خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

آلوده گی هوا سالانه جان ۲۰ هزار افغان را می گیرد

در تاریخ:
یکشنبه ۳ حوت ۱۳۹۹
گزارش توسط:
منصور قیومی- کابل
اشتراک گذاری:

بر اساس آمار سازمان جهانی (وضعیت هوای جهان) سالانه در افغانستان ۲۰ هزار تن قربانی آلوده گی هوا می شوند.

گفته شده که به دلیل نبود امکانات بیشتر مردم افغانستان ولایات این کشور را ترک کرده و به کابل نقل مکان می کنند و تمرکز جمعیت در پایتخت باعث افزایش آلوده گی هوا در این شهر شده است.

کارشناسان می گویند که شهر کابل برای بود و باش ۳ میلیون نفر طراحی شده است، اما در حال حاضر نزدیک به ۷ میلیون تن در این شهر زندگی می کنند.

نبود امکانات اولیه( برق، گاز، ترانسپورت) در ولایت های کشور باعث شده که مردم از ولایات کشور به سوی پایتخت کوچ کنند.

پایتخت افغانستان یکی از آلوده ترین شهرهای جهان است، به خصوص در فصل زمستان آلوده گی هوای کابل نفس راحت را ازمردم می گیرد .

آلوده گی هوا در افغانستان ممکن است کشنده تراز جنگ باشد ۱۸ سال است که ادامه دارد اما آمار رسمی در مورد شمار مرگ میر ناشی از آلوده گی هوا وجود ندارد.

به خصوص سوختاندن سنگ زغال، موترهای کهنه و پلاستیک برای گرم ساختن خانه به این مشکل در فصل زمستان می افزاید.

بسیاری روز ها غبار و دود فضای شهر کابل را می پوشاند موترهای کهنه، کوره های خشت پزی، حمام های عمومی و برخی نانوایی ها از زغال سنگ، ضایعات پلاستیک به عنوان سوخت استفاده می کنند و جناتورهای تولیدکننده برق بیش تر اندازه دود تولید می کند.

بیشتر قربانیان آلوده گی هوا کسانی است که در خانه های شان در اثر تنفس دود مسموم می شوند چون خانواده های فقیراند در فصل زمستان  برای نجات از سردی کاغذ وپلاستیک می سوزانند.

به گفته سازمان  وضعیت هوا جهان در سال های گذشته دست کم ۱۹۴۰۰ مرگ و میر در افغانستان به آلوده گی هوا در خانه نسبت داده شده است.

دهه‌ها جنگ در افغانستان آسیب‌های محیط زیستی را شدیدتر کرده است و رسیدگی به آن‌ها برای دولت این کشور یک چالش است برای حکومت افغانستان که با مشکلاتی چون ناامنی‌ فساد اداری و اقتصاد ضعیف دست و گریبان است محیط زیست در صدر اولویت‌ها قرار ندارد.

سه یا چهار دهه پیش آمدن به کابل و تنفس هوای آن برای مردم یک آرزو بود اما در نتیجه جنگ‌ها ما زیرساخت‌های شهری برای آب و برق ترانسپورت عمومی و ساحات سبز همه چیزهای دیگر را از دست دادیم.

به باور مسوولان، رشد بی‌رویه جمعیت و عدم کنترل آن سبب ایجاد مشکلاتی از جمله عدم مصونیت غذایی، گسترش فقر، کم‌بود آب آشامیدنی، آلوده‌گی هوا و محیط زیست، عدم آموزش صحیح، بی‌کاری و عدم اشتغال جوانان در آینده کشور خواهد شد.

مسئولان وزارت اقتصاد افغانستان می‌گویند که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۸ میلادی، میزان تولیدات ناخالص داخلی این کشور رو به افزایش بوده است، اما عاید سرانه بعد از ۲۰۱۲ از حدود ۶۴۱ دلار به ۵۲۰ دلار کاهش یافته است.

این در حالی است که اداره ملی حفاظت از محیط زیست کشور اعلام کرده است که در سال روان فعالیت نزدیک به ۶ هزار منبع آلوده کننده هوای شهر کابل در سال مالی ۱۳۹۹ را زیر نظر گرفته است.

کابل، افغانستان: فعالیت ۵۹۴۶ منبع آلوده کننده هوا در۲۲ ناحیه شهر کابل که شامل بلند منزل ها، شهرک ها، فابریکات صنعتی، نانوایی‌ها، داش های نان پزی، قنادی‌ها، کلینیک ها، شفاخانه‌ها، رستورانت‌ها، سالون های عروسی، حمام، سقابه و حوض‌های آببازی می شود، در سال مالی ۱۳۹۹ از سوی اداره ملی حفاظت محیط زیست، مورد نظارت قرار گرفته است.

شاه زمان میوندی، رییس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست می گوید که در نتیجه نظارت و تفتیش منابع آلوده کننده هوا ۴۸۰۸ اصناف و فعالیت های مختلف، سیستم مواد سوختی شان را اصلاح نموده اند، فعالیت ۵۷۰ اصناف تحت پیگیرد قرار دارد و فعالیت ۵۶۷ اصناف مختلف به دلیل عدم تطبیق تعهد اصلاح سیستم های مواد سوختی، مسدود شده اند.

او که در برنامه حسابدهی دولت به ملت، در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت- اداره ارتباطات عامه واستراتیژیک ریاست جمهوری، گزارش فعالیت ها و دستاورد های سال مالی ۱۳۹۹ این اداره را بیان می کرد، افزود: ۸۷۳۰ منبع آلوده کننده هوا در ۳۳ ولایت کشور در سال مالی۱۳۹۹ نیز مورد نظارت قرار گرفته است.

والی کابل درباره رشد جمعیت پایتخت می گوید که « او افزود در کابل در حالى در هر کیلومتر، بیش از۱۵۰۰ تن به شکل غیرمعیاری زندگی می کنند که حدود ٧۵ درصد مردم با فرهنگ شهرنشینی آشنایی ندارند.»

والی کابل از وزارت هاى صحت عامه و معارف خواست که به مردم در مورد رشد غیرمعیارى نفوس آگاهى دهند.

متین از باشندگان شهر کابل می گوید که آلوده گی هوا در این شهر زندگی را برای او و خانواده اش مشکل کرده است و با اینکه در هنگام خروج از خانه از ماسک استفاده می کند، اما بازهم نمی تواند از ورود دود و خاک به درون مجرای تنفسی اش جلوگیری کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

کمبود آب آشامیدنی در پایتخت؛ بیش از ۶۰ درصد آب های آشامیدنی شهر کابل به مدفوع آلوده است

حوت ۳, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل