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ انجام می‌شود.

همزمان با اعلام برنامه‌ی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز گفت که خروج نیروهای ناتو از افغانستان از اول ماه می آغاز و طی چند ماه پس از آن تکمیل خواهد شد. او تأکید کرد که ناتو و امریکا از افغانستان همزمان خارج می‌شوند.

به‌دنبال آن، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا به سی‌ان‌ان گفته بود که خروج نظامیان کشورش از افغانستان به معنای سلب مسئولیت امریکا نیست.

آقای بلینکن گفته بود که واشنگتن همچنان درگیر دیپلماسی در حمایت از افغانستان و مردم این کشور، توسعه، کمک‌های اقتصادی بشردوستانه و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود.

بلینکن افزوده بود: «هیچ کسی علاقه‌ای به جنگ داخلی دوباره در افغانستان ندارد. مطمینا مردم افغانستان این علاقه را ندارند، نه دولت افغانستان و نه طالبان علاقمند این کار اند و حتا هیچ یک از همسایگان افغانستان این کار را نمی‌خواهند.»

اما زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان روز سه‌شنبه در نشست استماعیه‌ی کمیته‌ی روابط خارجی مجلس سنای امریکا گفت بود که افغان‌ها پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور، از گزینه‌های «تفاهم سیاسی» و «یک جنگ طولانی» باید یکی را انتخاب کنند.

آقای خلیل‌زاد همچنان افزوده بود که به باور او، دولت کنونی افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی، به‌زودی سقوط نخواهد کرد.

رییس‌جمهور اشرف غنی اما اخیرا گفته است که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، این کشور نه تنها به انزوا نمی‌رود، بلکه فصل نو مناسبات بین‌المللی را رقم می‌زند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

بایدن: به حمایت هوایی نیروهای امنیتی در افغانستان ادامه می دهیم

اسد ۲۰, ۱۴۰۰

جوبایدن با نخست وزیر کانادا درباره تغییرات اقلیمی گفتگو کرد

حوت ۶, ۱۳۹۹

بایدن در اولین روز کاری خود تعدادی از سیاست های ترامپ را لغو کرد

دلو ۲, ۱۳۹۹
محمد اشرف غنی

رییس جمهورغنی پیروزی جو بایدن را در انتخابات ریاست جمهوری امریکا تبریک گفت

عقرب ۱۸, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل