خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

امریکا کاهش نیروهایش از افغانستان را به پیشرفت مذاکرات و کاهش خشونت ها گره بزند

در تاریخ:
پنج شنبه ۱۶ دلو ۱۳۹۹
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی- کابل
اشتراک گذاری:

گزارش تازه ای که به دستور کنگره امریکا و تحت نام « گروه مطالعه افغانستان» تهیه شده  آمده است که ایالات متحده باید برنامه خروج کامل نیروها از افغانستان را عقب بیاندازد و کاهش بیشتر نیروها را از جمله به پیشرفت مذاکرات صلح و کاهش خشونت از سوی طالبان گره بزند.

در این گزارش آمده است که امریکا نباید “پیروزی را دو دستی تقدیم طالبان کند”. به دولت قبلی امریکا تحت ریاست دونالد ترامپ انتقاد شده بود که بیش از حد به شورشیان طالبان امتیاز داده است تا به طولانی ترین جنگ آمریکا پایان دهد.

در توافق نامه امریکا با طالبان آمده است که این گروه باید حملات به نیروهای امریکایی را متوقف کند، سطح خشونت ها در افغانستان به شدت کاهش داده و مذاکرات صلح با دولت افغانستان را به پیش ببرد.

همچنان امریکا در این توافق نامه تعهد داده که به تدریج از تعداد سربازانش در افغانستان بکاهد و تا ماه می ۲۰۲۱ تمامی این نیروها را از افغانستان خارج کند.

این گزارش می گوید که رعایت این ضرب الاجل، بدون آنکه ابتدا خشونت ها کاهش پیدا کرده و مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان پیشرفت کرده باشد، می تواند به فروپاشی دولت و از سرگیری جنگ داخلی منجر شود.

ریاست گروه مطالعه افغانستان را جنرال  بازنشسته جوزف دانفورد، که زمانی رئیس ستاد مشترک ارتش بود، و کلی آیوت سناتور سابق جمهوری خواه به عهده دارند.

وزارت دفاع آمریکا هفته پیش گفت که طالبان به وعده هایش در توافق صلح با آمریکا از جمله کاهش خشونت و قطع روابط با القاعده عمل نکرده است.

با این حال جان کِربی سخنگوی پنتاگون گفت که دولت تازه جو بایدن همچنان به توافق صلح ۲۰۲۰ که میان آمریکا و این گروه شورشی امضا شد متعهد است.

به گزارش رویترز جنرال دانفورد به خبرنگاران گفت که این گزارش در اختیار دستیاران رئیس جمهور آمریکا جو بایدن، از جمله زلمی خلیلزاد، مسئول مذاکرات آمریکا با طالبان، گذاشته شده است که آن را “مفید یافتند.”

این گزارش می گوید که آمریکا باید سیاست خود را اصلاح کند تا از این موضوع اطمینان حاصل شود که گفت و گوهای صلح در دوحه قطر میان طالبان و هیاتی که شامل مقام های دولت افغانستان است به یک راه حل با دوام برای چند دهه جنگ منجر شود.

این گزارش در حالی نشر می شود که دولت جو بایدن در حال بررسی توافق نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان است، این توافق نامه از سوی دولت ترامپ امضا شده و تیم بایدن ۳ هفته برای بررسی آن مهلت خواسته است.

تاخیر در زمان خروج سربازان امریکایی

چندی پیش رویترز به نقل از چندین مقام ارشد ناتو گزارش کرد که خروج نیروهای خارجی از افغانستان با تاخیر مواجه شده است.

وزارت دفاع امریکا روز( پنجشنبه، ۹ دلو) گفت که طالبان به وعده هایش در توافق صلح با امریکا از جمله کاهش خشونت و قطع روابط با القاعده عمل نکرده است. همزمان وزیر خارجه امریکا در تماسی با رئیس جمهور افغانستان از آینده ای دمکراتیک و باثبات برای این کشور حمایت کرد.

این گزارش می گوید که امریکا باید سیاست خود را اصلاح کند تا از این موضوع اطمینان حاصل شود که گفت و گوهای صلح در دوحه قطر میان طالبان و هیاتی که شامل مقام های دولت افغانستان است به یک راه حل با دوام برای چند دهه جنگ منجر شود.

گزارش گروه مطالعه افغانستان در عین حال اشاره می کند که اگر طالبان تمدید زمان خروج نیروهای امریکایی بعد از اول مه را نپذیرد، ممکن است به فرآیند نوپای صلح پایان دهد.

امریکا ماه پیش – درست پیش از سر کار آمدن دولت بایدن – تعداد بیشتری از سربازانش را خارج کرد به طوری که فقط ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی در این کشور باقی مانده اند.

پابند بودن دولت جدید به توافق نامه با طالبان

هفته گذشته جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا اعلام کرد که رئیس جمهور آمریکا، همچنان به توافق صلح ۲۰۲۰ که میان آمریکا و این گروه شورشی امضا شد متعهد است.

آقای کربی گفت تغییری در تعهدات آمریکا در این توافق “ایجاد نشده است.”

با این حال او گفت که “طالبان به وعده های خود برای کاهش خشونت و قطع روابط با القاعده عمل نمی کند.”

او گفت تا زمانی که شرایط چنین است “کار برای حاضران در میز مذاکره دشوار خواهد بود” و افزود: “در واقع (مذاکره) کار عاقلانه ای نخواهد بود.”

طالبان از امریکا خواسته به این سند پایبند باشد و دولت افغانستان از بازنگری احتمالی در این سند استقبال کرده است.

آقای کربی گفت وزارت دفاع امریکا با سطح جاری نیروها یعنی ۲۵۰۰ سرباز در افغانستان مشکلی ندارد. شمار نیروهای امریکایی سال پیش ۱۳ هزار نفر بود.

او گفت این تعداد سرباز برای انجام ماموریت امریکا در افغانستان، برای مقابله با گروه “دولت اسلامی” (داعش) و القاعده، کافی است.

اما او نگفت که آیا پنتاگون تا ضرب الاجل ماه مه شمار نیروهایش را به صفر خواهد رساند یا نه.

حال باید دیده شود پخش این گزارش تغییری در رویه امریکا با گروه طالبان می آورد یا همچنان این کشور به توافق نامه اش با این گروه پابند می ماند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

لحظه خطر و فرصت برای افغانستان

ثور ۱۵, ۱۴۰۰

«خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در اول می دشوار است»

حمل ۱۷, ۱۴۰۰

یک سالگی توافق امریکا با طالبان؛ چه چیز تغییر کرده است؟

حوت ۱۰, ۱۳۹۹

مواضع طالبان در میدان وردک از سوی نیروهای امریکایی بمباران شد

عقرب ۵, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل