خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
اجتماعی

باشندگان دایکندی: باید هویت همه‌ی اقوام کشور در شناس‌نامه‌ی الکترونیک درج شود

در تاریخ:
سه شنبه ۱ حوت ۱۳۹۶
گزارش توسط:
سلطان‌علی جوادی - دایکندی
اشتراک گذاری:

شماری از باشندگان ولایت دایکندی در پیوند به جنجال‌های جاری روی درج هویت ملی در شناس‌نامه‌های الکترونیک می‌گویند که باید هویت همه‌ی اقوام ساکن در کشور در شناس‌نامه‌های الکترونیک درج شود.

محمد رجا، یکی از فعالان مدنی ولایت دایکندی به خبرگزاری بخدی گفت که مردم دایکندی با احترام به تمامی اتباع واقوام ساکن در کشور، درج واژه‌ی «افغان» را نوع انحصارگرایی قومی می‌داند و خواستار برداشتن آن از هویت ملی می‌باشد.

به گفته‌ی این باشنده‌ی دایکندی؛ هویت خواهی و حفظ آن هیچ‌گاه به مثابه نژادپرستی و تشنج‌زایی نیست، بل‌که تحمیل هویت یک گروه خاص قومی بر اقوام دیگر خیانت است.

آقای رجا در دامه افزود که باشندگان این ولایت علاوه بر واژه‌ی «افغان» روی هویت ملی، خواستار تعدیل واژه‌های تحمیلی روی موضوعات ملی مانند؛ بانکنوت‌ها، رتبه‌های نظامی، عنوان‌های علمی و حتا الفاظ سرود ملی که نشان‌دهنده‌ی اقتدار و هویت اقوام ساکن در کشور است، هم می‌باشد.

به گفته‌ی او؛ این واژه‌ها که آخرین آن واژه‌ی «افغان» بر هویت ملی در شناس‌نامه‌های الکترونیک است؛ بدون رضایت ملت در حال تطبیق‌شدن است و این خود به معنای تحمیل اراده‌ی یک گروه بر سایر گروه‌های قومی در کشور می‌باشد.

این باشنده‌ی ولایت دایکندی تأکید می‌ورزد که باید پیش از آغاز توزیع شناس‌نامه‌های الکترونیک تفاهم همگانی و اعتمادسازی کامل به‌وجود آید و بدون این کار روند توزیع این شناس‌نامه خلاف مصالح عمومی است.

در همین حال، خادم‌حسین میرزاد، یک تن از فرهنگیان ولایت دایکندی درج واژه‌ی «افغان» بر روی هویت ملی در شناس‌نامه‌های الکترونیک را به معنی حس مالکیت کشور به گروه قومی «پشتون» می‌داند.

به گفته‌ی او؛ اصل ریشه‌ی واژه‌ی «افغان» به اسم تحمیلی افغانستان در دوره‌ی احمدشاه ابدالی، اولین پادشاه افغانستان بر می‌گردد که در تاریخ کشور سبب جنجال‌های بزرگ سیاسی و جنگ‌های قومی و نژادی شده‌است.

آقای میرزاد در ادامه افزود که اکنون نوبت آن رسیده‌است که رهبران سیاسی در روشنی از واقعیت بافت گروه‌های قومی گوناگون اجتماعی در کشور با درج ملیت همه‌ی اقوام کشور، به این «استبداد تاریخی» نقطه‌ی پایان بگذارد و از «خون‌خواری احتمالی ناشی از این گونه تحمیل» در آینده‌ی کشور جلوگیری کند.

با این حال، بسیاری از کارشنان و آگاهان امور در این ولایت نیز به این باور اند که شناسنامه‌های الکترونیک هویت مردم را تمثیل نموده و توزیع آن نیازمند یک اجماع ملی است.

رحمت‌الله‌ی شریعتی، یک تن از آگاهان به خبرگزاری بخدی گفت که مصلحت مردم اقتضا می‌کند که در زمینه‌ی روند توزیع این شناس‌نامه‌ها یک اجماع ملی ایجاد شود.

او تاکید کرد که جنجال‌ها بر سر توزیع شناسنامه‌های الکترونیک از چهار سال به این سو وجود داشته‌است، اما این مشکل باید با شریک‌ساختن دیدگاه‌های مردم در یک اجماع ملی حل شود.

شریعتی می گوید؛ اگر ملیت هر قوم در شناسنامه‌های الکترونیکی درج نشود این باعث بروز شکاف‌های اجتماعی، تعصبات قومی وحتی بحران‌آفرینی درکشور می‌شود.

این در حالی است که اخیرن تنش‌ها بر سر توزیع شناس‌نامه‌های الکترونیک هم در درون حکومت و هم در میان گروه‌های مختلف قومی در کشور بالا گرفته‌است که درج هویت ملی در آن با اعتراض‌هایی در کشور مواجه بوده‌است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

روند توزیع شناسنامه الکترونیکی؛ سهولت برای مردم یا سرگردانی

جوزا ۱۲, ۱۴۰۰

بیش از یک میلیون شناسنامه الکترونیک توزیع شده است

میزان ۲, ۱۳۹۹

۴ نیروی امنیتی در حمله طالبان بر ولسوالی پاتوی دایکندی کشته شدند

سرطان ۲۲, ۱۳۹۹

حمله مردم علیه طالبان در کجران دایکندی منجر به آزادی تمامی گروگان ها شد

سرطان ۱, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل