خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

انتقاد ها از فهرست ۲۵۰ نفری هیات دولت افغانستان برای شرکت در نشست صلح قطر

در تاریخ:
سه شنبه ۲۷ حمل ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احمدظاهر قادری - کابل
اشتراک گذاری:

پس از اعلام فهرست ۲۵۰ نفری هیات دولت افغانستان برای شرکت در نشست صلح قطر، شماری از بزرگان سیاسی کشور به همه شمول نبودن و طولانی بودن فهرست انتقاد کرده و خواهان بازنگری آن شده اند.

ریاست جمهوری کشور فهرست ۲۵۰ نفری هیات دولت افغانستان برای گفت‌و‌گوهای صلح با طالبان در نشست قطر را امروز (سه‌شنبه، ۲۷ حمل) اعلام کرد.

در فهرستی که از سوی ارگ ریاست‌جمهوری به نشر رسیده، نمایندگانی از احزاب سیاسی، شخصیت‌های سیاسی، بزرگان جهادی، خانواده‌های قربانیان، شورای عالی صلح، علما، شورای ملی، جامعه‌ی مدنی، زنان، جوانان، خبرنگاران، مقام‌های حکومتی و بزرگان و متفذین قومی در آن حضور دارند.

در این فهرست نام‌های ۸۹ تن ازسوی جریان‌های سیاسی و ۱۶۰ تن دیگر ازسوی ریاست‌جمهوری جا داده شده اند که در این میان ۵۲ زن نیز شامل اند.

اما شماری از بزرگان سیاسی و احزاب سیاسی این فهرست را نهایی نمی دانند.

عطا محمد نور، والی پیشین بلخ و رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی این فهرست تهیه شده از سوی حکومت را فرمایشی خوانده و آن را رد کرده است.

آقای نور با نشر اعلامیه‌ای در صفحه رسمی فیسبوکش نوشته است که: ” فهرست فرمایشى‌ای که از طرف حکومت براى نشست قریب‌الوقوع قطر تهیه شده است را کاملا رد نموده و آن را یک فهرست حکومتی می‌خوانیم.”

آقای نور در ادامه گفته :” متاسفانه برخلاف توقعات و بدون درنظر گرفتن واقعیت‌های موجود سیاسی و اجتماعی در کشور، اکثریت آدم‌ها در این فهرست از میان مسوولان حکومتی و افرادی  انتخاب شده‌اند که از هیچ قشر جامعه و پایگاه‌های مردمی نمایندگی کرده نمی‌توانند، توازن اجتماعی در نظر گرفته نشده ‌و مهم‌تر از همه، حضور پررنگ حوزه جهاد و مقاومت به‌عنوان یکی از طرف‌های مهم معادلات سیاسی در کشور کاملا نادیده گرفته شده است.”

او تاکید کرده است که ضمن رد این فهرست، با چنین چیدمان در نشست قطر شرکت نخواهد کرد.

همچنان رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی و یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری کشور نیز در واکنش به نشر این فهرست از طولانی بودن آن انتقاد کرده و گفته که نیاز به رفتن این تعداد افراد در نشست قطر دیده نمی‌شود.

آقای نبیل در صفحه رسمی فیسبوکش نوشته است: ” به لحاظ کیفی و تخنیکی به جای ۲۵۰ تن فقط ۲۵ تنی که حامل خواست و پیام مردم افغانستان در نشست دوحهٔ قطرباشند، اشتراک کنند و موضوعات به مراتب مهم و موردی را به بحث بگیرند. مواردی که مرتبط به آینده نظام و سرنوشت سی میلیون شهروند افغانستان باشد. اما حال که میبینیم، نشست قطر اگر با همین فهرست لشکرگونه اش باشد، نتیجه اش از همین حالا پیداست.”

ریاست جمهوری فهرست ۲۵۰ نفری هیات دولت افغانستان برای شرکت در نشست قطر را اعلام کرد

احمد الله علیزی – والی پیشین کابل گفته است: ” جنجال روی آن لیستی است که احزاب تهیه کرده است و درست کار نکرده اند و به سلیقه شخصی آن لیست را آماده کرده اند که قابل قبول نیست.”

همچنان قادر شاه – سخنگوی دسته انتخاباتی محمد حنیف اتمر گفته است:” توقع ما این است که برای این مذاکرات بین الافغانی لیستی آماده شود که در آن تمامی احزاب سیاسی و چهره های سیاسی خود شان را پیدا کنند.”

با این حال هارون چخانسوری- سخن‌گوی رییس جمهور گفته است: ” دولت جمهوری اسلامی افغانستان لیست اشتراک کننده‌های کنفرانس دوحه را که از احزاب سیاسی، شخصیت‌های مستقل سیاسی و مراجع مربوط معرفی شده بودند و در آن از تمام اقشار نماینده‌گی می‌کنند، امروز نهایی کرده است.”

قرار است که نشست دوحه میان سیاست گران افغانستان، نماینده گان حکومت افغانستان و طالبان تا سه روز دیگر در قطر برگزار شود.

دیده شود که بر اساس لیست منتشر شده افراد در نشست قطر شرکت می‌کنند و یا تغییراتی نیز در آن به‌وجود خواهد آمد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

موافقت‌نامه صلح میان امریکا و طالبان در قطر امضا شد

حوت ۱۰, ۱۳۹۸

غنی: افغانستان و امریکا با تهدیدات مشترک مواجه اند

دلو ۲۷, ۱۳۹۸

رئیس جمهورغنی جهت اشتراک در ۵۶ مین کنفرانس امنیتی مونیخ عازم آلمان شد

دلو ۲۴, ۱۳۹۸

دونالد ترامپ توافق‌نامه صلح با طالبان را به‌گونه مشروط تصویب کرده است

دلو ۲۳, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks