خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

اولین نشست ۳ جانبه گروه کاری سیاسی افغانستان، امریکا و اوزبیکستان برگزار شد

در تاریخ:
پنج شنبه ۲۰ سنبله ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

وزارت خارجه‌ی کشور اعلام کرد که نخستین نشست سه‌جانبه گروه کاری سیاسی افغانستان، امریکا و اوزبیکستان از طریق ویدیوکنفرانس برگزار شده است.

در اعلامیه‌ی وزارت خارجه آمده است که این نشست روز گذشته (چهارشنبه، ۱۹ سنبله) تحت ریاست میرویس ناب، معین سیاسی وزارت خارجه‌ی افغانستان برگزار شده است.

در این نشست فرکت صدیقوف، معین وزارت خارجه اوزبیکستان و نانسی جکسن، معاون بخش آسیای جنوبی و مرکزی وزارت خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا حضور داشته‌اند.

به نقل از اعلامیه، در این نشست در مورد موضوعات مربوط به صلح و امنیت، حقوق بشر، حقوق کودکان، آزادی بیان، نقش زنان در روند صلح، تقویت و گسترش همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی میان افغانستان، اوزبیکستان و کشورهای منطقه در چوکات همکاری‌های دوجانبه، سه‌جانبه و چندجانبه، نقش تاشکند در روند صلح افغانستان، اهمیت همکاری‌های مردم با مردم، اتصال منطقه‌ای و… بحث و گفت‌وگو شده است.

میرویس ناب، معین سیاسی وزارت خارجه در این نشست از ادامه‌ی کمک‌های امریکا به عنوان همکار استراتژیک و جمهوری اوبیکستان به‌عنوان همسایه‌ی مهم افغانستان، تشکری کرده است.

آقای ناب تقویت و گسترش همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی میان افغانستان و کشورهای منطقه، به‌ویژه اوزبیکستان را از اولویت‌های اساسی سیاست خارجی افغانستان خوانده است.

او همچنان ابراز امیدواری کرده است که برگزاری این نشست منجر به تقویت و گسترش هرچه بیشتر روابط میان افغانستان، اوزبیکستان و ایالات متحده امریکا شده و در تحقق صلح باعزت و ثبات دایمی در افغانستان و منطقه کمک کند.

در همین حال، خانم نانسی جکسن و آقای فرکت صدیقوف نیز در این نشست بر اهمیت آغاز گفت‌وگوهای صلح به رهبری و مالکیت مردم افغانستان تأکید کرده و گفته‌اند که امریکا و اوزبیکستان از افغانستان باثبات، متحد، بااقتدار و دموکراتیک با حفظ ارزش‌ها و دست‌آوردهای ۱۹ سال اخیر، حمایت می‌کنند.

اشتراک‌کنندگان این نشست فیصله کرده‌اند که گفت‌وگوها را در آینده نیز ادامه داده و در راستای عملی‌سازی تصمیم‌هایی که در این نشست گرفته شده، گام‌های عملی بردارند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

کمیسیون ۳ جانبه میان افغانستان، ایران و ترکمنستان ایجاد می شود

سنبله ۲۷, ۱۳۹۹

حنیف اتمر در راس یک هیات دولتی به تاجیکستان رفت

سنبله ۲۷, ۱۳۹۹

ایران سفیر “سیار” افغانستان را به رسمیت نمی شناسد

سنبله ۲۴, ۱۳۹۹

وزارت خارجه: وضع تحریم ها بر رهبران طالبان و شبکه حقانی از سوی پاکستان یک انکشاف مهم است

سنبله ۲, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان