خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
سیاسی

بایدن: از روند جاری صلح و اقدامات دیپلوماتیک در افغانستان«قویا» حمایت میکنیم

در تاریخ:
شنبه ۲ حوت ۱۳۹۹
گزارش توسط:
رفیع مجیدی-کابل
اشتراک گذاری:

جو بایدن، رئیس جمهوری جدید امریکا( روز جمعه، اول حوت ) با حضور مجازی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ به افغانستان اشاره کرد و گفت: “دولت من قویا از روند جاری اقدامات دیپلماتیک در افغانستان حمایت می‌کند تا به این جنگ که در آستانه ورود به ۲۰ سالگی است پایان دهد.”

حمایت آقای بایدن از مذاکرات صلح با طالبان، یکی از معدود زمینه‌هایی است که او در همسو با تلاش‌های دولت دونالد ترامپ و رویکرد وزارت خارجه تحت امر مایک پومپئو پیش گرفته است.

با این حال، او بر خلاف دونالد ترامپ که منتقد جدی پیمان ناتو بود، گفته دولت امریکا به طور کامل خود را متعهد به همکاری با ناتو و متحدان دیگرش در افغانستان می‌داند.

“ما همچنان به این شعار وفادار خواهیم ماند که هرگز نگذاریم افغانستان روزی دوباره به پایگاهی برای فعالیت‌های تروریستی علیه آمریکا، متحدانش و منافع ما بدل شود.”

رئیس‌جمهوری امریکا همچنین گفته اجازه نخواهد داد که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) دوباره جان بگیرد و از نو خود را سازماندهی کند.

همزمان با سخنان جو بایدن درباره افغانستان، لوید آستین، وزیر دفاع امریکا هم در نشست وزیران دفاع ناتو به متحدین این کشور اطمینان داده که آمریکا “خروج عجولانه و بی‌نظمی” از افغانستان نخواهد داشت

در همین حال، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم گفته چنانچه متحدان این کشور، چون امریکا، تصمیم به ادامه حضور نظامی در افغانستان بگیرند، برلین هم آماده حفظ نیروهای خود در این کشور است.

اظهارات رهبران آلمان و امریکا و همچنین وزیر دفاع جدید آمریکا در حالی روز جمعه ایراد شد که (پنجشنبه ۳۰ دلو ) ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در سخنانی گفته بود وزرای دفاع کشورهای عضو این پیمان در خصوص خروج نیروهای ناتو و اینکه چه زمانی خارج شوند، تصمیمی نگرفتند.

آقای استولتنبرگ پس از شرکت در نشستی مجازی با شرکت وزرای دفاع کشورهای عضو این پیمان گفت: “در این مقطع هیچگونه تصمیم نهایی درخصوص آینده حضور نیروهایمان (در افغانستان) نگرفته‌ایم.

دبیر کل ناتو در سخنان خود با اشاره به نزدیکی اول ماه مه، مهلت مشخصی که در توافق دوحه، برای خروج سربازان تعیین شده گفت: “با نزدیک شدن تاریخ مهلت اول ماه مه، و در طول چند هفته آتی اعضا و متحدان ناتو با یکدیگر از نزدیک رایزنی و هماهنگی می‌کنند.”

دبیر کل ناتو همچنین گفت که خشونت‌ها در افغانستان اخیراً به‌جای این که کاهش پیدا کنند، افزایش یافته است و هیچ پیشرفتی هم در روند صلح این کشور به میان نیامده است.

آقای استولتنبرگ اضافه کرد که طالبان باید تلاش بیشتری برای کاهش خشونت‌ها و قطع رابطه شان با گروه‌ها تروریستی به خرج دهند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

ناتو: همزمان با دولت بایدن از افغانستان خارج می شویم

دلو ۳۰, ۱۳۹۹

ملا برادر در نامه یی سرگشاده: خواستارخروج نیروهای امریکایی در تاریخ تعیین شده از افغانستان است

دلو ۲۹, ۱۳۹۹

شورای امنیت ملی: امیدواریم وزیران دفاع ناتو براساس شرایط و واقعیت‌های افغانستان تصمیم بگیرند

دلو ۲۹, ۱۳۹۹

ناتو بر سر سر دو راهی رفتن یا ماندن در افغانستان

دلو ۲۸, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل